“Döner Ankara’da yenir”

Ankara`da döner için, lezzet için yeni bir adres Yıldız`da...

Okunma Sayısı: 780
Tarih: 17.11.2017 09:36

Döner bildiğiniz gibi ülkemizin geleneksel lezzetlerinden. Artık sadece Türkiye`de değil başta Almanya olmak üzere dünyanın her yerinde bulabileceğimiz bir lezzet. İskender, beyti gibi çeşitli sunumlarının olmasının yanında etin tadı ve kalitesi de çok önemli. Döner söz konusu olduğunda ilk akla Bursa, Erzurum, İstanbul gelir ama bana göre Ankara ilk 3’e rahat girer.

 

“Ankara’nın lezzet Durakları” olarak bu hafta Yıldız 4.Caddede bulunan Özlem Döner’e konuk olduk. Sahipleri Çankırılı Metin ve Müslüm Ercan kardeşler. Metin 30, Müslüm 27 yaşında. İkisi de bu işin çıraklığından geliyorlar ve yaklaşık 14-15 yıldır birlikte çalışıyorlar.

 

Özlem döner cadde üzerinde geniş ve ferah bir mekan. Bir köşede döner pişiriliyor, yanında da fırın var.  Döner için olmazsa olmazlarda tırnak pidesi burada hazırlanıyor. Mekanın menüsünde döner çeşitleri, taş fırında odun ateşinde pişen pideler, et çorbası ve cevizli yassı kadayıf var. İkram olarak ise masaya salata, cin biber, yoğurt ve soğan geliyor.


 

Et çorbası fena değil

 

Mekanın çorbası da fena değil. Et çorbası, dananın arka budundan. 4-5 saat taş fırında güveçte pişiyor. Sonra eti kemiği ayrılıyor ve suyuna tereyağı, sarımsak ve un ile terbiye yapılıyor. Bu çorba 15 liradan sunuluyor.

 

Özlem dönerin önde gelen lezzeti ise Ankara döneri. Dönerin eti, süt dananın arka budu ve kaburga karışımına kuzu kuyruğun katılmasıyla hazırlanıyor. Süt, soğan suyu, yoğurt ve tuz katılarak bir gün dinlendiriliyor. Dönerin eti ise Çankırı Çerkeş’te bulunan kendi çiftliklerinde yetişen hayvanlardan. Yetmezse Amasya’dan getiriliyor.

 

Döneri lezzetli

 

Dana kıymasız Ankara döneri. Et, eriyen yağıyla tırnak pidenin üzerinde resmen parlıyor, “Ye beni ye beni” diye yalvarıyor resmen. Tuzlu olmasına karşın pek lezzetli döner, insana 2 porsiyon bile yedirir. Günde 70-80 kilo kadar satılan dönerin porsiyonu 100 gram 20 lira. İskender, döner beyti ve kapalı döner ise 23 liradan veriliyor.


 

Yalnız döner ile ilgili çekincelerim var. Birisi eti çok tuzluydu. İkincisi ise döner tüp alevinde pişiyor ve gaz ete işliyor. Bunun yerine odun kömüründe pişirilebilir diye düşünüyorum. Ancak mekanın ilgililerine bunları aktardığımda, çok uygun olmadığını söylediler.

 

Mekanda odun ateşinde pişirilen lahmacun, kıymalı, kuşbaşılı gibi pide çeşitleri de 8-20 lira arasında değişiyor. Pidelerini denemedim ama taş fırında ve odun ateşinde pişiriliyor olması iyi olduğunu gösterebilir.

 

Mekanın cevizli kadayıfını da atlamak gerek. Tatlısı fazla geldi ama güzel bir lezzet. Kadayıfı o kadar özel ki Müslüm usta kadayıfı yapan ustanın bu işi bırakması halinde kendisinin de tatlı satmayı bırakabileceğini söylüyor. 

“Kuryeler ölmesin”

 

Özlem döner de paket servisi de var. Bu arada “Motosikletli Kuryeler Derneği” nin başlattığı “Kuryeler ölmesin” kampanyası gereği paket servisi en geç 45 dakika, bilginiz olsun.

 

Her türlü kredi ve yemek kartlarının da geçerli olduğu mekanın otopark sorunu yok. Bu arada Müslüm usta, yakın bir tarihte Ostim’de de şubelerini açacaklarını da belirtiyor.

 

Döner konusunda bana göre Ankara’da sayılı yerlerden olan bu mekana döner için yolunuzu düşürmenizi tavsiye ederim. Afiyet olsun.

 

Özlem Döner

Turan Güneş Bulvarı, Rabindranath Cd.(Eski 4.cd.)

40/2 Yıldız-Ankara

Tel: 0312-442 84 61

 


Etiketler: döner -Ankara -Yıldız -et - kadayıf - paça çorba

Diğer LEZZET DURAKLARI haberleri

  • PAYLAŞ
Yorum Bırak