Kebap için Urfa’ya gitmeye gerek yok

Tüten Ocakbaşı`nın lezzetlerine doyamayacaksınız.

Okunma Sayısı: 959
Tarih: 27.12.2017 10:34

 

Kebap denilince aklımıza öncelikle Adana ve Şanlıurfa gelir diye bilirim. “Ankara’nın Lezzet Durakları” ekibi de yine sizler için yeni yerler ve lezzetler için keşif çalışmalarını sürdürüyor.


Bu hafta, CEPA ve Kentpark AVM’lerinin arka caddesinde Mustafa Kemal Mahallesi’nde 6 ay önce hizmet vermeye başlayan “Tüten Ocakbaşım”a konuk olduk.


Mekandan içeri girdiğinizde nezih, geniş ve rahat masa ve koltukların yer aldığı büyük bir salon sizi karşılıyor. Mutfak ve fırın da da boylu boyunca göz önünde. Ama içeri de herhangi bir kebap kokusu almıyorsunuz. Son dönemde böyle açık mutfaklar çok arttı, iyi de oldu, ama ne pişerse siz de o kokuyu alıyorsanız hiç de iyi değil. Bu nedenle ciddi bir masraf yapmak gerek. Tüten Ocakbaşım’da oldukça masraf etmiş gibi.


Ağırlıklı olarak Urfa lezzetlerini sunan mekanın sahibi ve işletmecisi 34 yaşındaki Hakkı Kanpolat, sistem mühendisliğini bırakıp bu iş için kolları sıvamış.


Masaya oturduğunuzda hemen “Öncü kuvvetler” yani ikramlar geliyor. Urfa’ya özgü, yarma ve nohuttan oluşan Lebeni çorbası, hafif acılı Urfa turşusu, içinde 12 çeşit baharat olan yöresel soğan salatası, sumaklı soğan ve yeşillikler geliyor. Daha sonra kebaplarda dilediğinizi seçebiliyorsunuz.Açılışından buyana lezzet ve sunumuyla çevre ev ve işyerlerinde çalışanların ilgisini gören Tüten Ocakbaşım’da ağırlıkla çöp şiş, Adana ve patlıcanlı kebaplar ilgi görmüş. Adana kebabı, az kuzu eti, 2 yaşını geçmemiş erkek dana eti ve kuyruk yağıyla zırhla çekilerek hazırlanıyor.Çöp şiş ise dana sırt etinden yapılıyor. Sarımsak, isot, salça, süt, karabiber ve tuz ile terbiyeli olanı terbiyesiz olanı da var. Kuşbaşı kebap da 220 gram et var ve lokum gibi. Bu güzel lezzet 32 liradan sunuluyor. Mekanın lahmacununu da beğendiğimi söylemeliyim. Çünkü artık etlerin kullanılmadığı belli oluyor.


Karışık Tüten


Ocakbaşında hazırlanan ayrı bir lezzet daha var. Adını da “Karışık Tüten” koymuşlar. Güzel bir sunumla mekanın tüm kebapları bakır, geniş bir tepsi de geliyor. Şiş kebap yediniz, aklınız Adana veya patlıcanlı kebapta kalmıyor. Hepsinden azar azar konulmuş, tavuk ve fındık lahmacun ile de desteklenmiş. Önünüze geldiğinde hangisinden başlayacağınızı şaşırabilirsiniz, önce Adana kebabından başlamanızı öneririm. 55 liradan sunulan bu tabak bana göre 2 kişiyi çok rahat doyurur.Tüten Ocakbaşım’da dalak, böbrek, yürek ve ciğer kebabı da sunuluyor. Mekan sahibi özellikle uyarıyor ve “Bizim ciğer kebabımız kesinlikle kuzu ciğerindendir” diyor. Maalesef Ankara’da nam salmış, sıra beklenilen bazı mekanlarda dana ciğeri, bir süre süt ile terbiye edildikten sonra kuzu ciğer diye sunuluyor bilginize.


Mekanda yine Şanlıurfa’ya özgü Şıllık, Billuriye ve Künefe gibi tatlılar için kullanılan yağ da Urfa’dan getirtiliyor. Peynir Hatay, kadayıf ise Kahramanmaraş’tan geliyor. Bildiğiniz gibi özellikle tatlılarda kullanılan yağın kalitesi çok önemlidir.
Çiğköfte de yine Urfa usulü ve her Çarşamba günü çıkıyor, bilginiz olsun.


Sıra gecesi


Tüten Ocakbaşım’da önümüzdeki günlerde ayda bir kez Cumartesi günleri de Urfa’ya özgü sıra gecesi düzenlenecek.


Bu arada mekanın bana göre çok önemli bir başka özelliğinden de bahsetmeden geçmek istemiyorum. Temizlik konusuna gördüğüm kadarıyla olması gerektiği gibi ayrı özen göstermişler. Örneğin lavabo ve tuvaletlerden elinizi hiçbir yere dokunmadan çıkıyorsunuz.


Bu arada kebap ustalarının hepsi de Urfa’dan gelmişler. 27 kişinin çalıştığı mekanda her türlü kredi kartı ve yemek çekleri de geçerli. Otopark sorununun da olmadığı Tüten Ocakbaşım’ın düzayak girişi olması da ayrı ve güzel bir özellik. Açıkçası güzel, temiz ve ezzetli kebaplar sunan Tüten Ocakbaşım’a uğramanızı öneririm. Afiyet olsun.

 

Tüten Ocakbaşım

Mustafa Kemal Mahallesi

2120 cd. 23/A-1

Ankara

Tel: 0312-28 59 285

 

 


Etiketler: Tüten -ocakbaşı -Urfa -kebap -şıllık -lezzet -lahmacun

Diğer LEZZET DURAKLARI haberleri

  • PAYLAŞ
Yorum Bırak