“Derya Kuzuları bunlarrr…“

Balık sezonu açıldı, “Derya kuzuları” tezgahlarda yerini aldı.

Okunma Sayısı: 666
Tarih: 02.10.2017 17:31

Balık sezonu açıldı, “Derya kuzuları” tezgahlarda yerini aldı. Özellikle mevsim balıklarının bolluğuyla fiyatının uygunluğu da bizleri sevindiriyor.

 

“Ankara’nın Lezzet Durakları” bu hafta Yenimahalle Metro istasyonu karşısında bulunan Karaca Kardeşler Balık Lokantası’na konuk olduk. Mekan, yeni işletmesiyle sezona hayli iddialı girdiğini sunduğu lezzetleriyle gösteriyor.

 

Karaca Kardeşler Balık lokantası’nı “Babadan balıkçı” Demir Yaşaroğlu ve eşi Peri hanım yaklaşık bir hafta önce işletmeye başlamışlar. Demir bey 32 yaşında daha yeni evliler. Karı koca Bursa Uludağ Üniversitesi Maliye bölümü mezunu. Peri hanım azmetmiş Dış Ticaret ve Adalet Yüksek Okullarından da mezun olmuş, ancak iş hayatında beklentisini gerçekleştiremeyince eşinin yanında, ona destek olmayı tercih etmiş.


 

Mekanın hemen girişinde tezgahlarda çeşit çeşit balık satılıyor, isteyen alıp pişirterek, orada yiyor veya alıp evine götürüyor. Tabi kilo başına ayrıca pişirme ücreti de alınıyor. Balıklar ağırlıkla kömür ateşinde pişiriliyor, bana böyle daha lezzetli geliyor. Ama balıkları yakmamak, kurutmamak da çok önemli.

 

Balık çorbası

 

Lokantada masalar üzerine her müşteriye özel yeni kağıt örtüler seriliyor, sonra kaldırılıp atılıyor.


 

Mekanın bana göre başyapıtı balık çorbası. Kırlangıç veya levrek balığından havuç, kereviz, biraz krema, kapari, kapya biberin de lezzet katkısıyla masanıza geliyor. Bu lezzetli çorba 8 liradan veriliyor.

 

Salata bir harika

 

Mekanda ikram olarak verilen salatayı da anlatmamak olmaz. Amasra salatası benzeri bir güzellik sunuluyor. “Bana özel mi yapıldı? Diye sorduğumda her müşteriye benzeri bir salatayı istediklerinde verdiklerini söylediler.


 

Ustanın ruh hali

 

Salata, mekanın lezzetlerinden sorumlu aşçı Erkan Gözcü’nün o an ki ruh haline bağlı. Aynı salatayı ikinci kez yapmıyor, mutlaka bir değişiklik gerçekleştiriyor. Ustamız bu özelliği diğer lezzetlerine de yansıtmış. Salatada reyhan, radika, maydanoz, tere, nane, nar ekşisi ve sızma yağ, bol limonlu özel sos kullanılıyor. Salata 4-15 lira arasında değişiyor.

 

Karaca kardeşler balık lokantasında sunulan ürünlerden kalamar İzmir’den, Hamsi Karadeniz’den, Lagos Mersin’den, Karides ise İskenderun’dan günlük getiriliyor. Ancak bu mevsimde palamut ön plana çıkıyor. Tüm palamut porsiyonu ise 23 liradan veriliyor. Sardalya 16, Mezgit 25 ve İstavrit ise 17,50’den sunuluyor. Kalamar ise porsiyonu 22.50 TL.

 

Yemek sonrası tatlı olarak irmik helvası isterseniz 5 lira. Yalnız tatlının hazır soslarla süslenmesi, renklendirilmesini beğenmedim. Ayrıca içinin de hamur olmamasına dikkat edilmeli.


 

Mekanda ileri ki günlerde fırında kurulacak ve o zaman her türlü güveçte balık yenilebilecek.

 

Bu arada bilginiz olsun her pişirilen yağ bir sonraki pişirmede kullanılmıyor. Kısaca yanmış yağ ile bünyenizi sarsmıyorsunuz.
 

Yeni işletmecilerinin elinde büyüyeceğine inandığım Karaca Kardeşler balık lokantasına yolunuzu düşürmenizi özellikle çorba içmenizi öneririm. Afiyet olsun.

 

Karaca Kardeşler Balık Lokantası

Gayret Mah. Asımbey sk. No: 4/15

Tel: 0312-315 21 11


Etiketler: balık -çiroz -karaca

Diğer LEZZET DURAKLARI haberleri

  • PAYLAŞ
Yorum Bırak