Lahmacunu bir de Keyfana’da deneyin

Odun ateşinde, taş fırında ve çıtır çıtır hamuruyla...

Okunma Sayısı: 609
Tarih: 31.07.2017 17:17

Keyfana, Orta Anadolu’da özellikle Çorum ve Yozgat yörelerinde işi aşçılık olmayan fakat cenaze, düğün gibi toplu yemekleri yapan kişiye deniyor.

 

“Ankara’nın Lezzet durakları” olarak bu hafta Cengizhan Mahallesi’nde Nata Vega AVM yakınlarında yeni açılan şirin ve lezzetli ürünler çıkaran Keyfana döner pide, lahmacun salonuna konuk olduk.

 

Keyfana, 15 ay kadar önce hizmet vermeye başladı. Mekanın sahibi Necati Koçak ekonomi okumuş ama söylediği gibi aklı fikri yemekte. Bu nedenle ilk önce Ayrancı’da kebapçı açıyor, bir süre sonra da pide ve lahmacun işine giriyor. “Pide, kebabın yancısıdır” diyen Necati bey, yemeğe olan merakını annesine daha 13 yaşında karnıyarık yaparak göstermiş.

 

Dikkatinizi çekti mi, ya da merak ettiniz mi bilemem ama Ankara’da pidecilik Çorum Sungurluların elinde. Necati bey kendisi de Çorumlu olduğundan bu işe daha fazla sarılmış. Bu nedenle Keyfana’daki ustalar da Sungurlulu, yani işinin ehliler.

 

Lahmacun ön planda…

 

Mekanın çıkardığı 30-35 çeşit ürün arasında en çok tercih edilenleri seçtik. Bana göre en başta lahmacun, ardından karışık peynirli pide, İskender ve döner geliyor. 

Lahmacunda esas iç malzemesinin kalitesi gelebilir ama pişirilmesi de onu desteklemeli. Örneğin hamur ince ve çıtır olmalı, etin yağı arkasına geçmemeli. Lahmacunu dürüm yaparak yediğiniz de de yağı dökülmemeli. İşte Keyfana’da bu arızaları Çorumlu Necip Asutay ustayla yaşamazsınız. 

Bu arada Ankara dönerini listeye almayı düşünmedim ama biraz daha gayretle ilk beşe girebilir. Örneğin eti sert buldum, kıkırdağı sevmem (kim sever ki), ayrıca biraz daha ince kesilirse daha rahat yenebilir  ve biraz daha lezzet katılabilir. Bu arada doyurucu büyüklükteki Antep usulü lahmacunun tanesi de 5 liradan veriliyor gayet makul. Et dönerin porsiyonu 13, İskender ise 14 liradan sunuluyor. Mekanda Adana, domatesli, patlıcanlı, beyti kebaplar da var. Kiremitte şiş, tavuk kanat, köfte de sunuluyor. Fiyatları da 12-15 lira arasında değişiyor.

 

Keyfana’da kıymalı, kaşarlı, mantarlı, sucuklu, karışık, kuşbaşılı gibi 12 çeşit pide çıkıyor ve fiyatları da 9- 13 lira arasında değişiyor. Tatlı olarak ise künefe ve irmik helvası veriliyor.
 

Keyfana’da bütün pideler ve lahmacunlar taş fırında odun ateşinde pişiyor ki lezzeti de ikiye katlanıyor diyebilirim. Kebaplar ise hemen yanı başında fırından alınan odun közünde yapılıyor. Döner de doğalgaz veya tüp ateşi yerine meşe kömüründe pişirilebilse çok daha güzel olur diye düşünüyorum.

 

Mekanın bulunduğu semtin sakinlerinin özellikle hafta sonları hazırladıkları kıymalı, peynirli içler ile tanesi 1,5 liradan pide yaptırma alışkanlığı da Keyfana’ya ayrı bir rağbet getirmiş. Bu arada Keyfana’da cenaze ve düğünler için toplu siparişler de alınıyor.(Necati Koçak)


 

Paket servisinin de olduğu mekanda halen 5 kişi çalışıyor ve her türlü kredi kartı da geçerli. Yolunuzu Keyfana’ya düşürün, lahmacunu deneyin pişman olmayacaksınız. Afiyet olsun.

 

Keyfana

Döner, Pide Evi

Cengizhan Mah. 830.sok. No: 5/A

Mamak-ANKARA

Tel: 0312-390 90 55

 

 

 

 

 


Etiketler: İrmik - Keyfana - Lahmacun - Mamak - Döner - Ankara - İskender - Künefe

Diğer LEZZET DURAKLARI haberleri

  • PAYLAŞ
Yorum Bırak