“Kaliteyi asla düşüremem”

Samsun pidesini özleyenlere hizmetimiz olsun.

Okunma Sayısı: 807
Tarih: 27.12.2017 00:00

 “Samsun’a gidip Bafra pidesi yemeden dönen Samsun‘a gittim demesin” derler” doğrudur. Vatani görevimi yıllar önce Samsun’da yaptım. İnanın o güzel memlekette kaldığım 16 ay boyunca her fırsatta Bafra pidesini yedim ve aradan 30 yıl geçmiş hala ben bu nefis pidenin peşinde koşarım.

“Ankara’nın Lezzet Durakları” nda bu hafta da yine sizler için, benim geçmişte yakaladığım lezzette pideler yapan yeni bir mekanı keşfettim.

 

Birlik Mahallesi, Podgorista Caddesi üzerinde bulunan adını “Az bulunan şey” anlamındaki “Timya” dan alan Karadeniz Pidecisi’ne konuk olduk. Bu mekan daha yaşını almadı, 10 ay önce açıldı. Sahibi de Karadenizli 38 yaşındaki Yener Gümüş. Mesleğe garsonluktan başlayan, yani çekirdekten yetişme Yener bey, kısa sürede çevreden gördükleri ilgiden de memnun.

 

“Süper karışık”

 

Mekanda ağırlıkla kapalı kıymalı ve kuşbaşılı pide tutulmuş. Ama ben sizlere bu ziyaretimde denediğim karışık pizza tipi pideyi de önereceğim. Kapalı pidenin yeri ayrı ama olur ya canınız ıspanaklı, sucuklu, peynirli, pastırmalı pide çekti, hepsini aynı pide üzerinde buluyor ve nefsinizi köreltmiş, mutlu ve karnınız doymuş oluyor. Kısaca birini yerken diğerinde aklınız kalmıyor. Bu süper karışık pide ise 27,5 lira, ama iki kişi de doyabilir.


 

Kapalı kıymalı da bildiğimiz Karadeniz usulü kavrulmuş dana kıyma, soğan ve maydanoz var. Bir porsiyonu ise 15 lira. Ama mekanın bir başka lezzeti ise özellikle Karadeniz bölgesinde sabahları ilgi gören yağlı yumurtalı diye bilinen pide. Bu da Trabzon yöresinden, yuvarlak hamur üzeri, tereyağ ve yumurta. Pidenin pişkin kenarlarından koparıp eriyen mis gibi Trabzon tereyağı üzeri altın sarısı yumurtaya banıyorsunuz. Bilenler bilir, bu lezzetin Karadeniz yöresi kahvaltı geleneğinde yeri büyüktür.

 

Bu arada Timya Karadeniz Pide’de her gün mercimek veya Ezo gelin çorbası da var.

 


Genel de çevre işyerleri ve evlerden mekanı bilen, lezzetlerini öğrenenlerin fısıltı gazetesi yoluyla yaptığı reklam beni buraya çekti. Aslında en iyi reklam yöntemi de budur bence.

 

Timya Pide’ye dışardan da evde hazırlanan malzemelerle pideler yapılabilir, bunların tanesine ise hamur ve pişirme parası olarak 2,5 lira alıyorlar.


 

Mekanda ayrıca Kiremitte kuşbaşı, köfte, tavuk gibi ürünler de var. Bu arada ev yapımı Laz böreği de çıkıyor ve porsiyonu 8 lira. Ama her zaman bulamayabilirsiniz. Tatlı olarak ise künefe var, ama bu da fabrikasyon, bilginize.

 

Ustası becerikli

 

Bu arada Timya Karadeniz Pidecisi’nin lezzetlerinden ise Sivaslı Hüseyin Bektaş sorumlu. Hüseyin bey yaklaşık 27 yıldır bu işin içinde yoğrulmuş. Ve şimdi ise tecrübe, bilgi ve becerisini bu mekanda değerlendiriyor. Hemşerim diye torpil geçmiyorum ama gittim, gördüm, eli çabuk ve işi de biliyor ve yeniliklere,  gelişmelere açık. Zaten ustalık da bu değil mi? Teşekkürler Hüseyin usta, ellerine sağlık.


 

“Kaliteyi bozamam”

 

Çıkardığı ürünler de kaliteye önem verdiğini ifade eden Yener bey, “ Bu ürünler de maliyet düşebilir, belki daha ucuza pideleri çıkarabiliriz ama o zaman da kaliteyi düşürürüz ve ben bunu asla yapmam, yaptırmam” diyor.


(Yener Gümüş ve Hüseyin Bektaş)

 

Timya Karadeniz Pide, her gün 10.30-21.30 arası açık. Otopark sorunu yok ve paket servisi de var. Her türlü kredi kartı ve yemek çekleri de geçerli olan Timya Karadeniz Pide’ye uğramanızı öneririm. Afiyet olsun.

 

Timya Karadeniz Pide

Podgorista Caddesi 6/A

Birlik Mahallesi, Çankaya-ANKARA

Tel: 0312-495 95 36

 


Etiketler: Karadeniz -pide -Bafra -Samsun -kavurmalı -kıymalı -Birlik - Çankaya -çorba -mercimek

Diğer LEZZET DURAKLARI haberleri

  • PAYLAŞ
Yorum Bırak