Ayvalık doğa festivali sizi çağırıyor

"Gastronomi", "mübadele", "fitovizyon", "el sanatları","müzik" ve daha neler neler...

Okunma Sayısı: 272
Tarih: 12.04.2018 12:17

Tarihi kent 1. Ayvalık Doğa Festivali adı altında, kapılarını 3 Mayıs’ta ziyaretçilerine açıyor. Ayvalık Esnaf Sanatkarlar Odasının öncülüğünde, Ayvalık Belediyesi ve Ayvalık Ticaret Odasının da desteğiyle "Doğa Festivali" gerçekleştirilecek.


Düzenleme komitesi tarafından yapılan açıklamada, festivalin "gastronomi", "mübadele", "fitovizyon", "el sanatları" ve "müzik" olmak üzere beş başlıktan oluşacağı belirtildi.Festival çerçevesinde, "İki Yaka Yarım Aşk" adlı mübadele filmi gösterimi, "İnsanlar" belgeseli gösterimi, "Dünya İçin Bir Şey Yap" ve "Serap Yenici" konserinin yanı sıra, farklı kültürlerin halk oyunları, yöresel kıyafetler defilesi ve Ege ile Akdeniz mutfağının örnekleriyle süslenecek mutfak atölyeleri ve tadım gezileri gerçekleştirilecek.


Ayvalık, özellikle ot mezeleri, zeytinyağlı yemekleri, deniz ürünleri ve lezzeti ağırlıklı Girit kaynaklı yemekleri ile Gastronomi turizminde ön plana çıkıyor.Otları tanıma ve toplama gezilerinden, yemek atölyelerine, yabani ot ve bitkilerle beslenme ve tedavi söyleşilerine, mübadele sergilerinden, el işi atölyelerine, sokak sanatçılarından, konserlere yöresel kıyafetlerle hazırlanmış defilelerden, farklı kültür halk danslarına lezzet yarışmalarında tohum ekmeye, kadar birçok etkinliğin gerçekleşeceği festivalde misafirler keyifli zaman geçirmelerinin yansıra ekolojik hayata farkındalık, doğayı ve kenti yüzlerce yıllık kültür birikimini de yakından tanıma fırsatı bulacak.


El Sanatları Zenginliği


Festivalde mübadele tarihi öncesi ve sonrası farklı kültürlerin kendine özgü el sanatları, keçe yapımı, oya yapımı, bez dokuma, ağaç işleri, yorgan yapımı ve daha nice derlemeler konukların beğenisine sunulacak.Otları tanıma ve toplama gezilerinden, yemek atölyelerine, yabani ot ve bitkilerle beslenme ve tedavi söyleşilerine, mübadele sergilerinden, el işi atölyelerine, sokak sanatçılarından, konserlere yöresel kıyafetlerle hazırlanmış defilelerden, farklı kültür halk danslarına lezzet yarışmalarında tohum ekmeye, kadar birçok etkinliğin gerçekleşeceği festivalde misafirler keyifli zaman geçirmelerinin yanısıra ekolojik hayata farkındalık, doğayı ve kenti yüzlerce yıllık kültür birikimini de yakından tanıma fırsatı bulacak.‘’Sevgiyi hisset ‘’ sloganı ile katılanlar, festivalin bir parçası olmaya davet ediliyor. Festival ayrıca, Türkiye de ilk ve tek karbon ayak izlerini önem veren festival olma özelliğini de taşıyor.


Etiketler: Ayvalık -festival -gatronomi -mübadele -zeytinyağ -zeytin -cibes -şevketibostan

Diğer LEZZET DURAKLARI haberleri

  • PAYLAŞ
Yorum Bırak