“Daha İyisi Yok”

Karadeniz pidesinin lezzetleri Kürek Pide`de hizmetinizde....

Okunma Sayısı: 643
Tarih: 10.04.2018 00:00

Karadeniz pidesinin yeri, lezzetler diyarı Anadolu’da bana göre baş köşededir. Kapalı, yumurtalı, kavurma, kıymalı, peynirlisi, Bafra, Alaçam, Giresun, Espiye, Görele, Samsun… hepsi de birbirinden güzel ve lezzetli pideleriyle bilinir. Bu lezzetleri başkent Ankara’da da sunanlar var. “Ankara’nın Lezzet Durakları” bu sefer lezzet köşelerinden birisi Kürek Pide’ye konuk oldu.

Kürek Pide, yaklaşık 10 ay önce Balgat Ziya Bey Caddesi üzerinde açıldı. Daha önce buranın methini Ankara’nın tanınmış gurmesi, blog yazarı Oburcan’dan duymuştum. Yazısını okudum, aklım da kalmıştı. 

Mekanın sahibi Hakan Kahyaoğlu. 35 yaşında, Bilkent Turizm Otelcilik mezunu. Giresunlular ve ailece yıllarca bu sektördeler. Babası Hasan beyi de tanırım, Oran Sitesi’nde bulunan Kalabalık Restoran’ın sahibi. 

Mekan, düzayak güzel, ferah ve temiz. İçeride Karadeniz müzikleri çalıyor, duvarda kemençe görünümlü saat var. Saniyeyi gösteren yay hareketi de ilginç ve zeka ürünü. Tavanda ise mekanın adını aldığı iki fırın küreği dekor niyetine sallandırılmış.

Salataya dikkat…

Masaya oturduğunuzda “Öncü kuvvetler” diye adlandırdığımız Mısır ekmeği, Lahana turşu kavurması, tereyağ ve salata ikram olarak geliyor. Burada salataya ayrı bir yer açalım. Sosunda onlarca çeşit malzeme var, çok değişik ve güzel bir lezzet. Hakan bey formülü vermiyor ama öğrenebildiğim kadarıyla içinde çeşitli özel sirkeler ve Avokado da var.


4 çeşit pide var

Kürek pide, konuklarına sadece 4 çeşit pide sunuyor. Başka isterseniz yok bilginize. Menüde yer alan kapalı kıymalı pideye o yörede yapıldığından Görele, karışık pideye Espiye deniyor. Bu arada Hakan bey, Espiye pidesini Ankara’da bir tek kendilerinin yaptığını söylüyor. Bu pide yaklaşık 1 metre, incecik uzun…içinde pastırma, kuşbaşı, sucuk ve kaşar var. Görele pidesi de kapalı ama üzeri usta tarafından açılıyor ve kopardığınız parçalarla tereyağlı kavrulmuş kıymaya dalıyorsunuz. Kavurma ise antrkottan yapılıyor. 


4 köy peynirli pide ise yöresel İmansız, Kolot, tel ve Çeçil peynirlerinden yapılıyor. Ortaya da bir yumurta kırılıyor. Pidenin kenarından kopardığınız parça ile yumurtayı patlatıyor, erimiş peynire daldırıp afiyetle götürüyorsunuz. Hamur da tamamen el açması, oklava filan kullanılmıyor ve mükemmel inceliği sağlıyorlar. Unu, suyu, pidede kullanılan malzemeler de özel olduğundan yediğiniz sizi rahatsız etmiyor. Bu arada Kürek pide de fiyatlar ise 20-27 lira arasında değişiyor.
Pideler de, salatalarda kısacası mekanda kullanılan bütün malzemeler, tereyağ, peynir, kavurma, et, un Karadeniz yöresinden geliyor. Özellikle tereyağ yüzde yüz organik olduğu için Giresun Bektaş yaylasından getirtiliyor.

Laz Böreği

Kürek Pide’nin bana göre başyapıtlarından bir diğeri de Laz Böreği. Bu güne kadar yediklerimi unutturdu. Çok güzel ve incecik, tatlısı, kreması yerli yerinde. Bunu da atlamayın.Mekanda 8 kişi çalışıyor, Pazar günleri hariç servis 11.00’de başlıyor ve 21.30’da bitiyor. Pazar günü ise Karadeniz yöresinin geleneklerini sürdürmek adına sabah 09.30’da açılıyor. Biliyorsunuzdur, Karadeniz yöresinde Pazar sabahları kahvaltı pidesiz olmaz.

Kürek pide de 32 çeşit gazoz da var. Özellikle aromalı Giresun gazozunu denedim, tavsiye ederim. Yemek sonrası içtiğiniz çay da çok özel. Sadece Tirebolu 42 marka çay demleniyor, suyu da özel olunca içimine doyum olmuyor. 

“Daha iyisi yok”

Dikkatimi çekti, mekanın logosu damga gibi. Hakan bey, “Pideye damga vurduk. Çok iddialı. Altında kalabilirsin bu iddianın ama ben ürünüme güveniyorum” diyor.

Hakan bey ile sohbetimize başlarken anlattıklarından açıkçası rahatsız oldum, içimden “Amma da sallıyor” dedim. Anlatımları çok iddialı geldi, “Bu pideyi bırak Ankara’yı Türkiye’de benden başka iyi yapan yok. Lezzette kaliteden ödün vermiyoruz” diyor. Hatta menüye de yazmışlar, “Daha iyisi yok” diye. Açıkça itiraf etmeliyim, adam haklı. Abartmayım ama gerçekten sunulan her şey çok lezzetli ve ezber bozan cinsten. Ben burada 4 peynirli pide, salata ve Laz Böreğini çok beğendiğimi itiraf etmeliyim.Her türlü kredi ve yemek kartlarının geçerli olduğu mekanın bulunduğu caddede ki bir başka ayrıcalığı da 3-4 araçlık otoparkının olması. (Hakan Kahyaoğlu ve ustaları)Söylediğim gibi ezber bozan bu lezzetler için Kürek Pide’ye mutlaka yolunuzu düşürün, pişman olmayacaksınız. Afiyet olsun.

 

Kürek Pide 

Ziyabey Caddesi No: 59

Balgat-ANKARA

Tel: 0312-285 51 55

 Etiketler: kürek pide - kavurmalı pide - salata -lazböreği - mısır ekmeği - kuşbaşılı -espiye - bafta

Diğer LEZZET DURAKLARI haberleri

  • PAYLAŞ
Yorum Bırak