“Bi’çorba versene”

Nerede kelle paça içebilirim diye aramayın artık...

Okunma Sayısı: 725
Tarih: 27.11.2017 13:26


 

“Ankara’nın Lezzet Durakları” olarak sizlerin “Nerede kelle paça çorbası içebilirim?” sorusuna yanıt aradık. Çalışmalarımız sonucunda “Kuzu, kelle paça” denildiğinde artık Ankara’da Mis Bi’Çorba’yı da listemizin ön sıralarına aldığımı belirtmeliyim.

 

Cennet Köşe

 

Mis Bi’Çorba, 6 ay kadar önce Çankaya Hilal Mahallesi, Hollanda Caddesi’nde hizmet vermeye başladı. Mekana girince geniş bir salon ve karşınızda çorbalar, zeytinyağlılar, tencere yemekleri, ızgaralar, salatalar ve tatlıların yer aldığı cennet köşe yer alıyor. Yemekler de hemen içeri de açık mutfakta gözünüzün önünde pişiriliyor. Mekanın lezzetlerin den ise Ramazan Kaya ve Kadriye Özer sorumlu. Her iki usta da işinin ehli ve işlerini severek yapıyorlar. Ramazan usta özellikle Osmanlı mutfağı ve Türk mutfağını lezzetlerinde harmanlıyor. Bence iyi de yapıyor. 

Her gün aralarında mercimek, ezo gelin, tavuk suyu, çiçek bamya, kuzu kelle paça, dil ve işkembe çorbalarının bulunduğu 10 çeşit çorba çıkıyor. Çorbalar 9 ile 18 lira arasında değişiyor. Kuzu kelle, dil, paça karışık çorbasını denedim ve beğendim. Ama en çok özellikle gündüz vakitleri sarımsaktan uzak durmak adına mercimek, ezo gelin ve tavuk suyu tercih ediliyormuş. Ancak mekan, 3-4 saat kendi suyuyla pişen kuzu kelle paça da hayli iddialı.

 

Aile işletmesi

 

Mekanın sahibi ve işletmecisi Hacettepe Üniversitesi İşletme mezunu Ulaş Gündoğdu. Ulaş beyin eşi Seda Gündoğdu da yanında ve elbirliğiyle işletiyorlar. Seda hanım resim öğretmeni, bu nedenle mekanın duvar ve camlarında yer alan çeşitli resimler onun eserleri bilginiz olsun.


(Ulaş ve Seda Gündoğdu)

 

Masaya oturduğunuzda önlük bağlar gibi önce havlu kağıt seriyorlar. Ardından öncü kuvvet olarak çok güzel karışık yeşillikler, biber ve salatalık turşusu, kızartılmış, zeytinyağlı buğday ekmeği veya arzuya göre kepekli ekmek geliyor. 

Turşu ve mantar desteği lezzeti artırıyor

 

Ana yemek olarak sizler için Saray kebabı, Osmanlı lokum sarma ve Beef Stroganoff’un tadına baktım. Üçü de birbirinden güzel ama dana etinden süt kreması, mantar ve turşu ile terbiye edilerek sunulan bir Rus yemeği olan Beef Strganoff’u ilk sıraya aldım. Eti oldukça güzel pişmiş ve ağzınızda kolayca dağılıyor, damağınıza turşu ve mantarın da desteğiyle çok güzel bir tat bırakıyor. Daha sonra Mürdüm eriği, badem ile servis edilen dana etinden Saray Kebabı ve 3.sıraya dana eti, mantarın yufkaya sarılarak üzerine beşamel sos, kaşar, çörek otuyla süslenerek sunulan Osmanlı lokum sarmayı aldım. Bütün et yemekleri 24 lira, tavuk yemekleri 18, ızgara köfte ise 18 liradan sunuluyor. 

Mis Bi’çorba’da her gün 5-6 çeşit zeytinyağlı yemek de çıkıyor. Söğüş, beyin, kelle, dil de var, sevenlerine duyurulur.

 

Sütlaç ve kabak tatlısı mükemmel

 

Mekanın sütlaç ve kabak tatlısı da ayrı bir lezzet diyebilirim. Sütlaç Ramazan ustanın, kabak ise Kadriye hanımın elinden çıkmış. Her ikisi de mükemmel diyebilirim, birini diğerinin önüne geçiremedim. Sadece kabak tatlısı veya sütlaç yemek için bile Bi’çorba’ya gidilebilir. O derece yani…Bazı yazılarımda gittiğim mekanlarla ilgili beğenmediğimi, eleştirilerimi de satır aralarına inceden sıkıştırırım, ama burada beğenmediğim bir şey bulamadığımı da itiraf edeyim. 

7/24 açık

 

2 katlı toplamda 400 metrekarelik bir alana sahip mekan, 7/24 açık. Düzayak girişi, çocuk oyun alanı, emzirme odası gibi ayrıntılar da düşünülmüş ve haliyle övgüyü de hak ediyor.


(Kadriye Özer, Ramazan Kaya ve Ulaş Gündoğdu)

 

Her türlü kredi kartı ve yemek kartlarının da geçerli olduğu mekanın otopark sorunu yok. Bu arada mekanın paket servisi de var, bilginiz olsun.

 

Gelenlere müşteri gözüyle bakılmadığına tanık olduğum Mis Bi’ çorba’ya yolunuzu mutlaka düşürmenizi öneririm. Afiyet olsun.

 

Mis Bi’çorba

Hilal Mahallesi, Hollanda Caddesi, 9/A

Çankaya-Ankara

Tel: 0312-438 00 48

………………………

 

 

 

 

 

 


Etiketler: çorba -Ankara -kelle -paça -çorba -saray kebap -osmanlı kebap -ulaş -sütlaç

Diğer LEZZET DURAKLARI haberleri

  • PAYLAŞ
Yorum Bırak