“Yemek, mutluluk vermeli”

Babuş kebap, Şaşmaz Oto Sanayinin yeni lezzet durağı oldu

Okunma Sayısı: 1028
Tarih: 25.01.2019 14:14

Ankara’nın yeni bir lezzet durağını keşfettim. Karayollarının efsanesidir “Kamyoncunun durduğu yer de ye.” Kamyoncu ağzının tadını bilir, en iyisi, lezzetli, kaliteli ve hesaplısını bulur. Şehir de ise genelde küçük esnafın, emekçinin ağırlıklı olduğu oto sanayi, mobilya siteleri gibi yerler de açılan ufak, ancak lezzetleri büyük mekanlar var. Öyle büyük reklamları, gazetelerde, TV’ler de övgü dolu yazıları, yıldızları, incileri olmayan ama lezzetleri kulaktan kulağa yayılan güzel mekanlar vardır. İşte bunlardan birini arkadaşımın tavsiyesi üzerine buldum.

 

Babuş Kebap, Şaşmaz Oto Sanayi Sitesi 2530.sokak 29 numara da yaklaşık 3 ay kadar önce açıldı. Güzel, ferah, temiz ve geniş bir yer. Açık bir mutfak, her şey müşterinin gözü önünde hazırlanıyor, pişiriliyor. Bir köşede odun fırınında güveçler, lahmacun ve pideler, diğer köşede Ankara döneri ve mangal kömüründe hazırlanan Adana ve şiş kebaplar. Yalnız, dönerin tüp alevinde pişirilmesinden memnun olmadığımı söylemeliyim.

 


Mekanın sahibi oto tamircisi Cüneyt Erdoğan, ama görünürde eşi Ayla hanım dükkanı çekip çeviriyor. Gelenleri buyur ediyor, siparişini alıyor, servisini yapıyor, telefona bakıyor, hesap alıyor. Evde oturmak yerine ev ekonomisine destek için çalışmayı tercih ediyor, kutlamak gerek. Mekana kadın eli değdiği de girdiğinizde hissediyorsunuz. Ama Cüneyt beyin de hakkını yememek gerek. Tamirhanesi dükkanın karşısında olduğu için bir eli, gözü kulağı da burada. Mekanın her türlü mobilya, tezgah gibi dekorasyonunu kendisi yapmış.Cüneyt bey yıllardır çevresinde babacan yapısıyla “Babuş” diye bilinirmiş. Bu nedenle de mekanın adı “Babuş kebap” olmuş.

 

Mekanın lezzetlerin de ise akrabası, 40 yıllık usta Haydar Akkuş’tan sorumlu. Haydar usta bir yandan fırının yakarken, diğer taraftan döner etinin marine edilmesine, Adana kebabı kıymanın zırhla hazırlanmasına gözcülük ediyor. Gerektiğinde küçük dokunuşlarla müdahale ediyor.“Döner tükenmeden yetişin”

 

Mekanda her şey günlük hazırlanıyor, sadece dönerin eti 24 saat dinlendiriliyor. Döner de kıyma yok, dana arka buttan özel soslarla hazırlanıyor. Bu arada döner her gün yaklaşık saat 14.30 gibi bitiyor haberiniz olsun.


 

Etler Kırşehir’den geliyor, dükkanda işleniyor ve hazırlanıyor. Mekan sahibi Cüneyt bey, Ankara’nın Çubuk ilçesinden. Dolayısıyla süt, yoğurt ve turşular da buradan geliyor. Bu arada sunulan ayranı da Çubuk’tan gelen torba yoğurdu ile kendileri yapıyorlar tavsiye ederim.


 

Her türlü kredi kartının da geçerli olduğu mekanın paket servisi de var. Ziyaretim de gözlemledim, genelde paket servisi öğlen saatlerinde yoğun oluyor.

 

“Lahmacun tepsi gibi”

 

Mekanın odun ateşinde pişen lahmacun ve pidelerine de ayrı bir yer ayırmak gerek. Lahmacun Antep usulü hazırlanıyor, ama bu lahmacun bir başka. Resmen orta boyutta tepsi gibi. Ölçmeye çalıştım çapı 30 cm. gelir. 8 lira ve bir kişi yanında ayranıyla 10 liraya rahat doyar. Kuşbaşılı pide de ise 150 gram et kullanılıyor ve 15 lira. Adana kebabında ise 130 gram kıyma kullanılıyor. Döner ise 100 gram porsiyonu 18 lira. Bir de kalabalık masalar için ortaya karışık hazırlanan “Babuş kebap ise 25 liradan sunuluyor.“Sanayi semtinde doyurucu olmak gerek”

 

Mekanın sahibi Cüneyt bey, kısa sürede sanayi esnafından oldukça iyi tepkiler aldıklarını da söylüyor ve “ Ben de onlardan biriyim ve ne istediklerini çok iyi biliyorum. Sanayi semtinde doyurucu olmak gerek.


Damak tadını bozmadan insanları mutlu edelim, yediklerinden zevk alsınlar istiyorum. Ben de yemek yerim ve yediğimden zevk almak isterim. Kısaca ürünlerimiz herkese mutluluk vermeli. Burası sanayi, çırak da usta da memnun olmalı” diye konuşuyor.


(Cüneyt ve eşi Ayla Erdoğan)

 

Sabah 07.30’da açılan ve akşam da 18.30 gibi kapanan mekanın otopark sorunu da yok. Lezzetli, kaliteli ve hesaplı bir lahmacun, pide çeşitleri veya döner için yolunuzu Babuş Kebap’a düşürmenizi öneririm, afiyet olsun.

 

Babuş Kebap

Şaşmaz Oto Sanayi Sitesi

2551.cadde, 2530.sokak no: 29

Etimesgut-ANKARA

Tel: 0312- 278 47 95

………………….

Lezzet……………..****

Hijyen……………..****

Fiyat………………****


Etiketler: döner -Ankara -şaşmaz -oto -sanayi -lahmacun -babuş -adna -kuşbaşılıpide -

Diğer LEZZET DURAKLARI haberleri

  • PAYLAŞ
Yorum Bırak