Güzel ve unutulmaz lezzetlerle şımarmak ister misiniz?

Ankara’da sevgi, ilgi, lezzet ve samimiyetin adresi İclal’in mutfağı oldu.

Okunma Sayısı: 4352
Tarih: 11.07.2014 17:10

Çok iddialı olmayı sevmem ama bu görüşüm İclal’in Mutfağı’nı gördükten sonra değişti. Abartmıyorum ama gerçekten Ankara’da böyle bir mekanın olmasından dolayı kendimi çok şanslı görüyorum.

Canlı ve sıcak

“Ankara’nın Lezzet Durakları” na Aşağı Ayrancı, Güvenlik Caddesi üzerinde bulunan “İclal’in Mutfağı”nı da ekledik. İçeri girince canlı ve sıcak bir atmosfer ile karşılaşıyorsunuz. Masa, sandalyeler, duvarlardaki resimler, çiçekler, temizlik ve aydınlık içinizi ısıtıyor. Bir değil birkaç kadın eli değdiğini anlıyorsunuz. Özellikle serin Ankara akşamlarında misafirlerinin üşümemesi için sandalyelere bırakılan şallara dokundurulan şirin güller içinizi ısıtıyor. Öyle ki mekanın içine serpiştirilmiş güzellikleri incelemekten, sevmekten yemeği unutuyorsunuz.
Uğur Dündar’ın programlarından etkileniyor

Mekanın sahibesi İclal Aydın. 40 yaşında İller Bankası’ndan emekli olduktan sonra hayaline bu mekanı 50 yaşında açarak kavuşuyor. Ünlü gazeteci Uğur Dündar’ın programlarında izlediği mutfaklardan etkilendiğini ve bu işi yapmaya karar verdiğini anlatan İclal hanım, “ Yemek yapmasını, üretmeyi severim. Temiz mutfağı açacağım, hamilelere, çocuklara, yaşlılara, öğrencilere, çalışanlara besin değeri yüksek yemekler yapacağım dedim. 2006 Eylül ayında burayı açtım. Kendi gönlüme göre dekore ettim. Ev yemeklerini ev ortamında yedirmeyi amaçladım ve bu amacıma ulaştım. Severek yaptığım iş olduğu için de keyif alıyorum. 

Halen de hiçbir yemeğin maliyetini hesaplamam. Para mutluluk içindir, ben de burada mutlu oluyorum. Amacım insanların buradan mutlu ve güleryüzle ayrılmaları” diye konuşuyor.


Dünkü yemek, bugün yok

İclal’in Mutfağı’na gelen artık “Zokayı yutmuş” misali müdavimi oluyor. Öyle ki gelenler sürekli ilk geldiklerinde yemek yediği masayı arıyor. 

İclal hanım, yemekleri ekibiyle beraber günlük yapıyor ve dünkü yemek bugün olmuyor.

Çevrede, mahallede yemek yapamayan yaşlılara da hizmet veren mekandan ev yemeğini özleyen öğrenciler de gayet ucuz bir şekilde yararlanıyor. 

İclal hanım, güzel dostlukların oluştuğu mahalle esnafını da düşünerek mutfağının her ihtiyacını da onlardan karşılıyor.
Çerkes Tavuğu’nun tadı bir başka

Mekanda, insanın en iyisini hak ettiği görüşüyle herkesin damak tadına da önem veriliyor. Bu çerçevede özel isteklere de açık olduklarını anlatan İclal hanım Çerkes asıllı ama her yöreden yemek sunuyor. Ancak elleriyle yaptığı Çerkes Tavuğu’nu şiddetle tavsiye ederim. Bilene zor ve güzel bir tat..

Mutfak ekibinden Ilgazlı Salim usta da 4,5 yıldır temiz ve düzeniyle konuklarına hünerlerini gösteriyor.
Mekanın ayrı bir özelliği de mantısı. İclal hanımın 70 yaşındaki teyzesi evinde yapıyor. 

İclal’in Mutfağı’nda lezzet ve kıvama da ayrı önem veriliyor. Örneğin mantı, yaprak sarma, biber dolma, sütlaç, zeytinyağlılardan ayrı ayrı kişiler sorumlu ki tadları, kıvamı değişmesin.


Psıhalive

İclal hanım, patatesi soğanı kavurup kırımızı biber karışımını katarak yaptığı Çerkez mantısı (Psıhalive)’nı da övüyor.  Tadına baktım, değişik geldi fena değildi. Ama “İclal Böreği” ni anlatmadan geçemeyeceğim. Süt ve su ile yoğrulan hamur açıldığında ipek gibi sallanıyormuş. İçinde peynir var ve ağzınıza aldığınız da lezzeti yakaladığınızı hissediyorsunuz. 
Güleryüz, tatlı yerine geçiyor

İclal’in Mutfağı’ndan çorbasından, yediğiniz etli, zeytinyağlı ev yemeklerine, tatlı ve çayına toplam da en fazla 20 lira ödüyorsunuz. Yemeğin ardından tatlıyı da söylemeyin, gördüğünüz yakın ilgi ve sıcaklık onun yerine geçiyor. Güzel, temiz ve sıcak bir mekandan güleryüzle “ Görüşmek üzere” diyerek ayrılıyorsunuz.
Afiyet olsun.

İclal’in Mutfağı
Güvenlik Cad.No:65 
Aşağı Ayrancı-Ankara
0312-4266086Etiketler: İclal -mutfak -Çerkes -tavuk -Psıhalibe -Aydın -mantı -yaprak -dolma -süt

Diğer LEZZET DURAKLARI haberleri

  • PAYLAŞ
Yorum Bırak