7 gün 24 saat 40 çeşit lezzet

Köroğlu İşkembecisi, Ankara’da lezzet ağını genişletiyor

Okunma Sayısı: 8283
Tarih: 09.06.2015 17:47

“Ankara’nın Lezzet Durakları” na Köroğlu İşkembecisi’ni konuk aldık. Adını Gazi Osmanpaşa semtindeki Köroğlu Caddesi’nden alan mekan 27 yıldır burada hizmet veriyor. Ancak Köroğlu İşkembecisi’nin lezzetleri öylesine ilgi görmüş ve aranır olmuş ki, yaklaşık 1,5 ay önce Balgat Çukurambar’a ilk şubesini açmış.


Çukurambar’da açılan mekanın yeri, girişi, konumu, iç mimarisi filan mükemmel. İçeri de asma katı da var. Masa, sandalye, koltuklar kaliteli ve kendisini de gösteriyor zaten. Çalışanlar da özenli ve gayretli. İçeriye adımını attığınızda şef sizi karşılıyor, dilediğiniz uygun bir masaya kadar eşlik ediyor. Dilerseniz mutfakta camekan içinde 40 çeşit yemeği görerek tercihinizi yapıyorsunuz. Mutfak tezgahın arkasında açık, kim ne yapıyor görüyorsunuz. Mutfağın içinde küçük bir fırın da var. Ekmekler orada pişiriliyor, sıcak sıcak önünüze geliyor. Yanyana dizilmiş tepsiler, çömlekler içinde birbirinden güzel lezzetlerin görüntüsüyle utanmasak “Hepsinden getir” diyeceğiz.Köroğlu İşkembecisi, 1988’de Necmi Demir tarafından açıldı. Şimdiler de ise oğlu Orbay Demir işleri yürütüyor. 


İçeri girdiğinizde karşı duvar da “ 1988’den beri çorbada hepimizin tuzu var” yazısı dikkatinizi çekiyor. Bu cümle mekanın sloganı. Orbay Demir sloganı, “Gelen müşteriler, konuklar sayesinde bugünlere ulaştık. Bu günlere ulaşmamızda onların çok özel ve güzel katkıları var demek istiyoruz” şeklinde açıklıyor.


Mekanda her sabah 06’da tencereler kaynamaya başlıyor. Saat 11.00 gibi öğlen servisine yemekler hazırlanıyor. Ben öğlen saatlerinde gittim, gerçekten lezzet düşkünleri hemen masalara mevzilenmişler. Gelen önce bir mutfağa uğrayarak gözünü doyuruyor. Masaya oturduğunda ilk önce salata, ezme, humus, yoğurt ve salatadan oluşan atıştırmalıklar ve susamlı sıcak gobit ekmekler geliyor. İlk açlığınızı böylece bastırıyorsunuz. Kısa bir süre sonra sipariş verdiğiniz lezzetlere kavuşuyorsunuz. Bazı lezzetler var ki buluşmanın hiç bitmemesini diliyorsunuz.
“Bumbar’ın lezzeti bir başka”


Sunulan 40 çeşit yemeği tadamayacağımdan seçimimi yaptım. Mekan sahibinin önerisi üzerine yoğurtlu dil çorbasıyla başladım. Üzerine sarımsak, tereyağ ve yoğurt dökülüyor. Biraz ağır oluyor derseniz tereyağdan vazgeçebilirsiniz. Güzel ve değişik bir tat. Denemenizi öneririm. Daha sonra tereyağında Bumbar Dolması, ve keşkekli incik söyledim. Ağırlıkla Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ne özgü bumbar, çok özel ve zor bir yemek. Bu nedenle her yerde bulunmaz. Bu nedenle merak ettim, iyi de yapmışım. Gerçekten çok özel ve güzel bir lezzet. Ama biraz ağır olabilir. Bu nedenle bir porsiyon iki üç kişi paylaşılabilir. Çünkü gelen porsiyonlar da kallavi ve doyurucu. 
3.Şube Çayyolu’na açılıyor


Mekanın sahibi Orbay Demir, çok özenerek ve kaliteden ödün vermeden sağladıkları hizmet karşılığında gördükleri ilgiden memnun olduklarını da söylüyor. Bu nedenle Çayyolu sakinlerine şimdiden müjdeyi verelim, yakın zamanda Köroğlu İşkembecisi Çayyolu’na 3’ncü şubesini açacak.


47 kişinin çalıştığı mekanda paket servisi de var ve her türlü kredi kartı da geçiyor. Otopark sorunu bulunmayan mekanda özellikle sakatat ürünlerin çeşitleri bol. Adı üstünde Köroğlu İşkembecisi. Zeytinyağlı ve sıcak ev yemeklerinin de sunulduğu mekanda tereyağlı bumbar dolmanın porsiyonu 17 lira. Yoğurtlu dil çorbası da 14 lira. Sakatat çorbaları da10-15 lira arasında değişiyor. Izgara çeşitleri de köfte, şiş, pirzola gibi 15-25 lira arasında değişen fiyatlardan sunuluyor. 


“Et pişince damakta tat bırakacak”


Mekanın fıstıklı kuzu kol sarmasını da anlatmadan geçmek olmaz. Özenle yapıldığı her halinden ve lezzetinden anlaşılan fıstıklı kuzu sarmasının pişmesi ise yaklaşık 4 saat sürüyor, kendi yağı ve suyunda lezzetini özümseyerek. Mekanın ustası da sırrını da açıklıyor; “Et pişince damakta tat bırakacak ki dişe takılmayacak.”  Bunun da atlanmaması gerek diye düşünüyorum. 


O kadar yemek olur da tatlı olmaz mı? Olur elbette. Kaymaklı ekmek kadayıfından, cevizli şekerpare, kabak tatlısı, sütlaç, aşure de bulunuyor. Ama Mutfak Şefi Bekir Yiğit,  İrmik Tatlısı’nda da çok iddialı olduklarını söyleyince ondan istedik. Gerçekten özel bir lezzet. Tereyağlı ama çok hafif, dokunmuyor, baymıyor, öneririm.

(Orbay Demir)

Köroğlu İşkembecisi bana göre lezzetleri ve 7/24 açık olmasıyla Ankara’da uğranması gereken durakların ön sıralarında yer alıyor. Yolunuzu mutlaka düşürün, pişman olmayacaksınız. Afiyet olsun.


Köroğlu İşkembecisi
Kızılırmak Mahallesi
Muhsin Yazıcıoğlu Cad. No: 17/9
Çankaya-ANKARA
Tel: 0312- 2879987-88Etiketler: Köroğlu -işkembe -Bumbar -dolma -dil -Orbay -İrmik -Çukurambar

Diğer LEZZET DURAKLARI haberleri

  • PAYLAŞ
Yorum Bırak