Akdeniz mutfağından gelen lezzetler

Gelidonya Feneri, "Donya üçlüsü"yle Ankara’da Akdeniz’i, Ege’yi yaşatıyor

Okunma Sayısı: 1146
Tarih: 20.07.2016 00:00

“Yıllardır buraya nasıl gelmem? Çok büyük kayıp gerçekten. Ankara`da yaşayıp Ege`yi hissetmek istiyorsanız tek adres. “ “Ankara’nın Lezzet durakları” na mekanı görüp de duygu ve beğeniyi yansıtan bir yorum ile başladım.


Sizlere bu hafta Çankaya eski Abdullah Cevdet sokak, yeni Prof. Dr. Aziz Sancar Caddesi’nde bulunan Gelidonya Feneri isimli butik balıkçıyı anlatmaya çalışacağım. Aslında mekanın tanıtıma ihtiyacı yok. 10-11 yıllık bilinen bir yer ama bu güne kadar geçmiş işletmecilerin olumsuzlukları, gerek yiyecekler ve gerekse fiyatlar konusunda oldukça eleştiri ve tepki almış. Duydum yeni el değiştirmiş. Mekanı devralanlar da bir şekilde bana ulaştılar ve bir akşamüzeri konuk oldum.Mekanın öncesini de bildiğimden biraz tedirgin oturdum. Ama sadece bana yönelik olmadığına tanıklık ettiğim hizmeti takdir etmemek nankörlük olur. Garsonundan komisine, aşçısından sahiplerine kadar herkes bir şekilde bir işin ucundan tutmuşlar. Örneğin mekanın sahibi Ahmet Aktaş vale hizmeti de veriyor. Aslında işlerine dört elle sarılmışlar ve bu gayretle de başaracaklarına eminim. Öyle ki mekan resmen küllerinden yeniden doğmuş. 11 yıllık geçmişin olumsuz izlerini silmek belki zor olacak ama bu ekibin bunu başaracağına ben inandım.
Gelidonya Feneri 


Gelidonya adı Likya dilindeki Kaledonya sözcüğünden geliyormuş. Kaledonya da kırlangıç demekmiş. Göç eden kırlangıçlar bugün fenerin olduğu yerde mola verir, dinlenirlermiş.


Akdeniz`in kılavuz fenerlerinden biri olan Gelidonya deniz feneri Antalya’nın Kumluca ilçesi taşlık burnunda yer alıyor. 227 metre yüksekliğiyle Türkiye kıyılarının en yüksek feneri denizden 3 km içerde yer alıyor.


Bu kadar tarih bilgisinden sonra yeni el değiştiren mekan, otel işletmeciliği yapan Fuat Ulaş ve galericilik yapan Ahmet Aktaş’ın ortaklığıyla bir ay kadar önce hizmet vermeye başlamış. Ancak mekanın gizli bir yardımcı meleği de var. Ahmet Aktaş’ın nişanlısı  Selin Tanrıöven. Selin hanım özel bir şirkette yönetici. Neredeyse her gün iş çıkışı soluğu kırlangıçlar gibi Gelidonya fenerinde alıyor. Varlığıyla, bilgi ve ilgisiyle müstakbel eşine destek oluyor. Selin hanım, “ İnsanlar burada sıcak bir ortamda kız kıza da rahatça oturabilmeli, yemeğini yiyebilmeli, ailesiyle güzel vakit geçirebilmeli. Biz burada fabrikasyon bir şey olmasın, insanların damak tadına uygun lezzetler sunmayı amaçlıyoruz” diyor.


“Donya Üçlüsü”


Mezeler, ara sıcaklar ve özellikle “Donya Üçlüsü” adını verdikleri bir tabak var ki anlatılmaz, yaşanır. Hepsi kömür ateşinde lezzetlerini katlamış. “Donya üçlüsü” Kalamar, Levrek sarma ve balık köfteden oluşuyor. Bunu denemenizi isterim. Aynı tabakta hepsi ayrı bir güzellik. Özellikle kalamarın lezzeti kömür ateşinde bir başka çıkmış.Kaya koruğu da şahane. Konserve değil Urla’dan geliyor. Bir de “Yaz ezmesi” çıkarmışlar, isot, nar ekşisi, ceviz, dereotu ve naneyi  harmanlamışlar, iyi de yapmışlar.


“Zırtapoz” adını verdikleri ve içinde keçi yoğurdu, tahin ve 24 çeşit baharat bulunan meze de övülüyor. Ama ben “Çerkez Balığı”na bayıldım. Bildiğin Çerkez tavuğu, ama bu balıklısı. Ve çok güzel, tavsiye ederim. Günde 30 çeşit meze çıkan mekanın deniz ürünlerinden yapılan Paçanga böreği de çok güzel diyebilirim.Bu arada mekanda kullanılan zeytinyağı Ayvalık ve Muğla’dan geliyor. Şansınız varsa Samsun’da bağlantılı oldukları balıkçılar aracılığıyla günlük taze  gönderilen Tekir, Mezgit ve Barbun da bulabilirsiniz.


Mezeler başarılı. Hizmet güler yüzlü, işletmeyi yeni devralan Fuat ve Ahmet beyler gerçekten çok iyi iş çıkarmış.


Ortam da güzel, sakin. Gizli bahçe gibi her yan çiçeklerle süslenmiş, masalar ve mekan temiz. Fiyatlar da öyle eskisi gibi uçuk değil çok ucuz da diyemem ama semt ve ortama göre uygun. Örneğin bir kişi ortalama 80-100 lira arasında bir fiyata çıkabiliyor. Guruplara ise fiks bir fiyat da çıkartılabiliyormuş. Soğuk ve sıcak mezeler 8 ile 16 lira arasında değişiyor. Kalamar 26, Ahtapot ızgara 34, Karides 21 liradan veriliyor. Bu arada önemli bir not: Eylül’den sonra kalamar, ahtapot ve balık Bodrum yöresinden gelecekmiş.


(Fuat Ulaş, Selin Tanrıöven, Ahmet Aktaş)


(Ahmet Aktaş, Selin Tanrıöven)Glutensiz ürünler de çıkacak


Gelidonya Feneri, glütensiz ürünler de sunacak. Balıklar ve mezeler unsuz pişirilecek. Balık restoranlarında olmayan bir özellik. Kutlamak gerek. Ancak glüten konusunda hassas olan konuklar siparişlerini verirken bu ayrıntıyı unutmamalılar.


Mekanın düzayak girişi olması da engelli ve çocuk arabalı konuklar için avantaj. Her türlü kredi kartının geçerli olduğu Gelidonya Feneri her gün 14.00-24.00 saatlerinde hizmet veriyor.


Ankara’da yaşayıp da Ege’yi Akdeniz’i hissetmek, lezzetlerini tatmak isterseniz Gelidonya Feneri doğru adres olabilir. Geçmişte her ne yaşandı ve yaşatıldıysa da geçmiş geçmişte kaldı. Bu genç arkadaşlar yeni ve beyaz bir sayfa açtılar. Yolunuzu bir akşam buraya düşürmenizi öneririm. Afiyet olsun.

 

Gelidonya Feneri

Prof. Dr. Aziz Sancar Caddesi (Eski Abdullah Cevdet sk.) 2/A

Çankaya-ANKARA

Tel: 0312-441 12 46

 


Etiketler: Gelidonya -fener -Donyaüçlüsü -ahtapot -Fuat -gluten -ege -akdeniz

Diğer LEZZET DURAKLARI haberleri

  • PAYLAŞ
Yorum Bırak