“Önce gözünü doyuracaksın”

Hasan Usta, çorbada ezber bozuyor

Okunma Sayısı: 656
Tarih: 12.09.2017 00:00

“Ankara’nın Lezzet Durakları” nda bu hafta da yine müthiş lezzetlerle tanışacağız. “Önce müşterinin gözünü sonra karnını doyuracaksın” derler. Doğrudur, lezzetin yanı sıra sunum da bir o kadar önemlidir.

 

Bana göre ezber bozduracak düzeyde yaptığı mercimek çorbasıyla tanınan Çorbacı Hasan Usta, şimdi kelle paça çorbası ve künefesiyle damaklarımızı  şenlendiriyor.

 

Sunum harika

 

Küçükesat Reşit Galip Caddesi’de yaklaşık 4 yıldan buyana hizmet veren Çorbacı Hasan Usta’yı daveti üzerine ziyaret ettiğimde açıkçası özellikle künefe de böyle güzel bir sunumla karşılaşacağımı beklemiyordum.

 

Göze ve mideye hitap eden künefe Gaziantep usulü yapılıyor. Hasır kadayıfı ve kaymağı Antep’ten, peyniri de Hatay’dan geliyor. Özel ocağında pişirildikten sonra masanıza servis ediliyor. İşte şov burada başlıyor. Künefe, küçük tabaklarda aralarında muz, kavun, elma, çilek gibi meyveler, fındık, Antep fıstığı ve ceviz ile birlikte sunuluyor. Künefenin yanında ayrıca soğuk süt de veriliyor ki, bu da tatlıyla oluşabilecek mide rahatsızlıklarını gideriyor. Böyle şatafatlı ve zengin bir sunuma karşılık künefenin lezzetinin bana göre sunum ile yükseltilen çıtayı geçemediğini söylemeliyim. Bu arada bu güzel sunumla gelen tek kişilik künefe ise 15 lira.


 

Mekanın sahibi Hasan Atabay, 17 yıldır bu yana işin içinde yetişmiş, yoğrulmuş, pişmiş. Deyim yerindeyse tırnaklarıyla kazıyarak bu günlere gelmiş. Hasan Usta, çorbada oldukça iddialı. Öyle ki konuklarına sunduğu mercimek çorbanın patentini de almış. Çorbayı nasıl yapıyor, içine ne katıyor bu lezzet nereden geliyor? Bilen yok. Açıkçası ben de ısrarlı oldum ama söylemiyor.


 

Hasan usta, mekanda sadece çorbayı kendisi özel olarak hazırladığı mutfağında yapıyor. Kimse o odaya girmiyor. O oda resmen ustanın çalışma odası gibi olmuş. Günde 3-4 tencere çorba yapan ustamız, “ Olur ya gecenin bir vaktinde çorba biterse beni ararlar. Gelir yapar giderim” diyor. Kısacası sırrını gözü gibi saklarken, içine sevgisini kattığını da söylemeden geçmiyor. Aslında doğru söylüyor. Bildiğimiz mercimek, tereyağ, patates, havuç, tuz, biber. Ama çorbanın lezzeti sevginin desteğiyle katlanıyor. Mercimek çorba, 10 liradan veriliyor.

 

“Kelle paçayı atlamayın”

 

Bu arada mekanın yeni ürünü kelle paça çorbasını da anlatmayalım. Bakır taslarda pişirilen çorba son aşamada, acı salçalı biberli, tereyağlı sosun eklenmesi sonrasında fokurdayarak masanıza geliyor.  Kelle paça çorbası yaklaşık 6 saat kemik suyunda pişiriliyor ve sadece kelle eti kullanılıyor.


 

Mekanda masaya oturduğunuzda ilk önce salata, el yapımı turşu, sumaklı soğan, köz soğan ve cin biberden oluşan öncüler ikram olarak geliyor. Bir tas çorba bile içseniz bunlar çay ve kahveyle beraber ikram ediliyor.

 

 “Etli ekmek de var, kebap da”

 

Çorbacı deyip geçmeyin, Hasan Usta, mekanda iki çeşit kebap sunuyor. Kuzu çöp şiş ve yaprak Adana. Çöp şiş 200 gram ve 25, Adana kebabı ise 170 gram ve 20 liradan sunuluyor.


 

Hasan usta, Konya etli ekmek konusunda da hayli iddialı. Etli ekmek 3 çeşit un karışımından yapılıyor. 1.25 cm boyunda ki lezzet, kuşbaşılı ve peynirli de hazırlanıyor. Mekan yeni çıkardığı içinde çorba, etli ekmek, sınırsız yayık ayran, salata, meze ve çay bulunan menüsünü de 20 liradan veriyor.


(Hasan Usta)


 

Çevre bankalar, hastaneler, işyerleri ve evlerden gelenlerin olduğu mekan, 7/24 açık ve paket servisi var. Her türlü kredi kartının da geçerli olduğu Çorbacı Hasan Usta’nın otopark sorunu da yok.

 

“Askıda çorba iyi bir gelenek”

 

Hasan Usta sosyal sorumluluk çerçevesinde “Askıda çorba” uygulamasını da sürdürüyor. Ağırlıkla öğrencilerden olan günde 8-9 kişi bu uygulamadan yararlanıyor. Bu konuda da Hasan Usta’yı kutlamak gerek.


Hasan Usta’nın bu güzel çorbaları için mekana uğramanızı öneririm. Afiyet olsun.

 

 

Çorbacı Hasan Usta

Reşit Galip Cad.6 (BP benzinlik yanı)

Küçükesat-ANKARA

Tel: 312- 436 40 45


Etiketler: Hasan -usta -çorba -Ankara -künefe -kelle -paça

Diğer LEZZET DURAKLARI haberleri

  • PAYLAŞ
Yorum Bırak