94 yıllık lezzet durağı…

İkbal Lokantası, lezzetlerini Ankaralılara sunmayı sürdürüyor.

Okunma Sayısı: 1669
Tarih: 25.12.2016 15:14

Anadolu`nun en önemli esnaf lokantalarından biri olan İkbal`e herkesin yolu mutlaka düşmüştür. Cumhuriyetimizden de yaşlıdır, dile kolay 94 yıldır ayakta. Öyle ki yolumuz Afyon’a yaklaşırken mutlaka mola verir ve İkbal’e uğrarız. Sucuk ve kaymaklı ekmek kadayıfı da her daim favorim olmuştur.


İkbal Lokantası, yaklaşık bir yıldır lezzetlerini Çukurambar’da yeni mekanında Ankaralılara sunmayı sürdürüyor. Mekanın davetine icabet ederek ziyaret ettim. Gerçekten devasa bir yer yapmışlar. İçeri girince sizi güler yüzle görevli bayan karşılıyor, buyur ediyor. Karşınızda yöresel ürünlerin perakende satışı yapılan tezgahta ülkenin çeşitli yerlerinden yumurtasından, tereyağına, peynirine kadar onlarca ürün satılıyor. Unlu mamuller, hemen yanında self servis yemek yenilebilecek kafe, diğer tarafta ise geniş masa ve sandalyelerin bulunduğu temiz ve düzenli yemek salonu yer alıyor.Adını Atatürk verdi


Mustafa Kemal Atatürk, 1934`te Afyon’a yaptığı gezi sırasında o dönemde adı Zümrüt olan Afyon çarşısı içindeki bu lokantanın kaderini değiştiriyor. Atatürk ve beraberindekiler, burada sunulan yemekleri yerler ve Salim Usta`yı yanına çağırır, yemekler hakkında beğenisini söyledikten sonra ne iş yaptığını sorar. Salim Pancar şehirde Zümrüt adında bir lokantası olduğunu anlatır. Ancak Atatürk bu ismi beğenmez. "Usta, korkma, böyle gidersen bahtın çok açık olur. Lokantanın adını da değiştir, İkbal koy," der. O gün bu gündür lokantanın adı İkbal olarak kalır.

 

Mekanın özellikle et yemekleri lezzetli. Et yemeklerinin dışında nefis manda yoğurdu da kesinlikle ihmal edilmemeli. Kaşık girmeyen cinsten.

 

1100 metrekarelik bir alanda hizmet veren İkbal Lokantası’nın lezzetlerinden ise Bolu Mengenli 41 yaşındaki 26 yıllık aşçı İsmail Varlık sorumlu. İsmail beyin dedesi merhum Halit Atay da 1932-1936 döneminde Çankaya Köşkü’nde Atatürk’ün aşçılığını yapmış.

 

İşletme Müdürü Sedat Aras ve idari işlerden sorumlu Yasin Çelebi de mekanın diğer sorumluluklarını yüklenmiş, en iyi hizmeti vermeye gayret gösteriyorlar.

 

Favori, tandır ve ekmek kadayıfı

 

Ağırlıkla ev yemekleri çıkan lokantada her şeyden önce müşteri memnuniyetinin gözetildiği bildiriliyor. Aşçı İsmail bey, insanların evinde tadını aldığı yemeği istediğini belirtirken hedeflerinin onun da üzerine çıkmak olduğunu, dışardan farklı olmaları gerektiğini söylüyor ve konserve veya donmuş ürün kullanmadıklarını vurguluyor.

 

Mekanın İşletme Müdürü Sedat Aras da, yemediği hiçbir yemeği İkbal’de vermediklerini ifade ederken, “Buradan çok defa manavımızı, diğer tedarikçilerimizi mallarıyla geri çevirdim, kaliteden ödün vermeyiz. Tereyağ Trabzon’dan, Kaşar Kars’tan geliyor. Organik yumurta da var. Tanesi 1 lira. Al evde kuluçkaya yatır, civciv çıkar” diyor.

 

Mekanın favorileri tandır ve ekmek kadayıfı. Vişnelisi de var kadayıfın ama bana göre sadesi daha makbul. Vişnelisi için gıda boyası kullanıldığından şüpheleniyorum, bu nedenle de önermem.

