Adana kebabının lezzeti Ankara’da

Livane Restoran‘ın ustasının hünerli elleriyle hazırladığı kebabın tadına doyum olmuyor.

Okunma Sayısı: 3078
Tarih: 04.09.2014 17:58

“Adana kebabı Adana’da yenir” gibi bir bakış açısını çoğu zaman yadırgamam. Bana göre orada bir başka güzel oluyor. “Taş yerinde ağırdır” hesabı. Ama bu görüşümü Artvin Evi-Livana Restoran’da yediğim kebaplar değiştirdi diyebilirim.

 

Sizlere Akpınar Mahallesi, Keklik- Dikmen’de 2 yıldır hizmet veren Livane Restoran’dan bahsedeceğim. “Ankara’nın Lezzet Durakları” nı takip eden sevgili okuyucularımız zaman zaman böyle güzel ve özel mekanların adreslerini yollarlar, mail atarlar, orasının da mutlaka tarafımdan değerlendirilmesini isterler. Gerçekten de öyle Ankara’da o kadar çok gizli kalmış lezzetler sunan mekanlar var ki. Bu mekan da öyle geldi, iyi de oldu.


 Livane Restoran’ın adı Artvin’den geliyor. Artvin’in eski adı Liva. Kendileri de (ne) ekini peşine takmışlar, olmuş Livane.

 

Mekanı 2 yıl önce Orhan ve oğlu Erkan Bilgin açmış. Orhan bey Artvinli. Artvin Vakfı yönetimine girince teras katına restoranı açmaya karar vermiş. Mekanın hikayesini anlattı oldukça da sıkıntı çekmişler. Ama sonunda güzel bir düzen tutturmuşlar.

 

Baba oğul restoran işine daha önce hiç girmemiş, Siteler’de mobilya, mutfak ve banyo dolapları üretimi ve pazarlaması işiyle uğraşıyorlar. Halen de bir ayakları orada.


Erkan Bilgin, ağırlıkla mekanda bulunuyor, müşterilerin masalarıyla ilgileniyor, karşılıyor, gülerek uğurluyor.

 

“Adana kebabında iddialıyız”

 

Erkan bey doğru zamanda doğru adamı bularak mekanı açtıklarını belirtirken de ustasını övüyor. Erdal usta, Çırağan Restoran’da 14 sene çalışmış. Sonra bir şekilde yolu Livane Restoran’a düşmüş. O gün bu gündür Erdal usta mekanın gözü, kulağı, aşçısı, garsonu olmuş. Yanına birçok yardımcı gelmiş gitmiş ama beğenmemiş. Ancak Urfalı Seyfi’yi gözü tutmuş, şimdi beraberler.

 

Erkan bey, Ankara’nın hemen hemen her yerinden buraya Adana kebabını yemeye gelenler olduğunu belirtiyor. Bunun sebebini de kaliteden ödün vermemeye bağlıyor ve Adana kebabında iddialı olduklarını vurguluyor.

 

Kebap, zarları ve sinirleri alınmış, kuyruk yağıyla zırhlanarak hazırlanıyor. Mangalı da, ateşi de ayrı özen gerektiriyor. Şişlere sarılan kebap, ateşe çok yakın olmayacak, ateş de hafif küllenecek. Etin karışımında bulunan kuyruk yağı işte burada devreye giriyor. Önce ete lezzet katıyor, sonra işi bitince ateşe düşerek son görevini yerine getiriyor, ateşi canlandırıyor.


 

Öyle Adana kebabı diye geçmeyin. Ayrı bir sanat ve lezzet. Kebap çatalı bıçağı gördüğünde dağılacak, öyle tane tane olmasa da çiğköfte gibi de yapışmış olmayacak. Etin altındaki lavaş da yağ içinde yüzmeyecek. Kebap, yağını mangal da bırakacak.

 

Mekan da mezeler ise güzel ve lezzetli ama azar azar yapılıyor. Erkan bey, mezeleri de taze sunmanın taraftarı olduğunu söylüyor. Ki bana göre de doğrusu bu. Salata ise gelen müşteriye göre o anda hazırlanıyor. Soğanı, domatesi, maydanozu oracıkta yıkanıyor, doğranıp yağı, limonu eklenip müşteriye sunuluyor. 

Livane Restoran da dana şaşlık ve tavuk şişi de anlatmadan geçemeyeceğim. Özellikle tavuk şişin tadı yapılan terbiye ile bir başka güzel olmuş, demenizi tavsiye ederim.


 

Erkan bey gelecek için de güzel planlar yapmış. Örneğin haftada bir gün Erzurumluların Cağ kebap dedikleri Artvinlilerin yatık döneri yapılacak. Tokat kebabı, Osmanlı kebabı da kış döneminde mekanın lezzetlerine katılacak. Mekan da yakında Karadeniz pidesi de yapılacak, fırın kurulmuş ama kaliteli bir usta aranıyor. Bulunduğu an başlayacaklar.

 

“Hazır kebap”

 

Erkan bey heyecanlı ve istekli.. Kış döneminde “Hazır kebap” da çıkaracak. Ama kasaptan ucuz olacak. Bir gün önceden haber verilince istediğiniz et ve ürünleri sizin için hazırlanacak. İsterseniz kırda, bayırda mangalda, isterseniz bahçenizde, balkonunuzda, barbekünüz de siz yapacaksınız. 


Livane Restoran da bir kişi içkisiyle beraber söz konusu lezzetleri de tadarak 60-70 lira arası bir hesapla çıkabiliyor. Adana kebap 18, dana şaşlık 22, kuzu şiş 22, tavuk şiş 15, karışık ızgara da 26 liradan veriliyor. Bence en iyisi karışık ızgara, diğer lezzetlerde aklınız kalmıyor. Ayrıca makul ölçülerde ve iki kişi de doyabiliyor. Kredi kartı hizmeti de var. Otopark sorunu ise yok.


 


Mekanın manzarası da bir harika..teras, yaz akşamları sıcaktan bunalanlar için bulunmaz nimet gibi. Hele bir de manzarası var ki önünüz orman, Ankara ayaklarınızı altında. Bana göre Livane Restoran gidilmesi, görülmesi gereken yerlerden, tavsiye ederim.

Afiyet olsun.

 

Livane Restaurant

Akpınar Mah.841.Cad.No:8

Keklik, Dikmen-Ankara

0312-481 68 99

0530-603 99 52


Etiketler: Artvin -Livane -restoran -Erkan -Bilgin -kebap -Adana -tavuk şiş -dana şaşlık

Diğer LEZZET DURAKLARI haberleri

  • PAYLAŞ
Yorum Bırak