45 yıllık miras, “Lezzet şelalesi”ne dönüşüyor

Ciğerci Aytaç, babadan kalan mirasını Ankaralılarla buluşturdu.

Okunma Sayısı: 1777
Tarih: 04.11.2015 10:19

 “Ankara’da ciğer kebabı, yaprak ciğeri, Adana kebabını veya güzel bir künefeyi nerede yiyebiliriz?” sorularına karşılık yeni yeni mekanlar da açılmaya devam ediyor. Bu hafta sizlere yeni açılan  Ciğerci Aytaç’ı anlatmaya çalışacağım. Burası Ankara`da neredeyse her köşe başında bulunan ciğercilerden yalnızca bir tanesi. Fakat burası bana göre diğerlerinden çok farklı. 

Balgat, Ceyhun Atıf Kansu Caddesi üzerinde yeni açılan Ciğerci Aytaç’ın 45 yıllık geçmişi var. Ciğerci Aytaç’ın ortaklarından Aytaç Kiran, dededen babaya, babadan da kendisine geçen bu mirası “Lezzet şelalesi” ne dönüştürüyor. Ortaklardan Devrim Yılmaz da mekanın her türlü işleyişinden sorumlu. Aytaç ve Devrim aynı zamanda çocukluk arkadaşı ve bu mesleğin çıraklığından bugünlere tırnaklarıyla kazıyarak gelmiş. Her ikisi de mekanda her konuyla ilgili, bilgili. Gelen her müşteriyi kapıda karşılıyor, onlarla yakından ilgileniyorlar. Masaya oturan her müşteriyle ilgilenmeye çalışıyor, gözlerini masalardan ayırmadan kontrol ediyorlar. Mekanın diğer ortağı Mehmet Onur ise mutfakta görev yapıyor. Mehmet Onur, hedefleri doğrultusunda mutfak sanatlarına gönül vermiş. Halen de aşçılık kurslarına devam eden Mehmet`in elinden (nazınız geçerse) mekanın menüsünde yer almamasına karşın permasan peynirli güzel bir makarna yapmasını isteyebilirsiniz. Ne yalan söyleyim bana yaptı ve hala tadı damağımda...


 

İkramların sonu yok

 

Masaya oturduğunuzda 12 çeşit meze ikram olarak önden sunuluyor. Her biri birbirinden lezzetli. Ezme, patlıcan söğürme, roka ve çoban salata, zeytinyağlı acılı biber ezme, yoğurt, turşu (Çubuk’tan), közde pişirilen biber, domates, haşlanmış soğan, sumaklı soğan, yanında ısıtılmış, yağlanmış özel lavaş ekmeği. Ayrıca fındık lahmacunu da var ki insanın gözü patlayacak kadar doyuyor. Neredeyse bir anda masada bardağınızı koyacak yer kalmıyor.
Burada mezeler de günlük değil öğünlük yapılıyor. Mutfağı gördüm, 2-3 metrelik mangalın üzerinde patlıcan, biber ve domates sürekli közleniyor. Müşterilere ikram olarak sunulan mezeler bittikçe yenisi yapılıyor. Ciğerci Aytaç’ın ustası Sadık Kuloğlu’da İstanbul’dan gelmiş, işinin erbabı ve lezzetleri özenle hazırlıyor, işine de olanca ciddiyetle sarılıyor.


(Sedat Kuloğlu)


“Her çeşit kebap var”

 

Mekanın tavanı ve avizeleri de oldukça dikkat çekici. İhtişamlı ve bana göre biraz abartılı süslemeli. Ancak geniş koltuklar ve masalar da rahatça yemeğinizi yiyebiliyorsunuz. Garsonlar da oldukça hızlı ve saygılı. İşini bilen olunca serviste de sorun yaşamıyor, yemeğinizi huzurla götürüyorsunuz.

