Ankara Kalesi`nden lezzetler

3 MİM Kale Meydan sofrası, Sivas köftesi ve organik kahvaltısıyla sizleri bekliyor

Okunma Sayısı: 1219
Tarih: 21.08.2016 00:00

158 yıllık tarihi bir mekandasınız. Taşlı yolda yürüyor ve ağır ağır çıktığınız merdivenlerde tanığı olmadığınız, ama bir şekilde bildiğiniz geçmişi hayal ediyorsunuz. Mutfakta pişirilen aşın kokusunu, sokaklarında oynayan çocukların şen şakrak seslerini duyabilirsiniz. Öyle ki her yanı tarih dolu bu alanda bir başka duygulara kapılabiliyorsunuz. Düşünün. Oturduğunuz yerde bir zamanlar kimler vardı, kimlerle birlikte o hanenin havasını soluyorsunuz? Tarih kokan bu taş duvarlar arasında resmen kendinizi kaybediyorsunuz.


“Ankara’nın Lezzet Durakları” nda yolumuz Ankara Kalesi’ne düştü. Buralarda şimdilerde restorasyon çalışmaları var. Ancak bu tarihi alanı aslına uygun değerlendiren birbirinden değişik ve güzel mekanlar var. Kimi tarih, kimi hediyelik eşyalar satıyor, gelen konukları ağırlıyorlar. Biz de 3 Mim Kale Meydan Sofrası’na konuk olduk. Burası Yasemin Meydan tarafından 2015 Eylül ayında hizmet vermeye başlamış. Otantizmi, tarihi ve özellikle Selçuklu motiflerini sevdiğini ifade eden Yasemin hanım Kayserili, merhum eşi de Hatay’lı. Yasemin hanım, iki kentin de lezzetlerini güzelliklerini en doğal ve organik haliyle kurduğu bu mekanda sunuyor.


3 Mim Kale Meydan Sofrası’na girdiğiniz de ferah ve temiz bir havayla karşılaşıyorsunuz. Pencerelerde özel olarak Buldan’dan getirilen perdeler ayrı bir ferahlık sağlıyor. Üst kata çıktığınızda balkondan Ankara’yı seyrediyorsunuz. Bu arada manzara olağanüstü, demedi demeyin.


Mekanda köy kahvaltısı, Sivas köfte ve mantı ilk aşamada öne çıkıyor. En çok tercih edilenler olarak yarışıyorlar.


Sunulan serpme kahvaltı da yok yok. 17 çeşit ve kişi başı 35 liradan veriliyor. Bilindik kahvaltı malzemelerinin dışında ceviz ve patlıcan reçeli ile Sürk ( Zahterle yapılan peynir) ve hakiki Gevan balı. Börek ve gözleme çeşitleri, daha ne olsun. Her gün sabahtan itibaren bu güzel lezzetlere kavuşabilirsiniz.Şair ve yazar olan Yasemin hanım halen “Azerbaycan’da  Şah İsmail’in Türk ve Azerbaycan tarih romanlarındaki rolü” konusunda doktora yapıyor. Yasemin hanım ayrıca Selçuklu Melikesi Altuncan Hatun’un yaşamının da romanını yazıyor.


Sivas köftesinin kraliçesi


Mekanın diğer ortağı da Selma Kızılırmak. Selma hanım Ankara’ da çeşitli restoranlarda sıcak, soğuk ve köfte ağırlıklı ürünler hazırlamış. Sordum soruşturdum Sivas köfte konusunda kısa zamanda Ankara’da aranılan ustalar arasına girmiş. Selma hanımın bir şekilde yolu Yasemin hanımla kesişmiş ve bu mekanı açmışlar. Selma hanımı daha önce Sivas köftesi konusundaki bir yazımda bahsetmiştim. Burada görmek sürpriz oldu. Ama sevindim, gerçekten çok güzel köfteler yapıyor. Bu beğeniye, “ El lezzeti ve kendimi geliştirmem ufkumu açtı” diyor. Mekanda Izgara köfte 22, Pirzola 30 liradan veriliyor.“3Mim ? “


Mekanın isminin hikayesi de oldukça ilginç. Yasemin hanım rüyasında “ uyan, 3 Mim’in kapısını aç” şeklinde direktif aldığını, ayrıca Hz.Peygamber Muhammed’in isminde de 3 tane (m)  harfinin bulunmasının da kendisine yol gösterdiğini ifade ediyor.


Kına geceleri, sünnet, doğum günü gibi etkinliklerin de yapıldığı mekan, gelecekte 3.ortak Yasemin hanımın kızı Fatma Gökçe Gençay’ın da katılımıyla yeni bölümlerle teras ve bahçede açılarak ocakbaşı keyfi yaşatmayı planlanıyor. Ankara manzaralı ocakbaşı keyfi de güzel olur. Sabırsızlıkla bekleyeceğim.
(Yasemin Meydan ve Selma Kızılırmak)


(Selma Kızılırmak)


Sabah 09’da açılan meydan sofrası 23.00’de kapanıyor. 3 kişinin çalıştığı mekan da her türlü kredi kartı geçerli, otopark sorunu da yok.Benim mekanda favorim Sivas köftesi ve kahvaltı oldu. Mantı bir tık geride kaldı. Bu güzel ve şirin mekana uğramanızı öneririm. Afiyet olsun.


3 MİM KALE MEYDAN SOFRASI

Kale Mahallesi, Kale sokak No:9

Altındağ-ANKARA

Tel: 0533-5658514


Etiketler: 3 -mim -kafe -Ankara -kale -kahvaltı -organik -Sivas -köfte -Selma

Diğer LEZZET DURAKLARI haberleri

  • PAYLAŞ
Yorum Bırak