“Kalkan balığının lezzetini külde çıkar”

Kalkan Balık Restaurant, Ankara piyasasına iddialı girdi

Okunma Sayısı: 1316
Tarih: 15.11.2016 09:37

Balık pişirmek ne kadar basit gibi görünse de bana göre iki katı kadar zor bir iştir. “Hangi balık ne zaman yenir, hangi balık nasıl yapılır, hangi balığın ızgarası, tavası iyi olur?” İnanın soruların sonunu bulamazsınız.

 

Örneğin Karadenizliler kar düşmeden hamsi yemez, neden Şubat’tan sonra hamsi yenmez. Bodrum’un ahtapotu ile İskenderun’dan çıkan ahtapotun farkı ne? Ya Enez’in yılan balığı? Biliyor musunuz güzelim kalamarı çoğu zaman Hindistan’dan ithal ediyoruz. Masanıza gelen kalamarın farkını anlayabilir misiniz? İşte bu nedenle balık işi o kadar kolay değil. Ha…”Ben yerim içerim, balık balıktır. Hindistan’dan da olsa Ege’den de olsa fark etmez “ derseniz o başka.

 

Lafı fazla uzatmadan sadede geleyim. İşte bu konuda güvenle ve layığıyla ailenizle, çoluk çocuğunuzla gidebileceğiniz ender mekanlardan birini anlatmaya çalışacağım.


 

Sebzeli kalamar ve pizza

 

Kalkan Balık Restoran yaklaşık bir ay önce Gaziosmanpaşa, Attar sokakta hizmet vermeye başladı. 3 katlı 560 metrekarelik geniş bir alana sahip. Aynı anda 250 kişiye yemek verebiliyorlar. Mekanın girişi, salonu, VIP odaları, balık reyonu, masa, sandalye, ortam, ışık ve ses düzeyi son derece güzel. Engelliler için de özel wc hazırlanmış ki burada övgüyü alıyorlar. Mekan özenle hazırlanmış ve oldukça masraf edilmiş. Ancak “ Bu harcamayı bizden çıkarırlar” diye düşünmeyin, fiyatlar makul düzeyde. Örneğin öğlen yemeğinde tam olarak Türk damak tadına uygun soslarla hazırlanmış bir porsiyon sebzeli kalamara 26 lira ödeyerek karnınızı doyurabilirsiniz. Deniz mahsullerinden yapılan pizza var ki tadı için kelimeler yetersiz kalır, çok beğendim. İçinde mantar, biber, çeşitli otlar var. Tereyağında pişiriliyor, üzerinde de kaşar eriyince ortaya muhteşem bir lezzet çıkıyor. Dilimi 7 lira. Balık çorbası ise 12,5 liradan veriliyor.
 

Kalkan Balık Restaurant, Hayrettin Akbaba, Muharrem Yanık, Sinan Yazar ve Fatih Turmuş ortaklığıyla kurulmuş. Fatih bey sağlık sektörüyle uğraşan iş adamı, diğer ortaklar ise bu işin çıraklığından gelmişler, 10 yıl beraber çalışmışlar, burada da emeklerini ve güçlerini birleştirmiş, canla başla çalışıyorlar. Burada mekanın lezzetlerini sunan aşçıbaşı Sinan Yazar için ayrı bir paragraf açmak gerek. Birçok yer de çalışmış ve kendisini geliştirmiş ve yeni yeni lezzetler peşinde. İşte başta da anlatmaya çalıştığım işin erbabı. Deniz ürünleri konusunda güvenle, keyifle Sinan ustaya işi bırakabilirsiniz.

 

Fava, açık ara önde

 

Masaya oturduğunuzda öncü kuvvetler olarak biberli, kekikli Hatay’ın kırık zeytini, Çubuk turşusu ve kızarmış ekmek geliyor. Ekmeğin yanında ince bir parça Mısır ekmeği de var ama benzetemedim.