 

Menüde ciğer şiş, yaprak ciğer, tantuni başta olmak üzere Adana kebap, domatesli kebap, şiş kebap ve tavuk ızgara çeşitleri de bulunuyor. Ciğerlerin pişme kıvamı da yerinde ve en önemlisi kurutulmamış. Ciğer piştikten sonra lavaşın arasına çekiyor, bol sumaklı soğan ve kimyon ilavesiyle töreni tamamlıyorsunuz. Gelen porsiyonda 10 şiş ciğer var. Ciğerin soğumaması için önce şişlerin yarısı, sonra kalan kısmı getiriliyor.

 


Mekanın Adana kebabı da öneririm. Zırhla çekilmiş kıymadan yapılıyor. Kebabı yedikten sonra damağınızda yağ kalıntısı hissetmiyorsunuz. İşte bu, kalitenin bir işaretidir. Yani yağ değil et yiyorsunuz.

 

Özellikle Tantuniyi de tavsiye ederim. Biftekten yapılan Tantuni ince lavaş içinde dürüm şeklinde sarılı geliyor. Yerken dikkat edin. Kolay görünse de zorlukları var. Örneğin akan yağı, üzerinize damlayarak keyfinizi kaçırmamalı. 

Tokat Kebabı

 

Ciğerci Aytaç’ta yöresel Tokat kebabı da yapılıyor. Bunun için mekanın içinde özel fırın yapılmış. 50-60 cm’lik büyük şişlere kuzu eti, patlıcan, biber, sarımsak ve domates diziliyor ve özel fırında odun ateşinin arasında ısıyla yakmadan ağır ağır pişiriliyor. Tokat Kebabı yaklaşık 30 dakikada pişiyor. Bunun için ya önceden sipariş vereceksiniz, ya da beklemeyi göze alacaksınız.

 


(Mehmet Pehlivan)


Bu arada Ankara’da Tokat Kebabı yiyebileceğiniz yanılıyor olabilirim ama tek mekan da bildiğim kadarıyla burası haberiniz olsun.


Basına indirim var


Ciğerci Aytaç`ta çeşitli sektör çalışanlarının yanı sıra gazetecilere de % 20 oranında özel indirim uyguluyor. Bu güzel  dayanışma için mekanın sahipleri bir kez daha teşekkürü hak ediyor.

 

“Farkımız tarzımız”

 

Ciğerci Aytaç’ın masa örtülerinin altında yer alan felsefesinden de bahsetmeden geçmemek gerek. “Atalarının, babalarının faziletleri, çocuklarının faziletidir” diye başlayan manifestoda Ciğerci Aytaç’ın 1970’li yıllardan bu yana babadan oğula kalan miras olduğu belirtilerek, ciğerin masaya gelene kadar ki serüveni anlatılıyor. Ayrıca Aytaç Kiran’ın dedesi ve babasının Ankara sokaklarında tablalarda ciğer kebap satarken çekilmiş, tarih kokan fotoğrafları da yer alıyor.


 

Mekan sabah 09’de açılıyor ve saat 11.00’de öğlen servis başlıyor. Gece saat 02.00’ye kadar da sürüyor.


(Aytaç Kiran ve Devrim Yılmaz)


Ciğerci Aytaç’ta fiyatlar da hayli uygun. Örneğin Ciğer şiş 22, Adana kebap 22, Tantuni 10 liradan veriliyor. Cadde üzerinde köşe başında bulunan mekanın kendisine ait otopark’ı da var. Ciğerci Aytaç’ta her türlü kredi kartı ve yemek kartları da geçerli. Mutlaka uğramanızı öneririm. Pişman olmazsınız.

 

Afiyet olsun.

 

Ciğerci Aytaç

Ceyhun Atıf Kansu Caddesi, No: 26/24-Balgat-ANKARA

Tel: 0312-285 02 60


Etiketler: Ciğerci -Aytaç -Devrim -lezzet -patlıcan -domates -şiş -otopark -Balgat -Ankara

Diğer LEZZET DURAKLARI haberleri

  • PAYLAŞ
Yorum Bırak