Hacıbayram’ın saklı lezzetleri

Kızılırmak kebap pide salonunda çıtır lahmacunu deneyin

Okunma Sayısı: 708
Tarih: 09.10.2017 17:22

Ankara’nın Hacıbayram Camii çevresi, Hamamönü sokaklarında gezdiğinizde sıra sıra dükkanlar görürsünüz. Kimi camiye gelenlere çeşitli hediyelik eşya satar, kimi başka şeyler. Aralarında birkaç dükkan vardır ki, onlar da lezzet sunar. Bazıları çorba, döner, bazıları da kebap, pide. Bir iki de çay ocağı vardır. Şimdiler de bu dükkanlar biraz daha büyümüş, modern hava katılmış, girişi, içerisi dekoru filan değişmiş, iyi mi, kötü mü kararı siz verin. Benim görüşüm eskinin korunmasıdır, görüntüsüyle değil, anlayışı, ahlakıyla. 

 

“Ankara’nın Lezzet Durakları” olarak Hacıbayram’da bu hafta sizlere işte böyle bir ara sokakta yaklaşık 50 yıldır hizmet veren Kızılırmak pide kebap salonunu, lezzetlerini anlatmaya çalışacağım.

 

Kızılırmak pide kebap salonu, Ulus yönünden Hacıbayram camisine çıkarken sağ tarafta ara bir sokak içinde. Küçük girişi var ama 3 katlı. 3-4 masa girişte var. Lezzetlerin pişirildiği odun fırını da alt katta. Burası dolarsa yukarı katlar kullanılıyor. 

 

Mekanın işletmesini Kayserili 62 yaşındaki Halis Gürsoy yapıyor. Halis bey bu işin çıraklığından yetişme ve burada da 20 yıldır çalışıyor. 

 

Anlatımına göre mekanın pide ve kebapları ilgi görüyormuş. Kimi Develi pidesi diyor ama buradaki bildiğimiz kuşbaşılı pide. Dana bonfileden etler hazırlanıyor, domates, sivri biber, tuz, karabiberle harmanlanıyor. Pide hamuru da mayalı ve teknede elle yoğruluyor, gerçekten emek istiyor. Kuşbaşılı pide 14 liradan veriliyor.

 

Lahmacun çıtır çıtır

 

Diğer ilgi gören Adana kebabı 12, lahmacun ise 4 liradan satılıyor. Lahmacun hep ilgimi çeker. Burada da fena değildi, odun fırınında pişmesinin güzelliğini hissettiriyordu, çıtır çıtır. Arkasına yağı geçmemiş, iki tanesi rahat doyurur. 


 

Adana kebabı da fena değil. Odun fırınında yakılan odunların közünde pişiriliyor.  Maalesef kötü bir alışkanlık var, eti çok pişiriyoruz. Bazen kömür derecesine getiriyoruz. Bana gelen Adana kebabı da öyleydi, etin baharatını da fazla buldum açıkçası.  

Mekanda tereyağlı “Annem kebabı” adı verilen lezzette var, bildiğimiz beyti. Fırında kapalı döner, sacda sebzeli tavuk döner de çok tutuluyormuş.

 

Kızılırmak pide salonu her gün sabah 04.00’de açılıyor akşam ise 20.30’da kapatılıyor. Sabahları camiye gelenlere Ezo gelin ve paça çorbası servis ediyorlar. Paça 8, Ezo gelin 4 liradan veriliyor.


 

Her türlü kredi kartının geçerli olduğu mekanın paket servisi de var, ancak bulunduğu yer de otopark sorunu var bilginiz olsun.


(Halis Gürsoy)

 

Benden söylemesi…

 

Bu arada Ankara genelinde salgından, şehir şebeke suyunda virüs ve ağır metallerden bahsediliyor. Yediğinize, içtiğinize dikkat ediniz, bilmediğiniz, güvenmediğiniz yerlerde yemek yemeyiniz. Örneğin, hamur yapımında kullandığınız, yeşillikleri yıkadığınız su size virüsü bulaştırabilir. Bu nedenle ben özellikle dışarda yeşil salata türü bir şey yememeye gayret ediyorum. Çok meşhur bir kebapçının salatasında olmaması gerekenleri de gördükten sonra kararımda ne kadar haklı olduğumu fark ettim. Mekanlarda gereken hijyene dikkat edilmediği sürece 5 yıldızlı restoranında da, küçük lokanta da mikrobu kapabilirsiniz. Benden söylemesi. 

 

Kızılırmak Pide Kebap Salonu

Hacıbayram Caddesi, Eti Zafer Sokak

6/A Ulus-ANKARA

Tel: 0312-324 31 24

 


Etiketler: Kızılırmak -pide -lahmacun -Hacıbayram -Ankara

Diğer LEZZET DURAKLARI haberleri

  • PAYLAŞ
Yorum Bırak