“İyi bir yemek, iyi bir ruh halidir”

Tadan Gurme’de güveçte ne pişiyorsa isteyebilirsiniz

Okunma Sayısı: 649
Tarih: 31.07.2017 16:52

 “Ankara’nın Lezzet Durakları”nda sizlere Balgat Ziyabey Caddesi üzerinde yeni konseptiyle hizmete giren Tadan Gurme’nin lezzetlerini anlatmaya çalışacağım.


Mekanın yeri iyi, bir çok kamu kurum ve kuruluşu var, hele öğlen saatlerinde binlerce insan yine yüzlerce lokantaya, kafeye giriyor çıkıyor. Yanlış değilse sadece Ziverbey caddesinde irili ufaklı 250’ye yakın mekan varmış. Kebapçılar, dürümcüler, ciğerciler, tatlıcılar, dönerci ve köfteciler, çorbacılar.


Bu nedenle yiyecek tercihinizi ve uygun mekanı da çok ince eleyip sıkı dokuyarak seçmelisiniz. İşte bu aşamada bir yakınınızın veya tanıdığınızın tavsiyelerini ya da benim gibi sizler için çalışmalar yapan gazetecilerin, yazarların tavsiyelerine, önerilerine değer verecek, dikkate alacaksınız.


Konuk olduğumuz “İyi bir yemek, iyi bir ruh halidir” hedefiyle hizmet veren Tadan Gurme’nin sahibi M.Can Atak, İşletme mezunu, genç, dinamik yapısı ve güler yüzüyle sizi kapıda karşılıyor. Diğer çalışanlar da işlerinin ehli ve saygılı.Sütlü mercimek


Geniş ve güzel bir salonda masanıza oturunca önce ikramlar, mevsim salatası, güveçte kaşarlı mantar, közlenmiş biber ve fırında pişmiş sıcak ekmeğiniz. İsterseniz ilk önce sütlü ve et suyuyla yapılan mercimek çorba geliyor. Tahta kaşık ve bakır kaselerde otantik bir hava da sunulan çorbayı et suyu tadıyla size ağır gelmezse seveceksiniz. 7 lira.Güveçte lezzetler…


Tadan Gurme’de kullanılan etler süt dana ve Amasya’dan geliyor. Toprak kaplar içinde hazırlanan kebaplar biberi, soğanı domatesiyle, odun ateşinde taş fırına sürülüyor ve sonuç mükemmel. Mekan, fırın ve güveç ile ne yapılabilirse yapacak. Örneğin et sote, salçalı soslu köfte, tavuklu, mantarlı, kaşarlı, sucuklu, yumurtalı. Daha neler neler… Ama menemeni ayciçek yerine tereyağı ile yapsalar bana göre daha iyi olur. Bu arada aklınıza gelen bir güveç yemeği varsa da söyleyin bence onu da yaparlar. Yani Tadan Gurme fırın odaklı bir işletme olacak.
Bu arada kiremitte köfte 21, kiremitte kaşarlı köfte 22, kiremitte et sote ise 24 liradan veriliyor.


Güvec-i ekmek


Gelecek günlerde kahvaltı servisine de başlanacak mekanın favorisi ise Osmanlı mutfağından Güvec-i ekmek olacak. Zeytinyağ, rendelenmiş peynir, yumurta, süt karışımı ekmek. Sabırsızlıkla bekliyorum.

Pideler Develi Cıvıklısı


Fırında ayrıca Kayseri Develi Cıvıklısı da çıkarılıyor. İnce bir hamur ve lezzetli kuşbaşı etler. Pideler ise 14-23 lira arasında sunuluyor. Bu arada pide ustaları da Develili ilginiz olsun. Yani işinin erbabı kişiler.Tadan Gurme, pizzalarıyla da iddialı. Mekanın sahibi Can Atak pizzaların domates sosunu Amerika’da pizza zinciri sahibi arkadaşından istemiş ve burada da aynısını uyguluyor. Gerçekten farklı ve güzel bir lezzet olmuş, tavsiye ederim. Pizzalar ise 17-23 lira arası değişiyor.


Mekanda yakın zamanda çeşitli yenilikler de düşünülüyor. Örneğin sıcak yaz günlerinde şişeler de fesleğenli ve naneli Alaçatı usulü limonata satılacak.


Ayrıca mekanın bir köşesine de Türkiye’nin en güzel ve lezzetli gıdalarının getirtileceği organik ürünler de konuklara ikram edilecek. İsteyen de satın alabilecek. Söz konusu organik ürünler da ağırlıkla Hatay ve Malatya’dan getirtilecek, benden söylemesi.


“Müşteri değil misafirlerimiz”


Mekanın sahibi Can Atak, insanların mekandan mutlu ayrılmalarının kendilerine büyük bir şevk kazandırdığını belirtiyor. Atak, “ Bize gelenler müşteri değil, misafirimizdir. Her gelen misafirimizle tek tek ilgileniriz, istekleri, görüşleri ve önerilerini alırız. Dünyanın dört bir tarafını gezdim ve lezzetlerinden tattım. Bu işi aşkla, sevgiyle yapıyoruz. İnsanların mutlu ayrılmalarını istiyoruz. Şimdi yemek ile mutluğun sağlandığını yaşatmaya çalışıyoruz” diyor.

Her türlü kredi kartının da geçerli olduğu mekanın otopark sorunu da vale ile çözümleniyor. Mekanın düzayak girişi de engelli, yaşlı ve bebek arabaları için kolaylık sağlıyor.


Gittim, gördüm, lezzetli güveçlerini yedim, beğendim. Yolunuzu mutlaka Tadan Gurme’ye düşürmenizi öneririm. Afiyet olsun.

Tadan Gurme

Ziyabey Caddesi, No: 24

Balgat – ANKARA

Tel: 0312-286 52 86

 

 


Etiketler: Tadan -gurme -güveç -lezzet -menemen -mantar -develi -pide -cıvıklı -Balgat

Diğer LEZZET DURAKLARI haberleri

  • PAYLAŞ
Yorum Bırak