Kıbrıs`ın lezzetleri Ankara`da…

Tunalı Hilmi`de yeni açılan Oza Coffe House&Bistro,gönülleri Kıbrıs`ın kahvesiyle kazandı

Okunma Sayısı: 1726
Tarih: 10.10.2016 00:00

“ Kebap, balık, çorba, pilav, meze, sebze, tatlı vb.” yaşamımızın büyük kısmını esir alan olmazsa olmazlarımızdandır. Çay da geleneksel kültürümüzde hep var, ama kahve konusunda çok iddialı olamadık diye düşünüyorum.  Avrupalıların kahveyle ilk defa 1615 yılında tanışmış olmaları gerçeği bu konuda ülkemizin ne kadar geç kaldığının bir göstergesi midir? Bilemiyorum. “Kahve de neymiş? Diyenler olabilir. Sevmeyebilirsiniz, içmeyebilirsiniz ama küresel dünyada sevilen, aranılan bu lezzetin dışında kalamaz, reddedemezsiniz. Bir şekilde kahveyi her fani tadacaktır.

 

İşte size “Ankara’nın Lezzet Durakları” nda ülkemizin dört bir yanında aylar, yıllar öncesinden açılan ve dünyanın birbirinden lezzetli ve çeşitli kahvelerini sunan mekanlarından birini anlatmaya, tanıtmaya çalışacağım.

 

Sessiz, sakin ve huzurlu

 

Oza Coffe Hause &Bistro, Tunalı Hilmi Caddesi’nde Aslı Ayaz tarafından 28 Ağustos’ta hizmet vermeye başladı. Mekan çok güzel dekore edilmiş. Duvarlar tuğla taşlarla süslenmiş. Giriş, lambalarla aydınlatılmış Paris sokaklarını andırıyor. Yeşile dokunulmamış, ağaçlar içeride, kesilmemiş. Tavanda ise Brezilya’dan gelen kahvelerin taşındığı çuvallar dekor olarak kullanılmış. Gerekli mi değil mi kararı siz verin. Salondaki şık ve güzel deri koltukların üzerinde bu çuvallarla yansıtılan salaş görünüm bana göre yakışmamış. Ama kafanızı kaldırmadan Tunalı Hilmi Caddesi’nin o tantanalı gürültülü halini hissetmeden kahvenizin keyfini çıkarabilirsiniz. 

Mekanın İşletme Müdürü Çağlar bey, gelecek günlerde taş plak ve gramofon konularak haftanın birkaç gününde eski 45’liklerin çalınacağını, Jazz günleri yapılacağı müjdesini de veriyor.

 

Oza Coffe, Kıbrıs asıllı bir marka. Aslı hanım da bu markayı Ankara’ya taşımış. Aslında hayallerini gerçekleştirmiş de diyebiliriz. Kıbrıs makarnası ( Makarna Bulli ), Kıbrıs Pirohu sunulan ürünlerden bir kaçı. Makarna Bulli, ilk zamanlar en çok tercih edilen olmuş. Spagetti makarna, tavuk bonfile ve hellim peyniri ile karıştırılmış, kuru nane ile süslenmiş. Fena değildi, belki tavuk ve makarna biraz daha sulu olabilirdi. Bu güzellik 18 lira ve oldukça da doyurucu.


 

Kıbrıs Pirohu ise, ev yapımı hamurla, içinde lor ve hellim peyniriyle harmanlanıyor ve yine nane ile süsleniyor. 

 

Mekanın Mutfak Şefi Serkan Doğan’da etlerde oldukça iddialı olduklarını vurguluyor. Özellikle dürüm biftek tercih ediliyormuş. Deneyelim dedik, ustamıza hak verdik. Sunum da, lezzette güzel. Dana eti, jülyen doğranmış ve yeşil biberle pişirilmiş. Güzel bir lezzet ve 26 lira. Yalnız dürüm için Tortilla yerine bizim güzel lavaşımız kullanılsa daha iyi olur diye düşünüyorum.


 

Dünya mutfağından çeşitli örnekler sunan Oza Kahve Evi’nde özellikle hafta sonları verilen 20 çeşit serpme kahvaltı da tutulmuş. Listeye şöyle bir baktım, içinde yok yok. İki kişi 65 lira. Ama Kıbrıs kahvaltısı da fena değil. Zeytinyağında sahanda yumurta, olmazsa olmaz kızarmış Hellim peyniri, salatalık, domates, zeytin. 15 lira.

 

Kuymak, Dünya mutfağında

 

Oza Kahve Evi’nin İşletme Müdürü Çağlar Çavdaroğlu menüye Kuymak’ı da eklemiş. Trabzonlu olan Çağlar bey, hemen mutfağa girdi ve bakır sahan içinde o güzel lezzeti hazırladı. Ellerine sağlık güzel de oldu.


 

Bana göre Kuymak’da “Dünya Mirası” içine alınmalı, Sümela gibi korunmalı. 

 

Oza Coffe Hause& Bistro’da çeşit çeşit lezzetlerde sunulan 3.nesil dünya kahvelerinin yanı sıra kahveler paketlenmiş haliyle de satışa sunuluyor. Lith, Midium ve Dark seçenekleriyle. Ama Kıbrıslılar daha çok koyu ve sert olan Dark’ı seçiyor, içmeden güne başlamıyorlarmış. Kahvelerin paketi 5 lira, masanıza getirilerek özel cam fanuslarda filtrelenerek hazırlanan 3.Nesil kahveler ise 10 liradan veriliyor. Ayaz 

(Aslı Ayaz ve Oza ekibi)


 

11 kişinin çalıştığı Oza Kahve Evi’nde her türlü kredi kartı geçerli, ancak otopark sorunu var. Güzel, sakin ve huzurlu bir yemek ve ardından lezzetli kahve için tercih edilebilecek bir mekan, uğramanızı öneririm. Afiyet olsun. 

 

Oza Coffe Hause&Bistro

Tunalı Hilmi Caddesi- 82/B-9

ANKARA

 


Etiketler: Oza - Coffe -kahve -bistro -TunalıHilmi -Makarna -Kıbrıs -hellim -peynir

Diğer LEZZET DURAKLARI haberleri

  • PAYLAŞ
Yorum Bırak