“Entep lezzetleri” ne buyrun

Antep’in meşhur lezzeti “Beyran çorbası” özleyenleriyle buluştu.

Okunma Sayısı: 2435
Tarih: 15.09.2015 00:00


Anadolu insanı, koşulları doğrultusunda her dönem özel lezzetler yaratmak için neredeyse birbiriyle yarışmış, daha güzeli, özeli, lezzetliye ulaşmak için çabalamış. Türk mutfağı da bu çabalar sayesinde dünya da saygın yerini almıştır. Biliriz, bu konuda Antep mutfağının yeri ayrı. Bunu kimse inkar edemez. İşte size “Ankara’nın Lezzet Durakları “ arasına giren “ Beyran, entep lezzetleri”ni anlatmaya, tanıtmaya çalışacağım.

 

“ Beyran, entep lezzetleri” Hilal Mahallesi 4.cadde üzerinde 2 ay önce açıldı. Dışarı da 4-5 masası, içeri de sanırım 20-30 masası var. Mekanın alt katı ise mutfak olarak değerlendirilmiş.

 Mekanı kendisi de Antepli olan arkadaşımız Emir Taşar önerdi. Emir, renkli kişiliğiyle bilinen Gaziantep milletvekili, ANAP döneminin bakanlarından rahmetli Mustafa Taşar’in yeğeni. Emir, halen uluslararası finansal denetim şirketi Ernst &Young`da Kıdemli Müdür. Genlerinden kaynaklı yemeyi seviyor, damak tadı da hayli gelişmiş. Hele bir de memleket yemekleri olunca akan sular duruyor sanki.

 


Mekanın işletmecisi Yağız Özsaygılı, Antep mutfağı konusunda oldukça iddialı. Özellikle beyran çorbası ve söğürmeli lahmacun ve altı ezmeli kebabıyla kısa sürede Ankara’da tutulacağa benziyor. Yağız bey, yılların hayalini gerçekleştirmenin keyfini yaşarken, “ Malzemeden kaçmam, az alır, iyisini alırım. Evime almadığımı buraya da sokmam” diyor.

 

“Yağ tabakasına burun kıvırmayın”

 

Beyran çorbası bakır tas içinde geliyor. Üzerinde gördüğünüz yağ tabakasına hemen burun kıvırmamanızı öneririm. Önce haşlanmış pirinç, üzerine et, üzerine kemik suyu koyuluyor, ateşte kaynadıktan sonra pul biberi serpiştirilerek servis ediliyor.Çorba aynı tas içinde alevli harlı ocakta hayli zahmetle pişiriliyor. Çorba tabağını alevlerden dolayı kenarından tutamazsınız, bu nedenle hemen kolayı bulunmuş. Bildiğimiz pense ile bakır çorba tabağı alevli ocağın üzerinde çevrilerek arada içinin malzemeleri de katılarak ayrı bir görsel şölenle pişiriliyor ve aynı sıcaklıkla servise sunuluyor. Şunu da itiraf etmek gerek. Bu işi yapmak o kadar da kolay değil. Bu arada kaşığı çorbaya daldırdığınızda dikkatli olun ağzınızı yakmayın.

 


Beyran, Gaziantep’te yoğun geçen gecenin kapanışında veya sabahın erken saatlerinde içilen ve sakatat içermeyen yöresel bir çorba olarak biliniyor. Aslında bizim İşkembe çorbasının Antep versiyonu gibi. Ama bana göre Beyran daha sağlıklı ve doyurucu. İçinde kuzu gerdan, sırt eti, pirinç, karabiber ve sarımsak var.

 

“Altı ezmeliyi de deneyin”

 

“Beyran entep mutfağı” na kuzu eti dışında başka et girmiyor. Yöresel adlandırılan “Tike et” ile hazırlanan altı ezmeli kebap da bir başka lezzetli. Altı ezmeli de tabağın altına domates, pul biber, karabiber, sarımsak karışımı konuyor, üzerine de kömür ızgarada pişirilen sinirsiz, yağsız, lokum gibi kuşbaşı etler döşeniyor.

 Mekan da fiyatlar da bu lezzete göre uygun. Beyran çorba 12, Altı ezmeli, Ali Nazik 24, söğürmeli lahmacun 7, katmer 18 liradan veriliyor.

 

Kaburga dolma

 

Mekanda bir gün önceden sipariş verilmesi halinde en az 8 kişilik kaburga dolması da yapılıyor. Bu lezzetin fiyatı ise 200 lira. Yine önceden bildirilmesi halinde özel kasap tepsi kebabı da hazırlanabiliyor. 

“Beyran entep mutfağı” sabah 10.30’da açılıyor, 23.00 gibi kapanıyor. Ama gelecek günlerde saat 24.00’den 03’e kadar sadece beyran çorbası verilecek şekilde hazırlıkta yapılıyor, bilginiz olsun.

 

Katmeri atlamayın

 

Mekanın lezzetlerinden Katmer’i de unutmayın. Keçi sütünden yapılan kaymağın kullanıldığı Katmer’de Araban yöresinde yetişen kaliteli ve yöresel adlandırılan boz fıstık kullanılıyor. Tabii kaymağı, fıstığı böyle özel olursa lezzetini de siz düşünün artık.


 


Açılmasının ardından kısa bir zaman geçmesine karşın Ankara’nın en uzak semtlerinden de gelenler oluyor. Yağız Özsaygılı, mekanı ziyaret ettiğimizde yan masada oturan anne kızın Pursaklar’dan geldiğini anlatıyor.


 (Emir Taşar)
“Beyran entep mutfağı”nda her türlü kredi kartı geçiyor, otopark sorununun da bulunmadığı mekana gerçekten Antep’e özel ve güzel lezzetler için mutlaka uğramanızı öneririm. Afiyet olsun.

 

“Beyran entep mutfağı”

Hilal Mahallesi, 4. Cad.No:58 Yıldız-Çankaya/ANKARA

Tel: 0312-439 10 20


Etiketler: Beyran -Entep -katmer -lahmacun -Murat -Özsaygılı -Emir -boz -fıstık -kaburga -dolma

Diğer LEZZET DURAKLARI haberleri

  • PAYLAŞ
Yorum Bırak