Lezzet ve ortam ev tadında…

Fiorenza Pizzeria, Çayyolu’nda lezzet dağıtıyor

Okunma Sayısı: 809
Tarih: 17.11.2017 10:59

Bu sıralar Ankara’da birbiri ardına pizza ve makarna gibi bana göre dayanılmaz lezzetler sunan yeni yeni mekanlar açılıyor. Hepsinin de kendine özgü ürün ve lezzetleri var. Kimi kalın hamur, kimi ince hamuru, kimisi makarnayı elde açıyor, kimisi de makinada. “Ankara’nın Lezzet Durakları” olarak bu hafta yeni açılan çiçeği burnunda şirin bir mekanı lezzetlerini anlatmaya çalışacağım.

 

Fiorenza Pizzeria, Çayyolu’nda Sarnıç AVM’de 15 Eylül’de hizmet vermeye başladı. Mekan sahibesi Zeynep Aydın hayli iddialı. Zeynep hanım organizasyon, çiçek tasarım ve tedarik işiyle beraber Fiorenza’yı açarak hayalinin peşinden gitmeyi tercih etmiş. Anlatımlarına göre aslında aileden pizzacılar da denilebilir.

 

“Lezzet, ortam”

 

Zeynep hanım, anneannesinin pizzalarını unutamıyor. Diğer pizzalarda farkının ise kıvamı, yumuşak ve kalın olmasını örnek gösteriyor. “Evde değişik bir şey yensin, dediğimizde pizza günü yapardık”  diyen Zeynep Aydın iddiasını da “ Bizdeki lezzeti başka yerde bulamazsınız. Ambiyansımız farklı, lezzet ve ortam ev tadında” şeklinde açıklıyor.

 

Mekana girdiğinizde sizi birbirinden güzel, değişik, ilginç çiçek ve tasarımlar karşılıyor.  Haliyle bu güzel çiçekler de ortamı hayli ısıtıyor. Duvarlar doğal taşlarla kaplanmış, masa ve sandalyeler de keten örtüleriyle uyumlu, şık ve rahat. Mekana bir değil iki kadın eli değmiş gibi. Derken Zeynep hanımın en büyük desteğinin annesi İlham hanım olduğunu öğreniyoruz. Ana kız, hizmeti ve lezzetleri daha nasıl artırabiliriz diye kafa yorarken mekanın lezzetleri de pizza ve makarna konusunda çok başarılı ve yetenekli Tevfik İşbilen ustaya emanet. Tevfik usta Rize’li ama kendisini pizza ve makarna konusunda çok iyi yetiştirmiş. Ankara’da bu alanda sayılı ustalardan.


 

“Öncü kuvvetler”

 

Fiorenza Pizzeria’da masaya oturduğunuzda “Öncü kuvvetler” olarak kendi yaptıkları Grissini ve ekmek ile Antakya’dan gelen soslu kırma zeytin veriliyor.

 

Daha çok pizza ağırlıklı bir mekan olan Fiorenza’da dana carpacciolu pizzayı denedim. Mozerella üzerinde ince dilimlenmiş bonfile dilimler. Et çok fazla pişirilmiyor, pizzayla ne kadar pişerse o kadar. Bu güzel lezzet 30 cm çapında ve 29 liradan sunuluyor. 

Gurme pizzalar se 29 ile 44 lira arasında. Bu lezzetler de ise 180 gram et ve diğer pizza malzemeleri kullanılıyor. Mekanın kısa sürede ilgi görmesi lezzetleriyle alakalı bence. Ağırlıklı olarak “Beyaz yakalılar” tercih ediyor.

 

Mekanın 4 peynirli pizzasını da tavsiye ederim. Ayrıca patlıcanlı, mantarlısı da var.

 

Bu arada öğlen yemeklerinde özel bir menü hazırlanmış, dilim pizza servisi başlayacak ve çok ucuz 5 ile 8 lira arası. Daha çok öğrenci kesimi bu işe sevinecek. Set menü de ise çorba salata ve iki dilim pizza veya makarna olacak.

 

Makarnalar

 

Mekanın bir diğer lezzeti ise tamamen elde açılan makarna. İtalyan işi çeşit çeşit. Linguin Fiorenza, Spagetti Bolonez, Fettucini Alfreda ve Meksika usulü Lingunetta. Tabii ki bu makarna acılı. Makarnalar ise 20-31 lira arasında veriliyor.


 

Bu arada domates çorbasını atlamamak gerek. Çok özel ve güzel sunumuyla masanıza özel döküm tabağında gelen ve soğumadan içebildiğiniz bu köz biberli lezzeti her zaman bulabilirsiniz ve 10 lira. Ayrıca mekanda soğan çorbası da çıkıyor.

 

Salatalar arasında ise Sezar, Akdeniz gibi bilindiklerin dışında Roka Kobana salatası da ayrı bir lezzet. Katmanlı salata da diyebiliriz. Roka aralarına domates, ceviz ve beyaz peynir, zeytinyağı ve nar ekşisi de katılıyor. Özel sunumuyla doğum günü pastası gibi getiriliyor. Bunu da tavsiyelerim arasına alıyorum. Tatlı ise Tramisu ve Fransız tatlısı krem brule var.

 


(Zeynep ve anne İlham Aydın)

Her türlü kredi kartının geçerli olduğu mekanın otopark sorunu yok. Yakında paket servisinde başlayacağı bildirilen Fiorenza Pizzeria’ya vakit geçirmeden uğramanızı öneririm. Afiyet olsun.

 

Fiorenza Pizzeria

Ahmet Taner Kışlalı Mh. Sarnıç Park AVM

No: 5 Çayyolu-Ankara

Tel: 0312-225 40 30

………………………

 

 

 

 

 

 


Etiketler: Fiorenza -pizza -lezzet -makarna -çayyolu -sarnıç

Diğer LEZZET DURAKLARI haberleri

  • PAYLAŞ
Yorum Bırak