“Torunumun yemeyeceğini müşteriye veremem”

Şemsi`n Yeri,lezzetleriyle fark yaratıyor

Okunma Sayısı: 889
Tarih: 05.11.2018 00:00

Sizlere, küçük tüp ile 11 yıl önce başlayan bir başarı öyküsünden bahsedeceğim. Bırakın Ankara’yı ülkemizde böyle bir başarıyı yakalamak çok güçtür. Ancak azim, dürüstlük, işinize ve insana saygıyla ve işinize dört elle sarılırsanız bu başarıyı yakalarsınız.


İşte bu başarı öyküsünün baş kahramanı Şemsi Başdemir. Şemsi hanım, küçük bir tüp üzerinde sunduğu lezzetli gözlemeler, simit, poğaça yaparak kısa sürede Çankaya Yıldız semtinde aranılır oldu. Bir süre sonra çevre banka ve diğer işyerlerinden müşterilerinin sulu yemek isteği üzerine daha yerleşik bir mekanda her gün bir iki tencere yemeği de çıkarmaya başladı. Lezzetleri kısa sürede tutulunca yandaki dükkanların masa sandalyelerini de kullanır oldu.


“Şemsi’n Yeri” şimdiler de Yıldız’da 673.sokakta hizmetini sürdürüyor. Tam bir aile işletmesi, kızı Canan Pehlivanoğlu, damadı Murat bey ve kardeşi ile konuklarını ağırlıyorlar.


Şemsi hanım her sabah 05.00 gibi dükkâna gelerek o günün yemeklerini hazırlamaya başlıyor. Artık çevrede o kadar sevilir tanınır olmuş ki, bazı müşterileri özel sipariş de verebiliyor. Mekanda her ay yaklaşık 160 çeşit yemek çıkıyor. Her gün 2 çorba, 4 ana yemek, güveçte nohut veya kuru fasulye, iki çeşit pilav, 3 çeşit zeytinyağlı yemek bulabiliyorsunuz.


Bu arada her gün bir çeşitte tatlı var, o da menü tercihlerde su, salata ve yoğurt gibi ikram olarak sunuluyor.


“Elmanın ete aşkı”


Ancak bir yemekleri var ki tesadüf gittiğim gün vardı, Elma meftunesi. Bana göre mekanın başyapıtı. Elmanın ete aşkı diye de biliniyor. Bildiğin dana kavurma. Ama elmayla uzun zamanda  pişiriliyor ve çok değişik bir lezzete dönüşüyor. Kesinlikle tavsiye ederim.“Döner ustasının peşinde 4 yıl koşmuşlar”


Şemsi’n Yeri’nde Ankara dönerini de çok beğendim. Et çok güzel marine edilmiş, tadı da tuzu da yerinde. İki kere gittim bu mekana ikisinde de döner de yedim inanın aynı lezzeti buldum. Bana göre “Ankara’da döner nerede yenir?” diye sorsalar bu mekanı öneririm. Bu arada dönerin hikayesi de var. Mekan sahibi Murat bey, döner ustası Muharrem Tosun’u 4 yıl kollamış, takip etmiş. Sonunda yanına almayı başarmış. İyi de etmiş iyi usta, iyi et ve sonuç mükemmel.

“Torunumun yemediğini kimseye veremem”


Şemsi hanım, işine büyük bir şevkle sarılmış. Ancak yorucu olduğunu da söylüyor ve “İşimiz yorucu ama, yemeklerimi yiyenlerin teşekkürü bana yetiyor. Benim için en büyük mutluluk bu. Bugüne kadar yemeklerimden bir tek şikayet almadım. Çünkü ben müşterilerime 9 yaşındaki torunum Duru’nun yemediğini veremem. Her malzemenin en iyisini, en kalitesini alırım. Pahalı olsun ama kaliteli olsun. Benim müşterilerim artık kızlarım, oğullarım, arkadaşlarım oldu. Komşuluk gibi yaşıyoruz. İstiyorum ki her şey güzel ve en iyisi olsun” diyor.


Bu arada yemeklerde kullanılan tereyağ Çamlıhemşin’den, zeytinyağ ise Bergama’dan geliyor.
Şemsi’n Yeri’ne öğlen saatlerinde girdiğinizde yer bulmakta zorluk yaşayabileceğinizi de belirtmem gerek. Çevrede bir çok yiyecek mekanı varken Şemsi’n Yeri’nin tercih edilmesi bütün akıldaki soruları yanıtlıyor sanırım. Beğenmediğiniz, sevmediğiniz, fiyatları yüksek bulduğunuz yere gitmezsiniz haliyle. Burada bildiğiniz anne yemeği veriyorlar, güler yüzlüler çok temiz ve lezzetli yemekler sunuyorlar.Manifestosu da var


Mekanın duvarında kendilerine şiar edindikleri, bir nevi manifestoyu da çerçeveletip asmışlar, şöyle:“-Asla: Katkı maddesi, koruyucu, yapay tatlandırıcı, bulyon vb. konserve, margarin, katı yağ, ithal et, glikoz, mısır şurubu, gıda boyası kullanmıyoruz.


-Daima: Taze sebze, sızma zeytinyağ ve tereyağ, yerli üreticilerin yöresel ürünleri, % 100 yerli et kullanıyoruz”


Kalabalık bir aile olmuş


Murat bey mekanın idari işlerinden sorumlu, her geleni kapıda sevgiyle gülerek karşılıyor, çoğuna da ismiyle hitap ediyor. İki sefer gittiğim Şemsi’n Yeri için “Aile işletmesi” dedik ama mekan müşterileriyle çok daha kalabalık bir aile olmuş. İkramlar bol, hesaplı, lezzetli, sağlıklı yiyecekler, güler yüz ve saygı da var. Daha ne olsun.Mekanın paket servisi de var. Her türlü kredi kartının geçerli olduğu mekanın otopark sorunu olabilir, dikkat.Böyle sevgiyle işini yapanların o güzel ve pozitif enerjisini en kısa zamanda “Şemsi’n Yeri” ne giderek yakalamanızı öneririm. Haydi afiyetle…

 

Şemsi’n Yeri

Turan Güneş Bulvarı, 673.sok. 2/D

Yıldız, Çankaya- Ankara

Tel: 0312-4412525


 

 

 

 


Etiketler: meftune -elma -döner -Ankara -Şemsi`nyeri -kadayıf -

Diğer LEZZET DURAKLARI haberleri

  • PAYLAŞ
Yorum Bırak