“Geleneksel lezzetlerin değişmez mekanı”

Gar Lokantası, yılbaşına çok yeni sürprizlerle hazırlanıyor

Okunma Sayısı: 1799
Tarih: 02.12.2015 00:00

“Ankara’nın Lezzet Durakları”  köşemizde Ankara’nın son 20 yıllık tarihine tanıklık eden Gar Lokantası’nı yenilenen şekli ve lezzetleriyle anlatmaya çalışacağım. Gar Lokantası denilince her zaman beyaz ve temiz masa örtüleri ve insanı rahatlatan ortamı aklıma gelir. Emektar çalışanlar size layığınca hizmet sunar. Porselen tabaklarda yemeğin gelir özenle çatalın, bıçağın, kaşığın masana yerleştirilir. Keyifle mutlu bir şekilde yemeğini yer ve ayrılırsın.

 

Gaziosmanpaşa, Filistin Sokak’ta neredeyse 20 yıldır hizmet veren Gar Lokantası’nda geleneksel Türk mutfağı üzerine çalışıyorlar. Izgara çeşitleri, balık da var. Lokantada unutulmaya yüz tutmuş Ankara yemekleri yapıyor ve sunuyorlar. Mekanın usta aşçısı Hüseyin Akbaş, uzun yıldır konuklarına değişik lezzetleri sunuyor.

 

Özbek yemekleri başladı

 

Gar Lokantası’nda yılbaşı öncesi atağa geçilerek Özbek yemeklerine de yer verilmeye başlandı. Mutlaka denemenizi isterim. Özbek yemekleri İkram İsmailov usta tarafından yapılıyor. Pilav değişik ama lezzetli. Pirinç, soğan, havuç, Ayçiçek yağı var. Ama püf noktası baharatları. İkram usta, baharatları Özbekistan’dan getirtiyor. Pilavda, Karabiber, safran, Özbek üzümü ve kimyon tohumu kullanılıyor.
Tereyağında ciğer

 

Özbek usulü ciğer ise gerçekten harika bir lezzet. İkram usta resmen döktürmüş. Son zamanlarda yediğim en güzel ciğer diyebilirim. Büyük parça dana ciğerini önce unla buluyor ve bir süre kızgın yağda bekletiyor. Son aşamada da tereyağında kavuruyor. Gerçekten denemekte fayda var. 


Mekanda Özbeklere özgü ekmek ve Samsa çöreği de yapılıyor. Ekmek ilginç, tabak büyüklüğünde ortası küçük dokunuşlarla delinmiş. Bunun için de ayrı bir alet var, adı da Nanpar. Usta, bunu da memleketinden getirmiş. Ekmeğin üzeri de susam ve çörek otu ile süslenmiş.


Samsa çöreği de bizim Eskişehir’in Çi böreğini andırıyor. Ama bu böreğin içinde havuç, kabak, soğan gibi sebzeler var.

 

Gar Lokantası’nda mutfak her sabah 06.30’da çalışmaya başlıyor. Günün menüsü çıkarılıyor ve içlerinde Ankara tava, ıspanaklı kuzu kızartma, tepsi kebabı, Elbasan Tava, tas kebabı, kağıt kebabının da bulunduğu lezzetler hazırlanıyor. Her gün öğlen yemeklerinde 30 çeşit Osmanlı ve Türk mutfağı ev yemekleri, Ege yöresine ait zeytinyağlı çeşitleri, deniz mahsulü mezeler ve mevsime ait her türlü balık bulunuyor. Burada her gün 2 çeşit çorba ve günlük yapılan 25 çeşit zeytinyağlı ürün de konuklara sunuluyor. Ayva ve kabak tatlısını da anlatmadan geçmeyeyim.
 

Hindi siparişini unutmayın

 

Yılbaşı için de mekanın hazırlıkları başladı. Geleneksel olarak kestaneli, iç pilavlı özel olarak hazırlanan Hindi dolması siparişleri de alınmaya başlanmış. Siparişi veriyorsun, yılbaşı günü mekana gelip alıyorsun. Bu arada yine yılbaşına özel onlarca çeşit zeytinyağlı ve diğer mezeler de konuklarına sunuluyor.


 

Ankara döneri sevenler acele edecek

 

Bu arada Gar Lokantası’nda kıymasız Ankara döneri sadece Perşembe günleri öğlen yapılıyor. Saat 12.00- 13.00 arası yoğun talep dolayısıyla tükeniyor, kısaca yetişen bu lezzeti kaçırmıyor.

