“ŞEHRİN İÇİNDE BİR VAHA”

Harika bir bahçe, mekan, sıcak bir ortam ve lezzetler...

Okunma Sayısı: 567
Tarih: 07.01.2020 00:00

Merhaba…Ankara’da “Sakin, sessiz, huzurlu, keyifli ve hesaplı bir mekan arayışımıza Akademi Restoran’ı bulunca ara verdik. Restoran, şehrin içinde ama şehrin dışında bir vaha gibi bizi kucakladı.

Ankara Üniversitesi Rektörlük Tandoğan kampüsünde bahçe içinde yer alan mekan, ağaçlar ve yeşilliklerle içinde yer alıyor. Yemekler ve sunumda Karadeniz ve Güneydoğu havasını hissediyorsunuz. Örneğin kahvaltıda muhlama, Karadeniz kavurma, Adana, Urfa kebapları tercih edebiliyorsunuz.

Toplantı, düğün, eğlence ve catering sektöründe hizmet veren Shoppe şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Turan Kaya tarafından İşletme Müdürü Mithat Toprak’a emanet edilen Akademi Restoran’a günün her hangi bir saati uğramanızı tavsiye ederim. Sabah saatlerinde giderseniz ağırlıkla öğrencilerin telaşlı atıştırmalık kahvaltılarına eşlik edebilirsiniz. Temiz ve nezih bir ortamda ağaçlar altında çeşit çeşit ızgaraların olduğu menüden yararlanabilir, öğlen saatlerinde ise öğrenciler ve akademisyen kadro yan yana yemeklerini yerken, derse devam ettiklerine de tanık olabilirsiniz.Bu arada Üniversite yönetimi de hesaplı ve kaliteli lezzetlerle hizmet veren Akademi Restoran’ın en uygun ve yararlı şekilde kullanımı, çeşitli sosyal etkinliklerin gerçekleştirilmesi ve gelişimi için övgüye değer biçimde her türlü desteği de verdiğini öğreniyoruz.

“Yediğin içtiğin her zaman denetimden geçiyor”

Bahçelievler’de bulunan buz pateninde restoran, İncek’te balık restoranı Denizatı’yı da bünyesinden barındıran Shoppe  4-5 bin kişinin yararlandığı bazı askeri kantinleri de işletiyor. Şirket bu nedenle unlu mamuller, tatlılar ve bazı ihtiyaçlar için kendi üretim tesislerini kurmuş ve bütün işletmelerine tek kaynaktan hizmet sunuyor. “Bunu neden anlatıyorsunuz?” diye sorabilirsiniz. Bilirsiniz ülkemizde yapılan kamuoyu yoklamalarında askeri kurumlar güvenilirlikte başı çekiyor. Üretin tesislerinde askeri disiplin ve denetim söz konusu olduğundan yediğiniz, içtiğinizi hesaplı ve güvenle tüketebilirsiniz.

Mekanın işletme müdürü Mithat Toprak işin çekirdeğinden yetişmiş. Anlatımına göre İstanbul’a Fedon’dan sonra 2. Tavernayı kurmuş ve işletmiş. Daha sonra Ankara’ya yerleşen Mithat bey kebap ve lahmacun üzerine mekan açarak bir süre işletmiş. Sektöre gönül veren emekçilerden olan Mithat bey şimdi ise yıllarının bilgi ve birikim ve tecrübesini de Akademi Restoran için güler yüzü ve konuklarına yönelik sıcak ilgisiyle değerlendiriyor.

Bu arada mekanın hizmet bölümünde ise genç, güler yüzlü personelin ilgisini de belirtmeden ve teşekkür etmeden geçmemek gerek.

“Adana kebabı ön planda”

Mekanın lezzetleri arasında yoğurtlu Adana kebabı ön plana çıkıyor. Dana eti, zırhla çekiliyor, kömür ateşinde pişiriliyor. Kebaba altına döşenen patlıcanlı yoğurtlu yancılar da destek verince mükemmel bir lezzet ortaya çıkıyor.Kebaplar arasında şiş köfte, kuzu şiş, et külbastı ve mantar soslu biftek, çoban kavurma, Karadeniz kavurma da ilgi görüyor. Sayabildiğim bu lezzetler 25 ile 36 lira arasında fiyatlandırılmış. Salatalar, tatlılar, burger, tost, gözleme, çorba gibi acil yiyecekler de var.“Kahvaltı kapalı gişe”

Akademi restoranın kahvaltısı da özellikle hafta sonu nerdeyse kapalı gişe oynuyor. Bu nedenle önceden rezervasyon yaptırmanızda fayda var. Hafta sonu saat 10.00’da başlayan kahvaltı, serpme yöntemiyle sunuluyor. Aklınıza gelen ne varsa masada, kişi başı 40 lira, ama bazı ürünler ekstra olabilir, sipariş öncesi sormanızı tavsiye ederim. Kahvaltı da yöresel ve organik ürünler tercih edilmeye çalışılıyor.
Geniş bir bahçeye çocuk parkına da sahip olan akademi restoranın otopark sorunu da yok. Her sabah 07.30’da açılan ve her türlü kredi kartının da geçerli olduğu mekanın kapalı alanında 150 kişi, açık alanda ise 300 kişiye anında hizmet verilebiliyor. Yani düğün dernek, nişan, iş toplantıları için de ideal bir yer olan Akademi Restoran’a dışardan da giriş serbest bilginiz olsun.


 

Akademi Restoran

A.Ü. Tandoğan Yerleşkesi, Fen Fakültesi Girişi

Beşevler-ANKARA

Tel: 0312-215 63 13

Gsm: 0535-349 83 16


Etiketler: Ankara - Beşevler -Ankara Üniversitesi - restoran - antrikot - kahvaltı - kuymak

Diğer LEZZET DURAKLARI haberleri

  • PAYLAŞ
Yorum Bırak