“Günün her saati ayrı lezzet”

Annemizin yemeklerinin lezzetini “Tencere ev yemekleri” nde yakalayın

Okunma Sayısı: 2450
Tarih: 12.08.2014 22:41

 “Ankara’nın Lezzet durakları” na anne lezzetini arayanlar için  “Tencere ev yemekleri” mekanını konuk aldım. 

Mekan, Reşit Galip Caddesi üzerinde bir ara sokakta aile işletmesi. Güzel, beyaz boyalı ahşap çerçeveler, üzeri çiçeklerle bezenmiş bir şekilde saklı güzel bir bahçe gibi. Her seferinde yanından geçerken merakla göz ucuyla bakar geçerdim. Bir gün uğrayacağım diye de kendi kendime söylenirdim. 


Her şey yerli yerinde, masa, sandalye, güzel ve mekanda geniş konumlanmış. Rahat ve sakin bir ortamda yemeğinizi yiyebiliyorsunuz.

Ustamız, aşçımız Ozan Alçayır da hünerli elleriyle güzel lezzetler sunuyor. 1 yıldır burada çalışan Alçayır, akşamları da başka bir restoran da görev yapıyor. Ancak ustamız iş yoğunluğundan olacak biraz gergin görünüyor. İnsan sergilenen yemeklerin ardında bekleyen aşçıya sipariş vermek için iki kere düşünüyor neredeyse. Fotoğrafını çekerken biraz gülümsemesini istediğimde “ Benim yapım böyle” diyerek de çıkıştı. Sustum, ama biraz da olsa tebessüm ettirebildim. Ama aşçı da bir yakınını kaybettiğini oyun başlamadan öğrenen tiyatro sanatçısı gibi olmalı. Acısını yüreğine basarak oyununu oynayan sanatçının büyüklüğü de buradan gelmez mi?   


Ustamız Ozan Alçayır, her gün değişik yemekler çıkardıklarını anlatırken o gün için favori yemeği olarak beşamel soslu Brokoli Graten’i önerdi. İstedim, tadına da baktım ve gerçekten harika bir lezzet, öneririm. Ancak servis ise biraz ağırdı. Çatal bıçağımı da kendim aldım. Ricayla su istedim. Şişeyi önüme koydular, al kafaya dik misali. Bardak istedim, lütfen getirdiler.
Mekanda ağırlıklı olarak patlıcan musakka, tas kebabı, güveçte nohut ve kuru fasulye ile bunların olmazsa olmazı pilav çok isteniyor.  Musakka lezzetli ancak patlıcanlar daha küçük doğranabilirdi. Her gün fırın sütlaç da bulunuyor, ama sanırım sütlaç günlük çıkmıyor. Çünkü görmek istediğimde buzdolabından çıkarıldı. Çat kapı uğradığım ve dışarıdan sıcak ve sevimli gördüğüm Tencere Ev Yemekleri’nde maalesef beklediğimi bulamadım. Mekanda herhangi bir karşılık beklemeden tanıtacak bir gazeteci değil de İcra Memuru gibi karşılandım. İşletmeci bana şüpheyle, endişeyle bakıyor, “Acaba ne isteyecek?” gibi. Kendimi çok kötü hissettim, çıkıp gideyim istedim ama sabrettim, işimi yaptım. Yemeğimi yedim, hesabımı ödedim çıktım.

Mekan aslında Kaya Gündüzalp tarafından işletiliyor. Ancak benim uğradığımda annesi Zuhal hanım ve babası bulunuyordu. Zuhal hanım 2006’dan bu yana burayı işlettiklerini anlatıyor.  Mekana ağırlıklı olarak çalışan kesimin geldiğini ve ev yemeklerini istediklerini anlatıyor.

Tencere ev Yemekleri’nde her gün 10 çeşit sıcak yemek, bulgur ve pirinç pilavı çıkıyor. Öğlen ve akşam servislerini olduğu mekanda bir kişi ortalama 15-20 liraya karnını doyurabiliyor. Salata bar da görülmeye değer. Onun için de ayrıca 13 lira alınıyor.


Etiketler: Tencere -ev -yemek -salatabar -musakka -pilav -sütlaç -Zuhal -Gündüzalp

Diğer LEZZET DURAKLARI haberleri

  • PAYLAŞ
Yorum Bırak