“BALIĞIN YENİ ADRESİ"

Gerçek ve taze çiroz yemek isterseniz buyurun...

Okunma Sayısı: 594
Tarih: 07.01.2020 00:00

 “Ankara’da balık mevsimi 29 Ekim’den sonra başlar” derler. Aslında balık 4 mevsim yenilebilir, ama bu işin içinde olanlar yine de gerçek sezonun 1 Eylül’de yasağın sona ermesi ve tatilcilerin başkente dönmeleriyle 29 Ekim’de başladığında ısrarlılar. “Her mevsim balık yenir” dedik ama bazı balıklar için mevsimini beklemek gerek. Örneğin hamsi, kar düşmeden yenmez.

Sizlere bu yazımızda Filistin Caddesi, Kader sokakta yeni yüzü ve yeni lezzetleriyle hizmet veren Orka Balık Restoran’ı ve lezzetlerini anlatmaya çalışacağız.

Balık restoranı açmak ve işletmek ayrı bir özen ve bilgi gerektirir. Balık nasıl pişirilir, nasıl sunulur, hangi desteklerle lezzetler artırılır, bu sorular bildiğiniz gibi artarak devam eder. İşte Orka’da bu soruların yanıtlarını rahatlıkla bulabilirsiniz. Çünkü mutfak bu alanda kendisini iyi yetiştirmiş bir ustaya, Mutlu Bozkurt ve yardımcısı Hakan Polat’a emanet.

Orka restoranda meze dolabı da oldukça zengin. Örneğin susamlı levrek ve “Bezgin Bekir” ismini verdikleri ızgarada yufka arasında pişirilen deniz ürünlerini beğeneceksiniz. Balık simidi de öneririm, artık her balıkçı yapıyor ama bu başka güzel.Çiroz ve Lakerda özenle hazırlanıyor

Bu arada genelde balık restoranlarında uskumru çirozu ve lakerdayı hazır alırlar. Ancak Orka’da Mutlu usta bütün hepsini kendisi yapıyor. Özellikle belirtiyorum, bu lezzetleri yapmak zahmetli ve zor bir iştir, ayarını kaçırdın mı emeğine de balığa da yazık. Örneğin hazır, donuk çiroz biraz bekledi mi sert ve kayış gibi olur. Lakerda da iyi temizlenmez ve hazırlanmazsa midenizi ayağa kaldırır.

Sıcak Şevketi Bostan

Mekanın lezzetli başka bir mezesi de sıcak sunulan Ayvalık yöresinin ünlü otlarından Şevketi Bostan. Her yerde bulamazsınız, burada deniz mahsulleriyle krema destekli pişiriliyor ve sunuluyor.

Tarçınlı keçi peyniri

Restoranda Ayvalık’tan getirtilen keçi peynirini de önereceğim. Önce kızartılıyor, sonra güveçte tarçınla pişiriliyor ve sıcak sıcak masanıza geliyor.

Mekanın konuklarına sundukları ürünler de yerinden, örneğin zeytinyağı Aydın’dan, balıklar Karadeniz’den geliyor.

Bu arada mekanın ballı badem ve Yalı Çapkını tatlılarını da öneririm.
“Balıklar Rize’den”

Orka Balık Restoran’ın İşletmecisi Orhan Ünver, mekanda tamamen yerli deniz ürünlerinden kullandıklarını söylüyor ve “ Herkes balık yiyecek. Balıklarımız günlük Rize’den geliyor. Balıkçılarla bağlantı kurduk, daha denizde balığımızı seçiyoruz. Hedefimiz herkese taze ve lezzetli balık yedirterek memnun etmek” diyor.

Bahçesi sera gibi

Mekanın girişinde sizi güzel, geniş ve yeşilliklerle dolu bir bahçe karşılıyor. Salonda büyük saksılar içinde yeşillikleri görebilirsiniz. Bahçe neredeyse bir sera görünümünde. İç mekan da çok güzel döşenmiş. Masalar, rahat ve temiz örtülerle konuklar için hazırlanmış.

Orka Balık’ta kişi başı tam tekmili birden makul düzeyde alkol ile birlikte ortalama 150 liraya çıkabilirsiniz. Mekanda mezeler 15-25 lira, ara sıcaklar ise 25-30 lira arasında sunuluyor.Otopark sorunu olmayan Orka Balık’ta her türlü kredi kartı da geçerli. Pazar günleri de açık olan mekanın 12 ve 20 kişilik VIP odaları da var.Lezzetli ve kaliteli balık ve çeşit çeşit deniz ürünleri için Orka Balık Restoran tercih edilebilir. Öneririm, afiyet olsun.

 

Orka Balık Restoran

Kader sokak No: 9

Filistin Caddesi-Gaziosmanpaşa-ANKARA

Tel: 0312-4686088

       0544-3187429


Etiketler: Çiroz - balık - levrek - kalamar - avakado - orka - Ankara

Diğer LEZZET DURAKLARI haberleri

  • PAYLAŞ
Yorum Bırak