Gaziantep’in lezzetleri Ankara’ya taşındı

Fıstıkcızade, baklava, börek, katmeriyle Çayyolu`nda ...

Okunma Sayısı: 2499
Tarih: 15.08.2016 00:00

“Ankara’nın Lezzet durakları” köşemizde bu hafta Gaziantep’in tatlı lezzetlerini her gün Ankara’ya taşıyan Fıstıkzade’yi tanıtmaya, hala tadı damağımda kalan lezzetlerini anlatmaya çalışacağım.


Gaziantep denilince ‘klasik olacak ama’ ilk aklımıza birbirinden lezzetli çeşit çeşit nefis yemekleri, baklavası gelir. Unesco’da boşuna bu lezzetleri koruma altına almamış.


Gaziantep’in lezzetleri artık her gün Antep’in ünlü markalarından Fıstıkzade tarafından Ankara’ya taşınıyor. Çayyolu’nda 4 ay önce Umut ve eşi Serenay Çalkavur ile Eren Anlar tarafından açıldı. Güzel ve sevimli bir mekan. İçeri girince insanın içi açılıyor, geniş ve refah, rahat koltuklar ve masalar. Arka bahçe ise serin yaz akşamlarında sığınılacak liman gibi olmuş. “Yaz günü de tatlı mı yenirmiş?” diyenlere inat Fıstıkzade açıldığı günden bu yana oldukça ilgi görmüş. Özellikle şöbiyet ve katmer en çok tercih edilenlerin başına yerleşmiş.


İyi baklava nasıl anlaşılır?


Fıstıkzade’nin ürünlerin tamamında sade yağ kullanılıyor. Bilen bilir sade yağ daha pahalıdır, ama bu yağ ile yapılan ürünleri yediğiniz de sonradan mideniz de herhangi rahatsızlık yaşamazsınız. Glikoz ve Mısır şurubu da imalathaneye sokulmuyor.


Mekanda tezgah arkasında iyi bir baklavanın nasıl olacağı, nasıl anlaşılacağı da yazılmış, buna göre iyi bir baklava diri görünecek, altın sarısı bir renkte olacak ve çatal batırıldığında bir hışırtı duyulacak. İşte bu ses, baklavanın ne kadar ince açıldığını ve iyi pişirildiğini gösteriyor.Kare baklava


Fıstıklı, cevizli ve kuru baklavanın yanı sıra havuç diliminin de satıldığı mekanın kare baklavası da değişik ve güzel. Bilindiği gibi standart baklava dikdörtgen olur, ama bu kare ve daha büyük. İçinin malzemesi de daha iri ve daha bol. Resmen arasında bir avuç fıstık var. Kare baklavanın porsiyonu 16, kilosu ise 70 lira.Katmer


Fıstıkzade, yine Antep ile özdeşleşmiş katmeri de sunuyor. Bol kaymaklı ve fıstıklı. Burada taş fırında ısıtılıp üzeri fıstıkla döşendikten sonra sunuluyor. Ama benim gönlüm özellikle katmerin anında hazırlanıp, pişirildikten sonra yenilmesinden yana. Küçük ve büyük olarak sunulan katmer 16-28 liradan veriliyor.
Su böreği de bir başka güzeldi. Baklava yufkasından yapılan börekte de sade yağ ve Antep peyniri kullanılmış. Tartışmaya yol açmayacak lezzetteki böreği denemenizi öneririm.


Kahvaltı, ayrı bir seremoni


Kısa sürede çevre sakinlerinin uğrak yeri olan mekanda her gün kahvaltı da veriliyor ki bu ada ayrı bir seremoni gibi. Orijinal Antep kahvaltısı…yok yok. Katmeri, su böreği, Antep helvası, zahteri, zeytinyağı, bal, reçel, tereyağ..daha neler neler. Büyük bakır tepside yine bakır tabaklar da sunulan bu kahvaltı kişi başı 35 lira. Ayrıca serpme kahvaltı da var ki bu da 25 lira.Fıstıklı ve sade kurabiyelerin yanı sıra yine Antep’e özgü 3 çeşit Kahke’de satılan mekanda, glütensiz katkı maddesi olmayan keçi sütünden yapılan dondurma da var. Özellikle çikolatalının içindeki parçacıklar ayrı bir lezzet katmış.


Şeker hastaları yaşadı


Fıstıkzade’nin “Şeker hastaları da baklava yiyebilsin” diye gösterdiği çabayı da takdir etmek gerek. Bir kısım üretilen baklava da Güney Amerika’da yetişen şeker otu Stevia kullanılıyor. Sağlık Bakanlığı onaylı olduğu bildirilen bu ot ile yapılan tatlılar insilün direnci yaratmıyor. Bunu duyan bir çok şeker hastası da mekanı ziyaret etmiş.


Fıstıkzade’de ayrıca dileyene Memengiç kahvesi Antep fıstığı da kutularda satılıyor. Mekanda Osmanlı fesi de tezgahta yerini almış. Özellikle fıstığı bırakıp fesi alanlar da oluyormuş.
Tatlı severlerin ilgi gösterdiği Fıstıkzade bölgede, belki de Ankara’da sadece günlük Gaziantep’ten getirtilerek satışa sunulan tek mekan özelliği de taşıyor. Oğlu, kızı, hacısı, hocası bir sürü baklava satan yer var ama onlar işin içine kebabı da karıştırmışlar ve ürünlerini burada yapıyorlar. Buranın tatlıları ise Antep’in havasını, suyunu almanın özelliğini taşıyor ki güzel bir özellik. Baklava ve diğer ürünler soğuk zincir ve diğer özel araçlarla her gün kapıya kadar getiriliyor ve taze taze satışa sunuluyor. Örneğin Gaziantep’te gece başlanılan imalattan çıkan baklavayı öğlene doğru Ankara Fıstıkzade’de yiyebilirsiniz.
“Biz de onunla beraber büyüyelim istedik “


Francehise yöntemiyle Çayyolu’nda açılan Fıstıkzade’nin ortaklarından Umut Çalkavur eski bir basketbolcu, eşi Serenay hanım da voleybolcu. Spordan sonra bu işte de omur omuza vererek mekanı kısa sürede bilinir hale getirmişler.


(Umut ve Serenay Çalkavur)


Umut bey mekanın açılışının da tamamen tatlıya bağımlılıktan kaynaklandığını anlatıyor ve “ Tatlıya karşı ilgimiz var. Gaziantep’ta üretilen ve Ankara’da parekende satışı yapan yok. O nedenle Fıstıkzade ile anlaştık. Fıstıkzade, 5-6 senelik büyüme potansiyeli olan bir marka. Biz de onunla beraber büyüyelim istedik” diyor.

5 personelin çalıştığı mekanda, her türlü kredi kartı da geçerli ve otopark sorunu bulunmuyor. 08.00-23.00 saatleri arası açık olan Fıstıkzade’nin düz ayak girişi olması da engelli araçlar ve çocuklu aileler için uygun. Bu güzel ve keyifli mekana yolunuzu düşürmenizi, ağız tadıyla ayrılmanızı diliyorum. Afiyet olsun.


Fıstıkzade


Prof. Dr. Ahmet Taner Kışlalı Mahallesi,

Alacaatlı Caddesi, No 9,

Hilmi Barlas City Yaşam Merkezi, C-2 Blok,

Çayyolu- Ankara

Tel: 0312- 242 02 55


Etiketler: Fıstıkzade -baklava -Gaziantep -şerbet -Şöbiyet

Diğer LEZZET DURAKLARI haberleri

  • PAYLAŞ
Yorum Bırak