“İnsanların gözüne değil midesine hitap ederiz”

Odun ateşinde, bakır tencerelerde pişen kuzu incik Bolu Akın Lokantasında yenir.

Okunma Sayısı: 5812
Tarih: 11.09.2014 00:00

“Ankara’nın Lezzet Durakları” na Bolu Akın Esnaf Lokantasını da katıyoruz. Burada Osmanlı mutfağının kara düzen odun ve kömür ateşinde bakır tencerelerde pişen yemeklerin esiri olacaksınız. Tüp, elektrik, gaz yok.

 

Bolu Akın Lokantası, 56 yıllık bir geçmişe sahip. Rahmetli Hüseyin Durak tarafından 1958 yılında aynı yerde küçük bir mekanda hizmet vermeye başlamış.Yıllarca önünden, yanından geçtim de buraya girmek kısmet olmadı. Sağ olsun bir gazeteci arkadaşımın önerisiyle mekana geldim, lezzetleri tattım. Anlatılanların eksik kaldığını iddia ediyorum. Lezzetine doyamayacağınız İncik kebabı, Kuru fasulye, Ankara döneri isterseniz buraya geleceksiniz.


 


Bolu Akın Lokantası, Etlik yolu üzerinde bulunan eski garajlarda hizmet veriyor. Bu alan artık eski cıvıl cıvıl kalabalığını kaybetmiş, terk edilmiş bir köy gibi. Ama lokantasının bulunduğu köşe de hele hele öğlen saatlerinde iğne atsan yere düşmez. Araçlar, gelenin, gidenin ardı arkası kesilmiyor. İçeri her girenin derhal bir masaya iliştiğine ve özlediği lezzetlere kavuştuğundaki mutluluğuna tanık olacaksınız. Öyle ki mekanda bulunduğum sırada gözlemledim. Öğretim üyeleri, milletvekilleri, bürokratlar, sanatçılar, çevre hastanelerden doktorlar, siteler ve civarın esnafı mekanın müdavimleri. Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi uzmanı Prof. Dr. Mehmet Ali Akkuş, mekanı anlata anlata bitiremiyor. Burada yakaladığı lezzetleri başka bir yerde bulamadığını, sahipleri ve personelin gülen yüzüyle verdiği hizmetle yediği yemeklerden büyük mutluluk duyduğunu anlatıyor.


 

04.00’te çorba hazır

 

Mekanda görüştüğüm Siteler’de genç ve bebek odası mobilyaları üreten Ömer Hakverdi de yıllardır buraya sadece kuru fasulye yemeye geldiğini söylüyor.

 

Bolu Akın Lokantası her sabah 04.00’de ayak paça ver et suyundan süzme mercimek çorbasıyla açılıyor. Geceden kalanlar, çevre eğlence mekanlarının sanatçıları akın ediyor. Mekanın ortaklarından Yüksel Durak, her gece 02.30’da çorbaları hazırlamaya başlıyor.
 

Lokantada porsiyonlar da “Öksüz doyuran” cinsten, lezzeti de fiyatı da tartışılmaz. Örneğin kuzu haşlama 23, çoban kavurma 23, Ankara döneri 13, paça çorba 8, mercimek çorba 5, fırın sütlaç 6 liradan satılıyor.

 

Bolu Akın Lokantası’nda her şey günlük alınıyor ve tüketiliyor. Yemekler içeri de bir odada müşterinin gözü önünde hazırlanıyor, pişiriliyor.

 

“İnsanların midesine hitap ediyoruz”

 

Lokantanın yemekleri Yüksel Durak’tan sorulur. Yüksel usta,  yemekleri pişiriyor, lezzetini veriyor. Aynı ayarı yıllardır tutturması da ustalığından elbette… Usta Bolulu olunca da hemen akla Mengen geliyor. Ama ustamız ısrarla Bolulu olduğunu söylüyor. Anladığım kadarıyla Mengen’in yemeklerini beğenmiyor. Sorduğumda, “ Onlar da güzel yapıyor ama bu yemeklerin tadını Mengen’de bulamazsınız. Biz insanların gözüne değil midesine hitap ediyoruz” diyor.


(Yüksel Durak)

 

(Uğur Durak)


Bolu Akın Lokantası’nın bana göre favorilerinden Kuzu İncik, yanında ayrı bir tabakta domates, kuru soğan ve biber garnitürüyle geliyor. Koca bir tabak içinde, dumanı üzerinde enfes bir et. Daha çatalı batırmadan tel tel dağılıyor. Lokum gibi ağzınızda eriyerek sizi mutluluk bulutlarına çıkarıyor. Ankara dönerini de tavsiye ederim, bu lezzeti de başka yer de bulamazsınız diye düşünüyorum. Kıymasız ve olağanüstü bir tat veriyor damağınıza..

 

Yüksel Durak, mekanın kış döneminde çıkan kabak tatlısını da övüyor. Kabağı iğne batırarak aldıklarını anlatıyor. Eğer iğne kabağa girerse almıyorlar çünkü içi geçmiş oluyor. Sert ve iğne girmeyen kabağın tadı da farklı oluyormuş.. Bilmediğim ince ve önemli bir ayrıntı.

 

“Son Samuray”

 

Yüksel Durak, Bolu Akın Lokantası’nda 1975 yılında bulaşıkçılıkla başlamış. Sonra kendisini yetiştirmiş ve şimdi mekanın eli kolu, gözü. Babadan öğrenmiş her şeyi. Kardeşleriyle işi götürüyorlar. Ama şimdi kendi çocukları bu işe heves etmemişler, ilgilenmiyorlar. Yani kardeşlerden sonra aileden gelen yok. Bu nedenle Yüksel usta “Son Samuray “ olarak da anılıyor.

 

Durak kardeşler, babalarının; hizmet ederken insanları sevmeyi, güleryüzlü olmayı, ürünleri doğal halleriyle, hiçbir kimyasal, koruyucu katmadan, kaliteli bir şekilde sunmayı öğrettiğini gururla Bolu Akın Lokantası’nın menüsünde baş köşeye Anayasaları gibi koymuşlar.

 

Durak kardeşler 56 yıl boyunca hazır ve hızlı yemek modasına karşı mücadele vermişler ve bunu da başarmışlar. Ancak bulundukları alan Ankara Büyükşehir Belediye’sine geçmiş. Bunun üzerine İstanbul yolu üzerinde ACity AVM yanında yeni bir yer açmışlar. Buranın düzeni olduğu gibi orada sürdürülecek. Belki 3-4 ay daha burada kalacaklar. Bu alan da Ankara’nın kıymetli arsalarından ve artık AVM’mi olur, ne olur bilinmez. Bu nedenle burası yıkılmadan mutlaka gidin, görün, nefis lezzetleri tadın, tattırın, kaçırmayın. Benden söylemesi…

 

Afiyet olsun.

 

Bolu Akın Lokantası

Etlik eski garajları, No:85 ANKARA

Tel: 0312-341 34 32


Etiketler: Bolu -Akın -İncik -döner -Kurufasulye -kuzu - kavurma -sütlaç -

Diğer LEZZET DURAKLARI haberleri

  • PAYLAŞ
Yorum Bırak