 

Deniz ürünlerinden onlarca çeşit meze yapılmış, soğuk sıcak, balık çeşitleri, ahtapot filan. Hardalla marine edilmiş levrek de var, hardalı ayarında verilmiş. Bir de fava var ki, açık söyleyeyim son dönemde yediklerim içinde ilk üçe alıyorum.

 

Ayrıca Levrek ve Lagos’tan da yapılan löp et, arası patates dilimli ve yine tereyağında pişirilmiş bir başka lezzet. Bu arada çinekop dolma ve deniz ürünlerinden yapılan kadayıf sarmayı da atlamamak gerek.


 

“Ağır abi” Kalkan oldu

 

Mekanın baş yapıtı bana göre “Ağır abisi” ise meşe odun külünde yavaş yavaş kendi öz suyunda pişen kalkan balığı oldu. Sinan usta bana göre yine hünerlerini döktürdü. Yalnız kalkan balığı söyleyecekseniz pişirilme süresi uzun olduğu için yaklaşık bir saat kadar önce sipariş vermeniz gerekiyor. Kalkan, dilimlendikten sonra sıcak kül içine alüminyum folyoya sarılı olarak gömülüyor. İçinde sadece az soğan suyu ve sarımsak konuluyor. Öz suyuyla yavaş yavaş pişiyor. Aşçıbaşı  Sinan usta, “ Kalkan balığı doğal olmalı, içine başka bir şey konulmamalı. Kalkanın lezzetinin önüne başka bir şey geçmemeli” diyor. 

Kalkan ile oynamak kumardır”

 

Mekanın ortaklarından Muharrem Yanık da Barbun, Lüfer ve Kalkan balıklarıyla lezzetinin değiştirilmesi adına oynanmaması gerektiği uyarısında bulunuyor ve “ Bunlarla oynamamak gerek, ama diğer balıkların heykelini yapın. Ama Kalkan ile oynamak kumardır” diye konuşuyor.  Muharrem bey, ara sıcak ve lezzetlerle Ankara’da fark yaratmayı hedeflediklerini de vurgulayarak, “ Taklidin peşinde değiliz. Kendi özelimizi, güzelimizi, lezzetlerimizi konuklarımıza sunmak istiyoruz” dedi.

 

Yıllarını hizmet sektörüne veren Hayrettin Akbaba’da müşterinin “Huzur içinde iyi ki geldim” diyebilmesi gerektiğini ifade ediyor. Mekanda fiyatı da piyasaya göre uygun seviye de tuttuklarını belirten Hayrettin bey, “ Ancak fiyat inecek diye kalite de düşmemeli. Bizim burada fiyatlar müşterinin isteğine göre değişiyor ama tam tekmili birden bir kişi 100- 130 lirası bir rakamla çıkabilir” diyor.

 

Otopark sorunu olmayan ve 23 kişinin çalıştığı mekanda her türlü kredi kartı da geçerli.

 

Bu arada masalara yemekler de 32 cm’lik tabaklarla geliyor. Geniş geniş yemeğinizi yiyebiliyorsunuz.

 

Kalkan Balık Restaurant’ın özel tatlısı ise sufle. Ayrıca sıcak helva, karamelli kadayıf da sunuluyor. Ama Sinan usta elde açma kaymaklı baklava yapmış ki tadı olağanüstü. Resmen parmak baklava, leblebi gibi gidiyor ve ağızda eriyor.(Sinan Yazar)


(Muharrem Yanık, Sinan Yazar ve Hayrettin Akbaba)

İşin ustasından lezzetli balıklar ve keyifle bir yemek için bu mekanı tavsiye ederim. Afiyet olsun.

 

Kalkan Balık Restaurant

Attar Sokak, No: 8

Gaziosmanpaşa- ANKARA

Tel: 0312- 468 45 11

 

 

 


Etiketler: Kalkan -balık -restaurant -kalamar -çinekop -pizza -kül -karides - Gaziosmanpaşa -Ankara

Diğer LEZZET DURAKLARI haberleri

  • PAYLAŞ
Yorum Bırak