Afitap’ta lezzet sunuluyor

Tunus Caddesi`nde güzel ve keyifli bir meyhane...

Okunma Sayısı: 2316
Tarih: 17.11.2017 10:06

Afitap, Arapça kökenli bir kelime. “Güneş ve parlak yüzlü kadın” anlamlarını taşıyor. “ Nereden çıktı bu Afitap? “ dediğinizi duyuyorum.

“Ankara’nın Lezzet durakları” olarak sizlere bu hafta Tunus Caddesi’nde yeni açılan Afitap Restoranı tanıtmaya, lezzetlerini anlatmaya çalışacağım.

 

Afitap, Murat Başpınar ve Zeynel Aksar tarafından bir ay kadar önce açıldı. Murat bey 44 yaşında ve çocukluğundan bu yana mesleğin içinde. 39 yaşındaki aşçı Zeynel bey ise mekanın lezzetlerinden sorumlu. Etlisinden tatlısına, balığından mezelere kadar her lezzet elinden çıkıyor.

 

Mekan, ön ve arka bahçesiyle kısa zamanda ilgi görmüş. Röportaj için gittiğimde hatırı sayılır bir kalabalık vardı. Mekanın içinde masalar arası açık, gayet güzel. Yan masanın dedikodusundan rahatsız olmuyorsunuz. Afitap’ın lezzetleri açık mutfak gözünüzün önünde pişiyor. Mutfağın önünde onlarca çeşit mezelerin sergilendiği dolap var, istediğinizi görüp seçebiliyorsunuz.

 

Masanıza önce kendi yaptıkları pamuk gibi acılı ekmek, mısır çöreği ve Hatay’dan getirtilen zeytin “Öncü kuvvet” olarak geliyor. Sonra kebaplardan veya deniz mahsullerinden siparişinizi veriyorsunuz. Ya da birbirinden lezzetli güveçte pişirilen  ara sıcakları tercih edebilirsiniz.


 

Ara sıcaklar

 

Mekanın güveç kaplarında sundukları çeşit çeşit ara sıcakları var. Özellikle ince dilim bonfile et ve tereyağıyla pişirilen keşkekli güveç çok tercih ediliyormuş. Ama ben, keçi peynirli kavurmalı güveci daha çok beğendim. Keşkekli güveç 22, keçi peynirli 21 liradan sunuluyor.

 

Közlenmiş patlıcan arası yöresel peynirlerle yine güveçte hazırlanan ara sıcak da güzel ve hafif. 

Deniz ürünleri arasında yine güveçte yapılan Levrek sarma da fena değildi. İçinde ahtapot, karides ve yengeç eti var. Bu lezzette 14 lira. Tombik köfte dedikleri yine deniz ürünlerinden yapılan lezzeti de deniz ürünleri sevenlere önerebilirim.

 

Afitap restoranda günde ortalama 25’i ara sıcak 45 çeşit meze çıkıyor. Bu arada ara sıcaklar içinde tereyağlı işkembe de var haberiniz olsun.


 

“Patlıcan, mutfağın kurtarıcısı”

 

Aşçı Zeynel bey patlıcana ayrı bir önem veriyor ve “ patlıcan mutfağın kurtarıcısıdır. Her yemeğe, mezeye gider, lezzet katar. Biz de burada lezzet satıyoruz. Burada yemekleri kendim yaparım. Zaman zaman masalar arasında dolaşırım. İnsanların benim yaptıklarımı keyifle yemeleri benim alkışlarımdır” diyor.

 


Neden Afitap?

 

Mekanın sahibi Murat bey ise kısa sürede gördükleri ilgiden memnun ve “İnsanlar buraya huzura, sıcaklığa geliyor. Biz de bunu istiyoruz, insanlar sohbet etsin, yesin, içsin” diye konuşuyor. Murat bey mekanın ismini neden Afitap koyduklarını da şöyle açıklıyor:

 

“Afitap, güneş ve güzel yüzlü kadın anlamında. Güneşsiz de kadınsız da olmaz. Hayatın iki önemli anlamı bence.”

 

Afitap, Köpoğlu diye bildiğimiz yoğurtlu mezeyi de değiştirmiş. Kızarmış sebzeler, sarımsaklı süzme yoğurt karışımı üzerine çıtır kibrit patatesler koymuşlar, tepeleme. Bence güzel de olmuş.

 

Öğle menüsü de zengin

 

Afitap’ta öğlen menüsünde ise çorba, Adana kebap ve salata 25 lira. Kaşarlı köfte, çupra, levrek de öğlen menüsüne katılabiliyor. 

Mekan sabah 09’da açılıyor, gece de 01’de kapanıyor. 15 kişinin çalıştığı mekanda her türlü kredi kartı geçerli. Otopark sorunu da valeler aracılığıyla çözümlenebiliyor.


(Murat Başpınar-Zeynel Aksar)

 

Çalışanlarının da profesyonelce ve iyi niyetle güzel lezzetleri sunma gayretini gördüğüm Afitap’a uğramanızı tavsiye ederim. Mekanın artıları arasında yer alan temizliğe özel önem verdiklerine de tanık olduğumu söylemeliyim. Afiyet olsun.

 

Afitap Restoran

Tunus Caddesi 63/B

Kavaklıdere-Ankara

0312- 467 26 67

……………………

 

 

 

 


Etiketler: Afitap -meyhane -Ankara -Tunus -kavurma -balık -meze -kalamar -karides

Diğer LEZZET DURAKLARI haberleri

  • PAYLAŞ
Yorum Bırak