 

Duvarlar sanat eserleriyle dolu

 

Gar Lokantası’na girince masa, sandalye ve örtü renklerinin uyumu, düzeni ve temizlik ilk olarak dikkatinizi çekiyor. Daha sonra mutlaka ilginizi çekecektir, duvarlar eski Ankara ve Atatürk resimleriyle dolu. Görmediğiniz bir sürü fotoğrafı burada göreceksiniz. Öyle ki Ulus, Kızılay, Samanpazarı, Çankaya’nın eski halini bugünkü haliyle karşılaştırdığınızda yüreğiniz burkulacak. Duvar da bir resim var ki onu unutamadım. Ulus meydanındaki heykelin açılış törenini gösteriyor. İster istemez o günlere gidiyorsunuz.
 

 

Gar Lokantası, çevrede bulunan büyükelçilikler, yerli yabancı şirket çalışanlarının da uğrak yeri. Bakanlar, milletvekilleri üst düzey bürokratlar da mekanın müdavimlerinden.

 

Bilmediğim bir ayrıntıya daha ulaştım onu da paylaşayım. Ankara’da ki büyükelçiliklerin, yabancı misyonun, şirketlerin birçoğunun etkinliklerinde konukları ağırlama görevi de yıllardır Gar Lokantası tarafından yapılıyor.  Ülkelerin ulusal ve özel günlerinde sunulan yemekler burada hazırlanıyor, buranın ekibi tarafından A’dan Z’ye sunuluyor. Şirketlere tabldot, özel günlerde ve partilerde yemek servisi de yapılıyor.


(Aytekin Akar, Hüseyin Akbaş, Begüm Kırma, İkram İsmailov)


Gar Lokantası, lezzet dağıtmanın yanı sıra bir okul niteliği de taşıyor. Çeşitli üniversitelerin, liselerin Gastronomi bölümü öğrencileri de burada lezzet sanatlarını öğreniyor. Mekanın ustaları öğrencileri eğitiyor, bilgi ve becerilerini aktarıyor. Örneğin halen mekanda stajını yapan Aliye Yahşi Mesleki ve Teknik Anadolu Meslek Lisesi öğrencisi Begüm Kırma, becerisiyle yarattığı lezzetlerle ustalarına taş çıkartıyor. Begüm Kırma, soğuk mezeler konusunda yetişiyor. Öyle ki artık mekanın soğuk mezeleri Begüm’e emanet edilmiş.

 

Zeytinyağ, Manavgat’tan geliyor

 

Gar Lokantasında müşteriye sunulan her ürüne ayrı bir özen gösteriliyor. Örneğin mutfakta kullanılan zeytinyağ Manavgat’tan kendi fabrikaları, kendi üretimleri, özel olarak getiriliyor. Zeytinyağını beğenen konuklar da unutulmamış. İsteyen müşterilere küçük şişelerde satılıyor.

 

Sosyal sorumluluk sahibi mekan

 

Gar Lokantası güzel bir sosyal sorumluluk örneği de veriyor. Daha önce de anlattım mutfakta 40-50 çeşit yemek, meze, zeytinyağlı yapılıyor. Kalan yemekler de ertesi gün kullanılmıyor. Bu durumda kalan yemekler her gün akşam ihtiyaç sahibi kişilere, evlere dağıtılıyor.

 

Bu arada Gar Lokantası`nda yemek yiyen basın mensuplarına da özel olarak % 10 indirim sağlanıyor.


Pazar ve dini bayramlarda kapalı olan Gar Lokantası diğer günler de saat 11.00-24.00 arası hizmet veriyor. Gar Lokantası’nı bir aile şirketi olan Alzegar ltd.şti işletiyor. Otopark sorunu olmayan mekanda her türlü kredi kartı da geçerli. Burada tekmili birden standart menü kişi başı akşam 75-80, öğlen servisinde ise 25-35 liraya çıkabiliyor. Gar Lokantası’nın yerli yabancı her türlü içeceklerinin yanı sıra zengin bir şarap kav’ı da var. Aklınızda bulunsun, afiyet olsun. 

Gar Lokantası

Filistin Sokak No: 38

Gaziosmanpaşa-ANKARA

0312-447 29 96-447 53 85

 


Etiketler: Gar -lokanta -hindi -Begüm -Algezar -zeytinyağ -Manavgat -özbrk -pilav -ciğer

Diğer LEZZET DURAKLARI haberleri

  • PAYLAŞ
Yorum Bırak