Çok hesaplı ve lezzetli…

Bağlar Sofrası’nın tencere yemeklerini mutlaka deneyin, bağlanacaksınız.

Okunma Sayısı: 2039
Tarih: 14.10.2015 12:41

Bazı lokantalar vardır, gördüğünüzde sizi içeri çeker. Girdiğinizde de hemen gözünüz, “Acaba ne yemek var?” diye buzdolabına, sağa sola bakarsınız. İşte bugün sizlere böyle güzel ve temiz kendi yağıyla kavrulan tabldot lokantası Bağlar Sofrası’nı anlatmaya çalışacağım.

 

Adını, bulunduğu Bağlar Caddesi’nden alan lokanta, 5 yıldır burada hizmet veriyor. İki ortak Ümit Şendil ve Hakan Köprülü el birliğiyle omuz omuza vererek mekanı açmışlar ve bu günlere getirmişler.


 

Bağlar Sofrası, mahalle aralarındaki esnaf ve çevredeki şirket, banka gibi kurumların çalışanları için adeta kurtarıcı olmuş. Çünkü çevrede bir sürü kebapçı, pideci var ama tencere yemekleri yapan mekan sayısı ise yok denecek kadar az. Her gün kebap, pide yenmez elbette.

 

Bulgur ne kadar su çeker?

 

Sulu yemeği yapmak da o kadar kolay değil. Yağını, tuzunu, suyunu, kıvamını iyi ayarlamak gerek. İşi bilecek, gönül verecek ve seveceksiniz. Pilavda kullandığın bulgurun, pirincin ne kadar su çekebileceğini bileceksin. Bunların ardından el becerisiyle lezzetler ortaya çıkıyor.


 

Mekanın aşçısı, lezzetlerin ustası Ümit Şendil. Ümit bey, daha önceleri babasıyla birlikte benzeri lokantalar işletmiş. Sonrasında Hakan Köprülü ile yolları kesişince Bağlar Sofrasını açmışlar. Hakan bey ise idari işler, paket servisi gibi hizmetleri yürütüyor. Sivaslı hemşehrim Sebiha Adıgözel de lezzetlerin hazırlanmasında yardımcı oluyor. Sebiha hanım, patatesi de, soğanı da soyuyor, servisi de yapıyor. Mekanın eli, kolu neredeyse. 


 

Çok hesaplı ve lezzetli

 

Bağlar Sofrası’nda 6 haftada bir menü değişiyor. Menü listesi de çevre işyerleri, müşterilere dağıtılıyor. Kim ne zaman ne yiyebileceğini biliyor. Bir menü, 15 gün sonra tekrarlanıyor. Örneğin bir menü de Tavuklu patlıcan kebap, pirinç pilavı, zeytinyağlı taze fasulye, cacık, salata veya ayran sunuluyor. Ertesi gün başka bir yemek menüsü. Hepsi günlük ve taze ürünlerle pişiriliyor. Sıkı durun, bu menünün fiyatı ise sadece 10 lira. Bazı etli yemeklerin (tas kebabı, et haşlama) bulunduğu menü ise 15 liradan veriliyor. İnanılmaz ucuz ve kaliteli. Kesinlikle de sağlıklı ve doyuyorsunuz. Pazar günleri hariç her gün çıkarılan menü gerçekten ihtiyacınızı ve beklentinizi karşılıyor.


(Ümit Şendil- Hakan Köprülü)


Saatinizi iyi ayarlamanız gerek.

 

Sabah 08.30’da açılan mekan da öğlene kadar yemekler hazırlanıyor. Mekanda, öğlen ağırlıkla paket servisi yapılıyor.  Ayrıca çevreden gelen gidenler derken saat 15.00’de yemekler bitiyor ve dükkan kapanıyor. Bu nedenle saatinizi iyi ayarlamanız gerek.

 

Mekanın bu kadar erken kapanmasının tek nedeni ise Ümit ustanın kalp hastası olması. Makedonya göçmeni olan Ümit usta, kalp piliyle ayakta. Uzun süreli çalışamıyor ve ağır işler yapamıyor. Ama bunu rağmen güler yüzle işini severek yapıyor. Neredeyse her geleni tanıyor,  kimin ne yiyeceğini, nasıl mutlu olacağını biliyor. Karşılığını da müşterisinin teşekkür ederek mutlu ayrılmasıyla alıyor.

 

Ümit usta, yemeklerinde evinde hangi malzemeyi kullanıyorsa burada da aynısını kullandığını, piyasa mallarını dükkana sokmadığını, etini market yerine kasaptan aldığını belirtiyor. Önce kaliteyi hedeflediklerini anlatan Ümit ustanın mutfağı da açık. Yani içeri de ne nasıl yapılıyor, göz önünde. Tabi temizliğe de ayrı önem veriliyor. 


(Sebiha Adıgözel)


Bağlar Sofrası’nda ağırlıkla sulu yemekler çıkıyor ama sadece Cumartesi günleri köfte, tavuk şiş, kış döneminde ise hamsi tava yapılıyor. 

Otopark sorunun olmadığı mekanda sadece bazı yemek fiş ve kartları geçerli. Kredi kartı geçmiyor. Lezzetli, temiz, sağlıklı ve hesaplı bir öğlen yemeği için Bağlar Sofrası’na uğramanızı tavsiye ederim. Afiyet olsun.

 

Bağlar Sofrası

Bağlar Caddesi, No: 69

Seyranbağları-ANKARA

Tel: 0312/ 432 51 95

 


Etiketler: Bağlar -softa -Ekşili -köfte -tencere -yemek -Ümit -Seyranbağları - hamsi -tava -pilav -cacık

Diğer LEZZET DURAKLARI haberleri

  • PAYLAŞ
Yorum Bırak