Çorbada son nokta…

Maraşlı çorbacı fiyatta değil, kalite ve damak tadında rekabet ediyor

Okunma Sayısı: 5348
Tarih: 19.01.2014 20:23

Çorba, Türk halkının vazgeçemediği alışkanlıklarındandır. Hemen hemen her evde yemekte mutlaka çorba bulunur. Öyle ya da böyle, zengin ya da fakir mutlaka çorba olur.  Biz de çorba kültürü oldukça etkili her türlü dış baskılara karşı gücünü korumuş ve bugünlere gelebilmiştir.


Akşamdan kalan işkembe, paça, hastalanan bol limonlu şehriye, yaşlıya, çocuğa kemik suyuna, tavuk suyuna çorbalar…saymakla bitmez.

Başkent Ankara’da belki yüzlerce çorbacı vardır. Ancak bunlardan birisi var ki oldukça ilginç ve çeşitte malzemelerle çorbalar sunuyor.

Ankara Maltepe’de bulunan Maraşlı çorbacı oldukça iddialı.  40 yıllık baba mesleğini yürüten Elbistanlı usta Kadir aktaş,  “Biz fiyatta değil, kalite ve damak tadında rekabet ediyoruz” diyor.


Küçük ve güzel bir mekan..içeri girdiğinizde sizi camekanlı buzdolabında özenle temizlenmiş ve hazırlanmış, paça, kelle, işkembe çeşitleri karşılıyor. İstediğinizi seçiyor ve ısmarlıyorsunuz. Ben en özelini ve güzelini istedim. Usta karışık bir çorba önerdi.

Çorba masanıza bakır sahan içinde geliyor. Yanında kuru soğan, cinbiber, limon, maydanoz gibi garnitürler de var. Aldığım ilk kaşık çorbayla yakaladığım o tereyağı lezzeti beni uçurdu. Hele o ayıklanmış kelle paçanın ağızda eriyerek kaybolması anlatılamaz. İçine beyin de koymuşlar ama ben onu yakıştıramadım. Paça, tamamen kemik suyunda K.Maraş usulü sumak ekşili sarımsak ile kaynatılarak tereyağlı kına biberi ile süslenmesi sonrası servis ediliyor. 


Maraşlı Çorbacı’da Elbistan tava da yapılıyor. Ama bunun için birkaç saat önce siparişi vermek gerekiyor. Elbistanlı Tahir Usta’nın oğlu Kadir Aktaş, tava kebabında da hayli iddialı.  Tava, kuşbaşı doğranan kuzu eti, yanında sarımsak, soğan, patlıcan ve yeşilbiber ile birlikte hazırlanıyor. Dikkat edilecek en önemli nokta ise tava, taş fırında alevsiz bir ortamda sık sık çevrilerek pişirilecek. Elbistan Tava’nın müdavimleri ise Sayıştay, Yargıtay üyeleri ve çevredeki devlet daireleri ile üniversitelerin öğretim elemanları. 

7/24 açık olan Maraşlı Çorbacı’da 8 kişi hizmet veriyor. Burada bir kişi ortalama 6-11 lira arasında çorbasını içebiliyor. Bana kalırsa karışık usuldeki çorbayı mutlaka deneyin. Bana dua edeceksiniz.

Afiyet olsun.

Maraşlı Çorbacı
GMK Bulvarı, No:45, Maltepe-Ankara
0312-2290646- 2300646


Etiketler: Maraşlı -çorbacı -Elbistan -paça -kelle - Kadir -tava

Diğer LEZZET DURAKLARI haberleri

  • PAYLAŞ
Yorumlar (1)
Misafir 03.06.2015 13:15
süper bir çorba gercekten
Yorum Bırak