“Eş-Dost yemekteyiz”

Eş-Dost Kafe, sağlıklı ve lezzetli ev yemeklerinde fark yaratıyor

Okunma Sayısı: 1507
Tarih: 09.12.2016 00:00

         “Ankara’nın Lezzet Durakları”nda bu hafta çok güzel ve şirin bir aile işletmesi olan Eş-Dost Kafe’ye konuk olduk. Nilgün ve eşi Ali Yeşil tarafından işletilen mekanın lezzetlerini sizlere anlatmaya, tanıtmaya çalışacağım.

 

Eş-Dost Kafe, 2 yıldır GMK Bulvarı üzerinde Demirtepe’de hizmet veriyor. Nilgün hanım, Sanatoryum’da hemşire, eşi Ali bey de ASKİ’de çalışırken hayallerinin peşinden giderek 2 yıl önce emekli olmuşlar ve bu güzel ve keyifli ve mekanı açmışlar. Elbirliğiyle, omuz omuza vererek kısa zamanda çevre esnaf, işyerleri ve banka çalışanlarının gözdesi olmuşlar. Özellikle sabah kahvaltı ve öğlen verilen tabildot yemekleri tutulmuş.


 

Fasulye Ovacık’tan

 

Burada çeşit çeşit, birbirinden lezzetli yemeklerin tadı ise kullanılan tereyağından geliyor. Mekan sahipleri, yemeklerinde kullanılan bütün malzemelerin organik olmasına özen gösterdiklerini özellikle vurguluyorlar. Örneğin tereyağı, bal, peynir Tunceli’den geliyor. Etler ise Kazan’dan alınıyor. Mekanın kuru fasulyesine ise ayrı bir bölüm açmak gerek. Fasulye de yine Tunceli’nin özel ekim yapılan Ovacık ilçesinden geliyor. Türkiye Komünist Partili (TKP) Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu’nun, Hazine’ye ait araziye ektiği kuru fasulyelerin de ayrı bir lezzeti var.


(Ovacık Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu)


Bilginiz olsun, elde edilen ürünlerin bir bölümü Ovacıklı yoksullara ücretsiz dağıtılıyor, bir kısmı “Ovacık” markasıyla satışa çıkarılarak öğrencilere burs oluyor.


 

Tabildot yemeğinde çorba, salata, tatlının yanı sıra her gün bulgur ve pirinç pilavı da çıkıyor. Ana yemek olarak da balık, köfte, kuru fasulye, nohut, patlıcan, zeytinyağlılar, mevsim ve isteğe göre diğer yemekler veriliyor. Ayrıca her türlü ızgara çeşitleri de yapılıyor. Mekanda mutfak, aşçı Hüseyin Erdoğan’ın gözetiminde lezzetleri sunuyor. Bu arada Eş-Dost Kafe’nin yoğurdu da ev yapımı, bilginiz olsun.

 

Her sabah ev poğaçası var

 

Sabah servis 07.30’da kahvaltıyla başlıyor. Kahvaltı da her sabah ev poğaçası çıkıyor sıcak sıcak, ayrıca ev yapımı reçeller de var. Ayrıca kahvaltı da mutlaka börek de veriliyor. Yakın çevre köylerden getirtilen köy yumurtası, Tunceli’den gelen tereyağı, bal ve peynirin de olduğu serpme kahvaltı ise 20 lira. 

Özel lezzet Kömbe

 

Eş-Dost Kafe’nin bir diğer özel lezzeti ise Kömbe. İçinde üzüm, ceviz ve dut kurusu var. Elde açma hamur içinde pişiriliyor, çay, kahve ile birlikte hayli ilgi görmüş. Tanesi 7 lira. Nilgün hanım ayrıca hazır yufkadan tahin ve cevizle karışık baklava da yapıyor. Üzerine de pudra serpiştirilmiş, hafif ve lezzetli bir tatlı.

 

Mekana girdiğinizde kadın elinin dokunuşlarını mutlaka hissediyorsunuz. Tertemiz, masa örtüleri, perdeler, duvar içine yerleştirilmiş kitaplık ve onlarca çeşit süs eşyası, yöresel objelerle resmen bir evin salonu gibi. Neredeyse içeri girerken terlik isteyecektim.

 

Mekan sahibi Nilgün hanım, teknolojiyi de iyi kullanıyor. Konukları arasından Whatsapp grubu kurmuş. Her gün değişen menüyü bu gruba gönderiyor ve böylece herkesin o gün ne yemek çıktığından haberi oluyor.


(Ali ve Nilgün Yeşil)

 

Evindeymiş gibi

 

Nilgün hanım, mekana gelenlerin artık müşteri gibi değil de kendi evindeymiş gibi davrandıklarını vurguluyor. Hemşire olduğu için gelen konukların sağlık sorunlarını da yakından bilen Nilgün hanım, “ Kimin ne rahatsızlığı, kimin şekeri, tansiyonu var bilirim. Ve ona göre yemeklerini veririm” diyor.

 

Her türlü kredi kartı ve yemek çeklerinin de geçerli olduğu mekanın cadde üzerinde olması sebebiyle otopark sorunu da olabilir, bilginiz olsun.

 

Çok güzel ve lezzetli ev yemeklerini hesaplı ve sağlıklı yiyebilmek istiyorsanız size Eş-Dost Kafe’yi öneririm. Afiyet olsun.

 

Eş-Dost Kafe

GMK Bulvarı No: 14/1

Demirtepe-ANKARA

Tel: 0312-232 49 48


 

 

  


Etiketler: Cafe -Tunceli -Kömbe -poğaça -kuru fasulye -üzüm -ceviz -hemşire -Ankara -Demirtepe

Diğer LEZZET DURAKLARI haberleri

  • PAYLAŞ
Yorum Bırak