“Lezzeti yöresinden geliyor”

Humhane Küplü Şehir Meyhanesi, aslına uygun müdavimlerini bekliyor

Okunma Sayısı: 1345
Tarih: 27.09.2017 00:00

“Ankara’nın Lezzet Durakları”nda bu hafta etnik ve modern mimari çizgileri ile Batı ile Doğu lezzetlerini harmanlayan yeni bir mekanı tanıtmaya, anlatmaya çalışacağım.

 

Humhane Küplü Şehir Meyhanesi, Gaziosmanpaşa, Kızkulesi sokakta 4 ay önce Tamer Özkan, Akın Ateş ve Tansel Koca ortaklığıyla hizmet vermeye başladı.
(Tamer Özkan, Akın Ateş, Tansel Koca)

 

Mekanın işletmesini ise yiyecek, içecek ve hizmet sektöründe tanınan Tamer Özkan üstlenmiş. Restoranın dış cephesi ve içerisine de epeyce emek ve para harcanmış. Güzel, temiz ve ferah bir yer.

 

Dekorasyonunda kullanılan objeler de hayli ilginç. Duvarlar Osmanlı arşivlerinden alınan tarihi resim ve figürlerle donatılmış. Mekanda yaşları 80-100 arasında değişen çok sayıda küpler de yılların tozu ve kiri ile sergileniyor. Mekanın taban parkeleri de Romanya’dan getirilmiş. Şık ve nezih bir yer olmuş.

Tamer bey, çekirdekten yetişme. Kendisini de iyi yetiştirmiş. Paris’te gastronomi alanında eğitim görmüş. Şimdilerde ise bilgi ve tecrübesini Küplü meyhanede değerlendiriyor.

 

Mekanın lezzetlerinde kullanılan malzemeler de yerinden ve yerel üreticilerden alınıyor. Örneğin zeytinyağ Ayvalık, Nar ekşisi Hatay, tereyağ Trabzon, baharatlar ise Gaziantep’ten geliyor. Kısaca lezzeti yöresinden.

 

Karalahana sarması

 

Küplü Restoranda balık, kırmızı ve beyaz ette yiyebilirsiniz. Mekanda Türk mutfağından, Ege ve Karadeniz ile Yunan mutfağının öne çıkmış lezzetleri harmanlanmış. Örneğin İzmir’in kuzu kokoreci, Yunan peyniriyle yapılan Saganaki, Ege kabak çiçeği kızartması, özel küplü peksimet salatası ve etli karalahana sarması.


 

Burada salataya özel bir yer açmak gerek. Salata da, Akdeniz yeşillikleri, 5 tahıllı peksimet, kırık Cunda zeytini, sarımsaklı domates rendesi, Cunda kaşar ve lor peyniri kullanılıyor.


 

Küplü restoranın işletmecisi Tamer bey Rizeli. Böyle olunca da menü de Karadeniz lezzetleri de eksik olmuyor. Balık eğer o gün iyiyse mekanda da bulunduruluyor.

 

Mekanın kömür mangalında pişirilmiş köftesi ve bifteğini de beğendim. Köfte ızgara 29, kuzu külbastı ise 39 liradan veriliyor. Yaprak ciğer de yapılıyor ve gerçekten ustaca kesilmiş ince ince ve tereyağı da kararında konulmuş.

 

Küplü restoranda verilen bilgiye göre bir kişi sınırlı alkollü 85 ile 110 lira arası hesap ile masadan kalkabiliyor.

 

Yemeğin sonunda ise bu mekanda bana göre final Laz böreğiyle yapılır. Börek, baklava yufkasından yapılmış, çıtır çıtır ve çok lezzetli, tatlısıyla da rahatsızlık vermiyor.


 

18 kişilik bir ekip ile yaklaşık 150 kişiye aynı anda hizmet verilebilen mekanda her türlü kredi kartı da geçerli ve otopark sorunu da yok bilginiz olsun.

 

Her şeyin orijinalini tatmak, kaliteli zaman geçirmek için Küplü restorana yolunuzu düşürmenizi tavsiye ederim.

 

Humhane Küplü Şehir Meyhanesi

Kızkulesi sokak 22/A

Gaziosmanpaşa-ANKARA

Tel: 0312- 447 87 68

 


Etiketler: Küplü - meyhane - humhane - lahana - balık - et - köfte - rakı

Diğer LEZZET DURAKLARI haberleri

  • PAYLAŞ
Yorum Bırak