Boşnak lezzetleri Ankara’da

“Ankara’nın Lezzet Durakları”na Ferhatovic Köftecisi de katıldı

Okunma Sayısı: 7563
Tarih: 18.08.2015 20:30

Ankaralılar da artık dünyaca meşhur Boşnak mutfağının lezzetlerine kavuştu.


“Ankara’nın Lezzet Durakları” köşemizde 3 gün önce açılan Ferhatoviç Boşnak Köfte ve Lokantası’nı anlatacağım. Uğur Mumcu Caddesi üzerinde hizmet vermeye başlayan Lokanta Şişman Turizm Şirketi tarafından işletiliyor. Şirketin Turizm Yatırım ve İşletme Koordinatörü Can Sezgin, mekanın Saraybosna’da 65 yıldan bu yana hizmet veren Ferhatovic Köftecisi’nin ilk şubesi olduğunu söyledi. Sezgin gelecek planlar arasında İstanbul, İzmir ve Antalya’da da şubelerin kurulacağı anlattı.


Bosna Hersek Büyükelçisi Damir Dzanko’nın da büyük desteğiyle Saraybosna’da bulunan Ferhatovic Köftecisi sahipleri ile temasa geçen Can Sezgin, şubenin Ankara’da açılmasıyla ilgili anlaşmayı da sağlayınca hemen çalışmalara başlar. Ferhatovic ailesi de dünyaya yayılarak büyümek istemesi ve damak tadında da beraberliği yakalayınca işin bir ucundan tutarak şubeyi açarlar.Ferhatoviç Lokantası’nın bana göre baş yemeği Boşnak köftesi. Yöresel olarak Cevapcici olarak adlandırılan köftede hiçbir katkı yok. Dana etinin tercih edildiği mekanda et, sinir ve yağlarından olabildiğince arındırıldıktan sonra ceviz büyüklüğünde kuşbaşı doğranıyor ve sadece tuz dökülerek (-1) derecede 24 saat dinlendiriliyor. Ertesi gün çekilen kıymadan yapılan köfteler ızgarada pişirilerek servis ediliyor. Herhangi katkı maddesi konulmadan ve dondurulmadan bekletilen köfteler de haliyle günlük tüketilmesi gerekiyor. Metal tabaklarda sunulan porsiyonda sadece 200 gramlık 10 adet köfte, yoğurt ve doğranmış kuru soğan bulunuyor. Bir porsiyon köfte ise 20 liradan veriliyor.

 

“Boşnak Burger”

 

Mekanda sucuk dedikleri bizim bildiğimiz sosis ayarında hafif baharatlı bir lezzetin yanı sıra Pljeskovica adı verilen içinde soğan ve biber karışımı olan Boşnak Burgeri de var. Resmen servis tabağını dolduruyor. Burger de yanında yoğurt, domates ve doğranmış kuru soğan ile servise sunuluyor. Aslında mekanda her yiyeceğin yanına mutlaka küçük porselen bir kasede yoğurt konuluyor. 

“Börekte ayrıntıya dikkat”

 

Boşnak mutfağının bir diğer lezzeti ise hepimizin bildiği Boşnak böreği. İki türlü çıkıyor, kıymalı ve ıspanaklı. Zelzanica ıspanaklı olanı. Börek denilince Bosna’da direk kıymalı akla geliyor. O nedenle sipariş verirken ıspanaklı olacaksa ayrımını yapmanız gerek. Porsiyonda iki parça gelen börek ise 10 liradan satılıyor.


 

Boşnak yemeklerinde acı kullanılmıyor ama lahana olmazsa olmazlarından. Örneğin Lahana salataları meşhur, domates ve kıvırcıkla sunuluyor. Mekanda sunulan gobit ekmekler de kendileri tarafından fırınlarında yapılıyor.

 

Mekanın çorbalarını da atlamamak gerek. Porsiyonu 8 liradan verilen ve içinde tavuk, bamya ve patates bulunan Begova adlı Bey çorbası da beğenilen lezzetler arasında yer alıyor.


 


Ferhatovic Köfte ve Lokantası’nda tatlılar da yöresel olacak elbette. İnce yufkayla yapılan içinde elma ve ceviz bulunan baklava gibi tatlıları ile yine ekşi elmadan içi cevizli bir diğer tatlıları da çok güzel. Hafif ve güzel. Ekşiliğiyle damağınızdaki lezzeti katılıyor.

 Yemeğin üzerine Boşnak usulü yapılan kahve de çok iyi gidiyor. Boşnak usulü denilince bizim yaptığımızın tam tersi. Onlar kahvenin üzerine kaynar su koyuyor ve cezvede biraz kaynattıktan sonra sunuyorlar. Fena da olmuyor, denemelisiniz.Mekanın aşçısı Ayhan Budak’da Boşnak yemeklerini öğrendiğini ve çok lezzetli olduğunu söylüyor. Daha önce de çeşitli et lokantalarında çalıştığını anlatan Ayhan usta, “ Boşnakların köfteleri daha doğal ve sağlıklı, içinde hiçbir katkı maddesi yok, ekmek yok, soğan, baharat yok. Sadece biraz tuz ve kendi yağıyla pişen etlerin lezzeti de bir başka” diyor.

 

Bu arada açılış dolayısıyla Ankara’da bulunan Ferhatoviç ailesi ve aşçılarıyla da tanıştım. Örneğin şimdilerde sunulan Boşnak börekleri anne Amela Ferhatovic tarafından yapılıyor. Aşçı Ahmed Hadzıavdic ise mutfağa hakim, Türk meslekdaşlarına Boşnak yemeklerini öğretiyor, püf noktalarını aktarıyor. Nidal Ferhatoviç de Ankara’da böyle bir şubenin açılmasından dolayı çok mutlu olduklarını söylüyor. Ferhatovic ailesinin dedeleri Asım Ferhatovic’de bir zamanlar Fenerbahçe’de top koşturmuş ayrı bir not.


 (Nidal ve annesi Amela Ferhatovic ile Aşçı Ahmed Hadzıavdıc)


(Can Sezgin- Ayhan Budak)

Boşnak ezgilerinin çalındığı mekan ise gerçekten çok güzel ve otantik döşenmiş. Can Sezgin, lokantayı aslına uygun döşemeye uğraştıklarını anlatıyor. Ben masa ve duvarlar da tahta raflarda dizili bakır objeler ile nakışla işlenmiş rengarenk örtülere bayıldım. İnsanın içi açılıyor diyebilirim.
Saat 11.00’de başlayan servis, akşam 22.00’de sona eriyor. 9 kişinin hizmet verdiği mekanda her türlü yemek ve kredi kartı geçiyor. Paket servisinin de olduğu Ferhatovic Lokantası’nın otopark sorunu ise vale yardımıyla çözümleniyor.


 


Gittim, gördüm, lezzetlerini denedim beğendim, sizlere de kesinlikle tavsiye ederim. Afiyet olsun.

 

Ferhatovic

Boşnak Köfte ve Lokantası

Uğur Mumcu Caddesi, No: 56

GOP- ANKARA

0312-324 59 59

 

 

 


Etiketler: Boşnak -Ferhatovic -Can -Sezgin -köfte -Lahana -Elma - Begova -çorba -bamya -tuz

Diğer LEZZET DURAKLARI haberleri

  • PAYLAŞ
Yorum Bırak