“Lezzet, tesadüf değildir”

Limos, Çayyolu’nda 30 yıllık mutfak şefinin özel lezzetlerini sunuyor

Okunma Sayısı: 2323
Tarih: 06.07.2015 19:46

“Ankara’nın Lezzet Durakları” na Çayyolu’nda yeni hizmet vermeye başlayan Limos Restoran’ı anlatmaya çalışacağım. Limos, adını “Açlık Tanrıçası”ndan almış. 


Çayyolu, Osmanağa Konakları’nda hizmet vermeye başlayan Limos restoran geniş iç mekanı ve değişik konseptiyle kısa zamanda sevilen ve ilgi gören bir yer olmuş. Mekanın içinde Ocakbaşı özelliğini yaşatacak büyük bir mangal ve önünde mermerden geniş bir masa var. Mangalda siparişini veriyorsun, gözünün önünde yemeğin pişiyor, soğanı, sarımsağı, biber, domatesin közleniyor. Adana kebap, kuzu şiş, tavuk şiş ne istersen sıcak sıcak yanında mis gibi kendi taş fırından çıkan lavaş ile afiyetle yiyorsunuz.


Mekanın 30 yıllık mutfak şefi Atilla Sönmez, Nusr-et restorandan emekli olduktan sonra bilgi ve tecrübesini Limos’ta konuklarına sunmaya başlamış. 32 yıllık pastacılıktan sonra 14 yıl aşçılık yapan Atilla usta, Rusya’nın sayfiye şehri Soçi’de de uzun süre çalışmış.


(Atilla Sönmez)

Limos’a danışmanlık yapan Selim Yılmaz’ı da Ankara’nın restoran sektöründe tanımayan yok. Yıllarca çeşitli restoranlarda müdürlük yapan Selim Yılmaz, şimdiler bilgi ve desteğini Limos’a veriyor.


(Selim Yılmaz ve Atilla Sönmez)


Mekanda özellikle Adana kebap ve kuzu şiş çok güzel. Tavuk çeşitlerini de yabana atmayayım. Adana kebabı zırhla çekilen etten gereğince, layığıyla yapılıyor, kısacası tadı, tuzu lezzeti yerinde. Kuzu şiş ise pul biber, sızma zeytinyağ, karabiber, tuz ve sarımsak tozuyla terbiyeleniyor. Bir porsiyon kuzu şiş ise 25 liradan veriliyor.


Mezeler de harika


Yunan geleneği izlenir, sunulur da meze olmaz mı? Limos’un enginar kalbi, humus, patlıcan söğürmesi ayrı bir lezzet. Ama bana göre mangalda pişen patlıcanın yerini başka bir şey alamaz. İçine ne katarsanız katın, soğan, sarımsak çok yakışıyor.


Mekanda Adana kebap 25, ciğer kebap 23, mezelerin porsiyonu ise 8 liradan veriliyor. Çevre esnaf ve banka çalışanlara da tabldot hazırlığı da yapılıyor. Ayrıca kısa bir süre sonra balık servisine de başlanacak.

Limos’ta gerektiğinde birkaç çeşit fiks menü uygulaması da yapılabiliyor. Otopark sorunun olmadığı mekanda her türlü kredi kartı da geçerli.


“Lezzet tesadüf değildir”


Limos’un aşçısı Atilla usta, her yemeğinde iddialı. “Yemediğim yemeği müşterime sunmam. Benim yaptığım yemeğin tadını alan konuklarımın mutlu ayrılmaları da bizim ödülümüz. Lezzet tesadüf değildir, tecrübe ve bilgimizi, yüreğimizi, sevginizi konuklarınıza sunarsanız onlar da sizleri bırakmaz” diyor.


Geniş, rahat masa ve sandalyelerin döşendiği mekanın üst katında ise ayrı bir dünya var. Canlı müzik, toplu yemekler, nişan ve düğün yemekleri için düzenlenmiş. Sanırım kış sezonunda tam anlamıyla hizmet verecek. Kulağıma gelen bir fısıltıya göre açılış Hüsnü Şenlendirici konseriyle yapılacak.
Yolunuzu Limos’a bir şekilde düşürün, Atilla ustanın lezzetlerini, ocak başının keyfini yaşayın. Tavsiye ederim, afiyet olsun.


Limos restoran
Osmanağa Konakları No:6 
Ümitköy-ANKARA
Tel: 0312-233 80 18-19Etiketler: Limos -Adana -şiş -kebap -Osmanağa -konak -Ümitköy - humus - enginar -Atilla

Diğer LEZZET DURAKLARI haberleri

  • PAYLAŞ
Yorum Bırak