Didim’in lezzetleri şampiyon Chef’ten…

Fener restoran, lezzetleriyle kısa zamanda farkını göstermiş.

Okunma Sayısı: 838
Tarih: 23.07.2018 00:00


“Çağrılan yere erinme, çağrılmayan yere görünme” diyerek geçen günlerde Didim’de kendi mekanını açan Avrupa şampiyonu Chef Oktay Yeşiloğlu’nun davetine katıldık.   


Didim, Fener Restoran geçen yıl açıldı. Altınkum’a yakın, Atatürk Bulvarı üzerinde. Cadde, Didim’in Tunalı Hilmi Caddesi gibi. Soğuk, sıcak yemekler ve tatlı dallarında Avrupa şampiyonluğu bulunan Chef Oktay, mekanın lezzetlerinden sorumlu. 


Ailenin güç birliği


Fener restoran tam bir aile işletmesi. Chef Oktay Yeşiloğlu’nun annesi Esin hanım, babası Ziya bey, kardeşi Orkun bey, 9 yaşındaki şirin, güzel kızı Kayra Su ve Orkun beyin İran asıllı eşi Sepide hanım da işin ucundan tutmuşlar. El birliğiyle, omuz omuza vererek mekanı işletiyorlar. Bana göre bu nedenle Fener restoran, kısa zamanda farkını göstermiş. Kalite, lezzet ve konuklara saygı bir araya gelince ilgi de hayli artmış. 


Sabah 08.00’de açılan mekan gece 02.00’ye kadar hizmet veriyor. Sabah 30 çeşit serpme kahvaltı ile başlanıyor. Kahvaltının reçelleri de Esin hanım tarafından yapılmış. Bergama’nın eritme peyniri, sucuklu yumurta, köy tereyağı kahvaltılıkların bir parçası. Kahvaltı, kişi başı 25 lira. 


Öğlen saatlerinde ise hamburger ve makarna çeşitleri çıkarılıyor. Hamburgerde kullanılan köfte 180 gram ve fiyatı da 26 lira.

 


Mekanın bahçesi yaz akşamlarında serinliğiyle de gözde. Çam ağaçları altında geniş ve ferah masalarda keyifle yemeğinizi yiyebiliyorsunuz.

 

Avrupa şampiyonu


Söylediğim gibi davet ettiler gittim, gördüm. Oldukça şık ve güzel döşenmiş, ferah ve aydınlık bir mekan, kullanılan masa, sandalyeler ve diğer malzemeler birinci sınıf. Kısaca gereken özen gösterilmiş.Burada öncelikle Oktay ustayı anlatacağım ki yazdıklarımı desteklesin. Hacettepe Üniversitesi Gastronomi Bölümü’nde eğitim alan Oktay usta, Fransa’da mutfak yöneticiliği dalında lisans yaptı ve Michelin yıldızlı restaurant’ta “Junior chef” olarak çalıştı. Babasının Dışişleri Bakanlığı personeli olması dolayısıyla uzun süre Fas’da kaldı. Burada Arapça ve Fransızca öğrenen Oktay usta daha sonra sınavla Dışişleri Bakanlığı’na girdi ve Makedonya’ya VIP baş aşçı olarak atanarak 4 yıl burada çalıştı.


Beyaz Saray’da çalıştı


Oktay usta Makedonya’da çalıştığı dönemde Ohrit’te düzenlenen, 28 ülkenin katıldığı Avrupa Yemek Yarışması’nda ise soğuk ve sıcak yemek ve tatlı dallarında birincilik ödüllerini aldı. Oktay usta, daha sonra ABD’de Beyaz Saray’da VIP şef olarak 3,5 yıl görev aldı. 


Şimdi bunları neden anlattım? Böyle donanımlı ve halen de yemek konusunda çeşitli arayışlarla, yeniliklerle kendini geliştirmeye çalışan başarılı ve şampiyon bir aşçının yaptığı lezzetler nasıl olur tahmin edersiniz.


Mekanın açıldığından bu yana en favori yemekleri et ürünlerinden bonfile, kuzu ve dana pirzola olmuş. 


“Havuz ve çiftlik balığı yok”


Didim Fener Restoranında deniz ürünleri de revaçta. Havuz ve çiftlik balığının alınmadığı mekanda, “Deniz kenarında kültür balığı kullanılmaz” kuralını koymuşlar. Mevsimine göre balık, yanında roka, soğan, limon, kremalı patates ile sunuluyor.Mezeler bir başka


Deniz mahsulleri arasında kalamar, karides ön plana çıkarken, günde çıkarılan 45 çeşit meze arasında Ege yöresinin deniz börülcesi, Cibes, Sirken otu, Isırgan otu gibi lezzetler de konuklara sunuluyor. Burada Fava’ya dikkatini çekmek isterim. Bakladan yapılır diye bilirdik ama Didim’in Balat köyünde yetişen Pava isimli sebzeden yapıyorlar. Chef Oktay’ın söylediğine göre orijinal de bu.

Fener’in özel mezesi Çerkez Tavuğu’nu da kendi reçeteleriyle alışılmışın dışında yapıyorlar, denemenizi isterim. Fener restoran, 10-16 lira arası sunulan mezeler konusunda ise hayli iddialı. Haksız da değiller.


Uykuluk, kesin denenmeli


Mekanın ara sıcakları arasında sakatat ürünleri de yer alıyor. Yürek, böbrek, işkembe kavurma, tereyağlı dil, yaprak ciğer ayrı ama Uykuluk için ayrı bir yer açmalıyım. Gerçekten son dönemde yediklerimin başına koyabilirim. Ara sıcaklar, sakatat ürünleri 22-26 lira arasında.Hiçbir şekilde mekanında dondurulmuş ürünler kullanılmadığını, ve plastik ürünleri mekana sokmadıklarını anlatan Oktay şef, “ Yemekte ne varsa biz onu gereği gibi yapıyor, sunuyoruz. Yani gelen konuklar Amerika’da yediği Tibone’u burada da bulacak. Hedefimiz bu. Ancak kapasitemizin daha yarısını kullanıyoruz. Didim’de tek durumdayız ” diye konuşuyor.  


Et, 29 gün dinleniyor


Dolapta 29 gün dinlendirilen (Dry aged) Tibone, kilosu 179 liradan sunuluyor. Yanında portakallı sebze de sunuluyor.  Bu arada mekanın havuç dilimini atmayalım. Öyle bildiğiniz gibi değil. İçi incir ve ceviz karışımı, oldukça lezzetli, arasına dondurma da koyuyorlar ki lezzet tavan yapıyor. 


Mekanda yaz döneminde saat 20.00’de canlı müzik başlıyor, fasıl ve modern müziklerle kulakların pası siliniyor. Fener Restoran’da 2 kişi tam teşekküllü, et, balık ve içkisiyle 250 liraya çıkabiliyor. Bilginize…


Otopark sorunu olmayan mekanda her türlü kredi kartı da geçerli. Yolunuzu düşürmenizi öneririm. Afiyet olsun.


Fener Restaurant

Çamlık Mahallesi, Atatürk Bulvarı No:19

Altınkum-Didim/AYDIN

Tel: 0533-1345583

……………………………………..

 

 

 

 Etiketler: Fener - Didim - uykuluk - fava -Chef - Oktay - ızgara - peynir - restoran - kupez - balık - kalamar

Diğer LEZZET DURAKLARI haberleri

  • PAYLAŞ
Yorum Bırak