 

4 saatte pişiyor

 

Tandır için dananın döş kısmı kullanılıyor. Önce sıvı yağ, tuz ve karabiberle terbiye ediliyor sonra tuğlalı fırında 1-2 saat kızarıyor. Daha sonra tencereye alındıktan sonra kendi suyunda ve buharında Afyon’dan gelen Ayçiçek yağı da katılarak yine 1-2 saat pişiyor. Sonra etler didiklenerek yağıyla beraber servis ediliyor. Porsiyonu 120 gram geliyor ve 35 liradan veriliyor. Kuzu tandır da aynı fiyat.


 

Tezgahta her daim sıcaklığı ver tazeliğini koruyan yemeklerden seçim yapamadıysanız, imdadınıza “Aşçı tabağı” koşuyor. Tabakta her şeyden biraz var. Bu tabak ise 38 lira.

 

İkbal’de günde 35 çeşit sıcak yemek çıkıyor. Zeytinyağlılar, ızgaralar ve unlu mamullerle beraber 100 çeşidin üzerinde yiyecek çıkıyor.  Bu arada Kafe bölümünde öğlenleri çıkan 4 çeşit tabldot yemek ise 15 lira. 

İkbal’in bir diğer vazgeçilmez lezzeti de kaymaklı ekmek kadayıfı. Tatlılar Afyon’da imalathaneden tek bir merkezden çıkıyor. Belki de bu nedenle tadı ve lezzeti hep aynı. Ne yalan söyleyim bu lezzet yıllardır hiç değişmiyor, kalitesini koruyor. Kaymaklı ekmek kadayıfı 12, tahinli kabak tatlısı da 6 lira. 

Özellikle manda yetiştiriciliği Afyon ve çevresinde hayli yaygın. Böyle olunca da mandanın etinden sütünden, boynuzundan kısaca her yerinden yararlanıyor. Özellikle kaymağın lezzeti de buradan geliyor.  Bilindiği gibi Afyon’un sucuğu da meşhur. Döneri de var. Baharat değil et yediğini hissediyorsun. Bu lezzette yıllardır aynı kalitesini sürdürüyor. Sucuk ızgara ve döner ise 22 lira.

 

Et yemekleri arasında ise patlıcan musakka, İzmir köfte, tas kebap, Ankara tava sayılabilir. Mevsimine göre de her türlü sebze yemekleri çıkıyor. Özellikle yemeklerin kendi yağı ve suyu ile pişmesine özen gösteriliyor, yani yemeğe lezzet katmak adına, salça, un, krema, kırmızı toz biber gibi yancıları yaklaştırmıyorlar. Zaten yediğinizde anlarsınız.


 

Kahvaltıya özel sayfa açılmalı

 

İkbal Lokantası’nın özellikle hafta sonları kahvaltısı övülüyor. Kahvaltı tabağı 30 lira. Burada güzel bir özellik var. Ürünler açık büfe şeklinde sunuluyor, tek tek, dilim dilim hesaplanıyor. Yani ne kadar ürün aldıysan ona göre para ödüyorsun. Örneğin peynirin dilimi 1,5 lira. Ancak İkbal’in sahiplerinin isteği üzerine bal ve kaymak ikram ediliyor. Ayrıca Cumartesi ve Pazar günleri yapılan pişi ve köz patates de ikramlar arasında. Mekanın tereyağlı simidi de hayli ilgi görüyormuş.

 

İkbal Lokantası’nın mutfağında, bulaşıkhanesinde kapı yok, açık. İsteyen gezebiliyor, görebiliyor. Zaman zaman mutfağa meraklı çalışan kadınlar mutfakta gruplar halinde misafir ediliyor, öğretiler paylaşılıyor.


 

45 personelin çalıştığı İkbal Lokantası’nda her türlü kredi kartı da geçerli. Çocuk oyun alanı, 100 kişilik VIP salonu bulunan mekanın otopark sorunu da yok. Düzayak olan mekan, engelli, yaşlı ve çocuklu aileler için gösterdiği kolaylıklarla da övgü alıyor.

 

Varlığı neredeyse bir asra yaklaşan İkbal Lokantası’nı ziyaret etmekte yarar var. Afiyet olsun.

 

İkbal Lokantası

 

Muhsin Yazıcıoğlu Caddesi, No: 45

Çukurambar-Balgat-ANKARA

Tel: 0312-287 19 22

 

 


Etiketler: İkbal -lokanta -tandır -kadayıf -tatlı -kabak

Diğer LEZZET DURAKLARI haberleri

  • PAYLAŞ
Yorum Bırak