“Hayatı paylaşmak için hiçbir engel yok”

Engelsiz Cafe`de engelleri birlikte aşalım.

Okunma Sayısı: 708
Tarih: 18.03.2019 18:31

Sabah, yatağınızdan kalkıp elinizi yüzünüzü yıkadınız, bir şeyler atıştırıp işinize ya da okulunuza gitmek için yola çıktınız. Sonra belki çok yoruldunuz, belki canınız bir şeye sıkıldı, çıktınız, arkadaşınız ya da sevgilinizle buluştunuz. Sarıldınız, elini tuttunuz, dokundunuz, günü paylaştınız. Ya aksi olsaydı? Sabah uyandınız. Yatağınızdan kaldırılmak üzere varsa birine seslendiniz. Elinizi yüzünüzü yıkamak için lavaboya gidemediniz, alkolsüz temizlik bezleriyle silindiniz. Belki gidecek ne işiniz ne de okulunuz var. Say ki var. Tekerlekli sandalyenizle kaldırımları nasıl aşacaksınız? Otobüslere nasıl bineceksiniz? Arkadaşlarınızla sevgilinizle buluştunuz. Dokundunuz, belki göremediniz, sarılamadınız.


Siz olsanız hangisini seçerdiniz? Onlara da fırsat verilseydi sizin gibi ilk yaşamı seçerdi.


“Engelsiz Dünya Cafe Bistro”


Sizlere bu sefer Ankara`da 5 ay kadar önce açılan Sosyal Sorumluluk Projesi "Engelsiz Dünya Cafe Bistro" ve lezzetlerini anlatmaya çalışacağım.


Engelsiz Dünya Cafe`nin işletmecisi Veysel Celiloğlu, 35 yaşında 2 kız çocuk babası ve %94 bedensel engelli. Kızlarını okutabilmek ve kendi durumundaki engelli insanların önündeki engelleri aşarak hayata tutunmaları konusunda farkındalık yaratmayı amaçlıyor. Bu nedenle mekanın gelirinin bir bölümünü kurduğu bir dernek ile engellilerin ihtiyaçları için kullanmayı hedefliyor. Yatalak bir hastaya uygun yatak, bir diğer engelliye tekerlekli sandalye almışlar.


“Islak gözlemeyi deneyin”


Mekanda ağırlıklı olarak Bolu’dan sonra Ankara’da yapılan ıslak gözleme, ev mantısı, çökertme kebabı ilgi görmüş. Gözlemeler el açması, hazır yufka kullanılmıyor. Islak gözleme yoğurt ve özel salça sosuyla güzel bir lezzet. Gözlemeler 10 ile 14 lira arasında veriliyor.


Et çökertme ise yoğurt üzerine küp küp doğranmış bazlama ekmek, jülyen doğranmış dana bonfile, kibrit patates ve özel sos ile sunuluyor. Bu lezzetin porsiyonu ise 27 lira. Mantı ise bir başka lezzet, ev yapımı ve hesaplı, porsiyonu 15 lira.


Serpme kahvaltısı da iyi


Mekanın serpme kahvaltısı da övgüye değer. Tereyağ, reçeller, kaymak, peynir ve zeytin çeşitleri ve sahanda yumurta. Kahvaltıda sunulan acuka da Veysel beyin eşi tarafından yapılıyor ve çok lezzetli, bilginiz olsun. Kahvaltı da diğer ürünler gibi hesaplı. İki kişilik serpme kahvaltı 40 lira. Yanında termos ile yeterli çay da geliyor.Engelsiz Dünya Cafe Bistro’nun lezzetleri de Hacer Çakır’dan soruluyor. Hacer hanım, her işe koşuyor ve pratikliğiyle de siparişinizi fazla beklemiyorsunuz.Mekanda her türlü kredi kartı da geçerli. Paket servisinin de olduğu Engelsiz Kafe, duvarlara konulan raflarla bir nevi kütüphane gibi de işlev görüyor. Mekanın duvarlarında çeşitli objelerin yanı sıra, Veysel beyin kızının yaptığı resimler de sergileniyor. Geniş, ferah ve rahat mekanda çayınızı kahvenizi içerken seçtiğiniz kitaba da göz gezdirebilirsiniz. Ya da ders çalışabilir, bilgisayarınızda işinizi yapabilirsiniz.


Unutmayınız, daha fazla engelliye dokunabilmek için bu mekanın çalışması ve kazanması gerek. Bunun için de desteğiniz çok önemli.“Engelli olmak üretime engel olmak değildir”


Cafe`nin işletmecisi Veysel Celiloğlu engelli vatandaşların farkındalıklarını artırarak bakış açılarını değiştirmeleri amacıyla bu işe adım attığını belirtiyor ve şunları söylüyor:


“ Bizler yapabildiklerimiz ile görünür olmak istiyoruz. Engelli olmak üretime engel olmak değildir. Tek bacak ve tek kolla neler yapabileceğimi herkesin görmesini istiyorum. Burada kimsenin yapmadığını yaparak toplumsal farkındalığı oluşturuyorum. Bir engelli olarak engelli kardeşlerimin çektiği sıkıntıyı en iyi ben bilirim. Özel sektörde çalıştıktan sonra emekli olmamla birlikte birikimlerimizle bu işe girdik. Amacımız, hem çocuklarımın geleceğini daha aydınlık kılmak hem de benim durumumda olan kardeşlerimin önündeki engelleri kaldırmak.(Veysel Celiloğlu)


-Dilenenleri yadırgıyorum-


Dışarıda benim durumumda olan ve dilenen kişileri yadırgıyorum. Balık yiyen değil balık tutan olmalarına vesile olmak istiyorum. Hazır balığı herkes yer önemli olan balığı tutabilmektir. Sağlam yere basabilmek ve engellilerin topluma kazandırılabilmesi için böyle bir proje yaptım.


-Tohum toprağa, engelli topluma emanettir-


Projenin sürdürülebilirlik kazanması için kazanmaya başladıktan sonra ciromun belli bir oranını engelliler için bütçelendirerek onların sağlık, eğitim gibi ihtiyaçları için kullanacağım. İşletmemiz kazandıkça engelli paydaşlarımızda kazanacak. Toplumun bize bakış açısı değişmiş olacak. Unutmayalım ki; tohum toprağa, engelli topluma aittir. Toplumumuzun bizlere sahip çıkmasını bekliyorum.


Dünyayı iyilik kurtaracak. Biz engellilere acıyan gözlerle bakmasınlar, bu bizi yaralar. ‘Engelsiz Dünya’ sloganıyla yola çıktık. Bir kahvenin 40 yıl hatırı varsa Engelsiz Dünya Cafe`de içilen kahvenin hatırı paha biçilemez.”


Her gün saat 10.00- 22.00 arası açık olan Engelsiz Dünya Cafe’ye mutlaka uğramanızı öneririm. Yarın kimin ne olacağı belli değil, bu gibi işletmeler desteğinizle yaşamalıdır. 


“Engelsiz Dünya Cafe Bistro”

Emek Mahallesi, Bişkek Caddesi No: 71/B Çankaya-ANKARA

(Tel: 0312-2222524)

 

 


Etiketler: Engelli - cafe -emek -kahvaltı - gözleme - yumurta - sucuk -

Diğer LEZZET DURAKLARI haberleri

  • PAYLAŞ
Yorum Bırak