Adana`dan Ankara`ya taşan lezzet

Künefeci Hasan Masat,1965’den bu yana damakları tatlandırıyor

Okunma Sayısı: 2967
Tarih: 12.04.2014 00:00

Bana göre Künefe, Hatay mutfağının dünyana nam salmış adıdır. Herkes yapar ama sadece birisi damağınızda taht kurar. İşte bu iddiayla 1965 yılında tablada tatlı satışı yaparak ticarete atılan Hasan Masat Adana’da başladığı lezzet dağıtımına Ankara’da da şubeler açarak devam ediyor.  

Geçtiğimiz günlerde Ankara`nın Dikmeni`nden geçerken Künefeci Hasan Masat’ın dükkanını gördüm. Oğlum Mert de bahsetmişti, “Çok lezzetli künefe yapılıyor” diye. Yolumu değiştirdim içeri girdim, güzel, temiz bir mekan. Gayretle hizmet veren çalışanlar saygılı, terbiyeli,ilgili.


Sonradan öğrendim. Meğer künefeler Adana’da hazırlanıyormuş. Pişirilmesi ve şerbet verilme işlemi burada yapılıyor. Resmen künefe fabrikası.. Merak ettim, ısmarladım bir porsiyon hemen orada gereğini yaptım. Sıcak sıcak..Güzel, hatta bazılarına göre çok da iyi olabilir ama ben nedense çok beğenmedim. Yani öyle fabrikasyon, seri üretim filan, işin sihrini bozuyor.  Ben bu künefeyi ülkemin dört bir tarafında, kaynağında da yedim ama burada aynı lezzeti yakalayamadım. Kimsenin günahını almayayım, ama eğriye eğri, doğruya doğru.

Hasan Masat, künefenin yapımını öğrenmek için 1980’de gittiği Suriye`den 10 yıl sonra döndüğünde ilk künefe üretim tesisini kurmuş ve büyüyüp gelişmiş. Ülke genelinde de şubeler açmış ve yılda 220 bin kapasiteyle halen sofralarımıza konuk oluyor. 

Mekanın müdavimleri de var, AKP’li Hüseyin Çelik, Çankaya Belediye eski başkanlarından Doğan Taşdelen. Gelmeden evvel telefonla sipariş verirler, 20-30 porsiyon götürürlermiş. Ne diyelim afiyet olsun..

Mersin’de bir başka 

Geçtiğimiz günlerde  ziyaret için gittiğim Mersin’de Künefeci Emin Usta’ya uğradım. İnanın 15-20 yıl önceki tadı ve lezzeti koruyor. Tadı damağımdan gitmedi, tazelendi. Aşağıdaki fotoğraf da Mersin`den..fotoğraf bile farkı ne kadar açık anlatıyor.


Künefe öncesi Tantunici Göksel’i de ziyaret ettik tabii ki..O ne muhteşem lezzetti..ne kadar anlatsam boş, gidip yiyeceksiniz. Yani anlatılmaz yaşanır. 

Bu arada bizi Mersin’de ağırlayan Emre-Aynur ve Nazlı Güdücü ailesine bu lezzetlerden mahrum bırakmadıkları için çok teşekkür ediyorum.  


Künefeci Hasan Masat
Dikmen Cad. No: 331-Ankara
Tel: 0312-4792232


Etiketler: Künefe -Hasan -Masat -Dikmen -Adana -Mersin -tantuni -

Diğer LEZZET DURAKLARI haberleri

  • PAYLAŞ
Yorum Bırak