Anne tadında lezzetler, huzurlu mekan…

Ankara’da mantı ve Menemen’i bir de Zerda Kafe’de deneyin.

Okunma Sayısı: 1978
Tarih: 21.09.2015 00:00

“Ankara’nın Lezzet Durakları” nda örnek bir başarı öyküsü Zerda Kafe’yi tanıtmaya, lezzetlerini anlatmaya çalışacağım. Okuyunca hak vereceksiniz. Nuran hanımın hikayesi neredeyse okullarda ders niteliğinde anlatılabilecek cinsten.

 

Zerda Kafe, 3 ay önce Batıkent, Yeni Batı Mahallesi’de hizmete girdi. Söylediğim gibi mekanın sahibesi Nuran Doğan örnek bir girişimci. Nuran hanım bir marketler zincirinin satın alma bölümünde 12 yıl çalıştıktan sonra yaşadığı bir takım ailevi sorunlardan sonra gelecekte oğluyla birlikte ayakta kalmak adına izinli günlerinde girişimcilik kurslarına katılır. Burada aldığı eğitim sonucu hayallerini de ertelemek için işinden istifa eder ve aldığı tazminatıyla Zerda Kafe’yi açar.

 


31 metrekarelik dükkanda gelen ilk müşterisine bir bardak çay satarak iş yaşamına başlayan Nuran hanım, o günleri şöyle anlatıyor:

 

“ Sonra çayın yanına gidebilecek poğaçalar yaptım, sattım. Sonraki günlerde memnun kalan müşterilerim başkalarını getirdi. Derken ailemin de desteğiyle öğrendiğim, pasta, börek, çörekleri sunmaya başladım. Kendime çok güvendim, herkesten bir şeyler öğrendim, çalıştım çabaladım. Gelenler artık siparişleriyle de gelmeye başladılar. Örneğin çevreden kimi esnaf ciğer, kimi köfte, kimi mantı istemeye başladı. O zaman yemek işine ağırlık verdim ve günün menüsü çıkarmaya başladım. Artık konuklarım ne zaman hangi yemeğin çıkacağını biliyor.

 

Anne tadında lezzetler

 

Ürünlerimin hiç birinde yapay bir şey kullanmıyorum. Her şey doğal. Zeytinyağ ve tereyağ kullanıyorum. Yemeklerimi yiyenler teşekkür ederek ayrılıyorlar. ‘Anne tadında lezzetler, evimizdeyiz gibi burada huzur buluyoruz’ diyorlar. İşte bu da bizim mutluluğumuz. Bir gelen bir daha geliyor. Müşteriye önem veriyoruz. “

 

Çoğunlukla çevre esnaf ve ev sakinlerinin uğradığı Zerda Kafe’de kısa bir süre sonra paket servisi de yapılacak.

 

Mantı ve menemen harika

 

Mekanın bana göre baş yapıtı mantı. Sonra menemen gelir. Ülkemizin dört bir yanında mantı yedim. Mantı’nın merkezi denilen Kayseri’de de yedim. Ama bunun lezzeti, tadı, tuzu bir başka geldi. Her şey kıvamında. Hamuru, kıyması, sarımsaklı yoğurdu mükemmel. Birinden birinde eksiklik olsa sırıtır ama Nuran hanımın ellerinden çıkan mantı öyle değil. Nuran hanım, mantı hamurunda yumurta, su ve tuz kullanıyor. Bu da mideyi yormuyor, şişkinlik yaratmıyor.

 


Hemen orada denedim, Kayserililer bir kaşığa 40 tane mantı sığdırmalarıyla övünürler. Nuran hanımın mantısından bir kaşığa 35 tane sığdırdım, biraz zorlasam 40’ı bulurdum.  Bu arada bir porsiyon mantı da 12 liradan sunuluyor, bu lezzet ve kaliteye çok uygun.


 

“Etli yaprak sarma da çok tutuluyor.”

 

Zerda Kafe’de menemen ve etli yaprak sarma da çok tutuluyor. Menemen de öyle lezzetli ve doğal ürünlerden yapılıyor. Bakır sahanlarda fokur  fokur sıcaklığıyla damaklarınızı şenlendiriyor.


 

Sabah 07’de açılan mekanda 10 liraya kahvaltı tabağı veriliyor. Peynirli, kıymalı poğaçalar, börekler, çörekler hazırlanıyor. Gözleme çeşitlerinin de bulunduğu mekanda, günün yemeği menüsü 20 lira, İzmir köfte 18, tas kebap 18 liradan sunuluyor.


 


Dışarıda 4-5 masası bulunan mekan ilk açıldığında Nuran hanımın liseye giden oğlu destek olmuş onunla beeraber koşuşturmuş halen de yanında desteğini esirgemiyor. Daha sonra Sultan Seyfeli işe başlamış. Sultan hanım AÖF’nde okuyor. İş ararken tesadüf bulmuş Zerda Kafe’yi. 2 hafta önce başlamış. Şimdi Nuran hanımın sağ kolu, gülen yüzüyle müşterilerini karşılıyor, ağırlıyor, hünerli elleriyle lezzetleri sunuyor.

 

(Nuran Doğan ve Sultan Seyfeli)

(Sultan Seyfeli)(Nuran Doğan ve oğlu Gürkan Öğredici)

Farsça’da “Altın sarısı” anlamına gelen Zerda Kafe akşam 24.00’e kadar açık. Güzel, temiz ve kadın eli değdiği her köşesinde belli olan Zerda Kafe’ye yolunuzu mutlaka düşürün, belki şehir merkezine uzak gelebilir ama bu lezzetlere değer inanın. Afiyet olsun.

 

 

Zerda Kafe

2422. sokak. Yeni Batı Mahallesi,

Akasya sitesi altı 4/F Batıkent-ANKARA

Tel: 0544-318 98 72


Etiketler: Ankara -mantı -Zerda -Nuran -sarma -börek -menemen -Batıkent

Diğer LEZZET DURAKLARI haberleri

  • PAYLAŞ
Yorum Bırak