Döner denilince...

Ankara Döneri‘nin tadına doyum olmuyor

Okunma Sayısı: 735
Tarih: 15.02.2018 00:00

Ankara ile özdeşleşen döner, artık ülkemizin geleneksel lezzetlerinden oldu. Döner söz konusu olduğunda bana göre Ankara ilk 3’e rahat girer.


“Ankara’nın lezzet Durakları” olarak bu hafta Balgat Ceyhun Atıf Kansu Caddesi üzerinde bulunan Özlem Döner’e konuk olduk. Sahipleri, dayı yeğen.  İsmail Çimen ve Muhittin Üçpınar, omuz omuza vermişler ve bu mekanı 5 yıldır işletiyorlar. İsmail  37, Muhittin bey ise 52 yaşında.


Özlem döner cadde üzerinde geniş ve ferah bir mekan, içerde bir kat daha var. Özellikle öğlen saatlerinde hayli kalabalık oluyor. Ben öğleden sonra uğradım yine de hatırı sayılır bir müşterisi var. Allah artırsın diyelim.


Mekanın girişinde döner pişiriliyor, dönerin lavaşı ise arka tarafta bulunan taş fırında hazırlanıyor.  Özlem Döner’de döner çeşitleri, taş fırında pişen pideler, et çorbası ve cevizli yassı kadayıf var. İkram olarak ise masaya mevsim salata geliyor.


Önce et çorbası


Çorba, kelle paça gibi ama malzemesi et. Güzel, fena değil, belki suyu biraz daha koyu olabilirdi. İncikten yapılan çorba sabah 07.00’den itibaren hazır. Et çorbası, 14 liradan sunuluyor.Döneri lezzetli


Özlem dönerin başrol oyuncusu ise Ankara döneri. Dönerin eti, Amasya yöresinden geliyor. Süt dananın arka budu sıyırılıyor, sinirleri ve damarlarından ayrılıyor, yaprak yaprak, ince, ince açılıyor. Bir gece süt, yoğurt, soğan suyu ve tuz ile dinlendiriliyor. Ertesi gün döner makinasına takılıyor, aralara da etin yağ durumuna göre gerekli görüldüğünde kuzu kuyruk yağı karıştırılıyor. Bana göre lezzeti de bu veriyor. Bir porsiyon döner 100 gram ve 20 lira. İskender, kapalı döner, beyti ise 23 liradan veriliyor.
Mekanda bir günde 80-90 kiloluk döner satılıyor ve günde iki kere öğlen ve akşam servisi için döner hazırlanıyor.


İsmail bey, “Biz döneri müşteriye göre hazırlıyoruz. Müşterimiz eti yağlı, tuzlu ve kuru yemek istemiyor. Ona göre değerlendirip hazırlıyoruz” diyor.


Yalnız dönerin pişirilme yöntemiyle ilgili çekincelerim var. Döner, tüp alevinde pişiyor ve gaz ete işliyor. Bunun yerine odun kömüründe pişirilebilir diye düşünüyorum. Ancak hiçbir mekan bunun zahmetine katlanmak istemiyor.


Süslü lahmacun


Mekanda pişirilen lahmacun ile de oynamışlar. Kıymanın üzerine biraz kuşbaşı et, çıkmaya yakın da rendelenmiş kaşar koyuyorlar. Güzel de olmuş. Buna da “Süslü lahmacun” demişler. Bu lezzette 13 liradan sunuluyor. Özlem döner fırınında bildiğiniz pideler de çıkıyor, bilginiz olsun.Kadayıf sıcak sıcak


Mekanın cevizli kadayıfını da atlamamak gerek. Tatlısı fazla gibi geldi ama güzel bir lezzet.
(İsmail Çimen ve Muhittin Üçpınar)


Her türlü kredi kartı ve yemek çeklerinin de geçerli olduğu mekan da paket servisi de var. Düzayak girişi olan Özlem Döner’in lezzetleri için yolunuzu düşürmenizi öneririm. Afiyet olsun.

 

Özlem Döner

Ceyhun Atıf Kansu Caddesi, 130/ 21

Tel: 0312-473 51 36 / 46

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Etiketler: Ankara -döner -balgat -lahmacun -çorba -kadayıf -Özlem

Diğer LEZZET DURAKLARI haberleri

  • PAYLAŞ
Yorum Bırak