Lezzetler Avrupa şampiyonundan…

Number`s Cafe Restaurant, ödüllü ustasıyla Ankara`da fark yarattı

Okunma Sayısı: 1470
Tarih: 29.11.2016 00:00

         “Avrupa şampiyonunun elinden çıkan lezzetler Number’s  Cafe Restaurant’ta konukların damaklarını şenlendiriyor.” “Ankara’nın Lezzet durakları” için çok iddialı bir giriş olarak düşünebilirsiniz ama bu konuda ısrarlı olacağım.

 

Number’s Cafe Restaurant 4 ay önce Ankara’nın Çukurambar semtinde hizmet vermeye başladı. Davet ettiler gittim, gördüm. Oldukça şık ve güzel döşenmiş, ferah ve aydınlık bir mekan, kullanılan masa, sandalyeler ve diğer malzemeler birinci sınıf. Kısaca harcamadan kaçınılmamış. Böyle bir restaurantın yemekleri de aşağı kalmamalı. Bu nedenle soğuk, sıcak yemekler ve tatlı dallarında Avrupa şampiyonluğu bulunan 34 yaşındaki Oktay Yeşiloğlu mekanın Genel Koordinatörü ve lezzetlerden sorumlu.


(Şef Oktay Yeşiloğlu)

 

Burada öncelikle Oktay ustayı anlatacağım ki yazdıklarımı desteklesin. Hacettepe Üniversitesi Gastronomi Bölümü’nde eğitim alan Oktay usta, Fransa’da mutfak yöneticiliği dalında lisans yaptı ve Michelin yıldızlı restaurant’ta “Junior chef” olarak çalıştı. Babasının Dışişleri Bakanlığı personeli olması dolayısıyla uzun süre FAS’da kaldı. Burada Arapça ve Fransızca öğrenen Oktay usta daha sonra sınavla Dışişleri Bakanlığı’na girdi ve Makedonya’ya VIP baş aşçı olarak atanarak 4 yıl burada çalıştı.

Oktay usta Makedonya’da çalıştığı dönemde Ohrit’te düzenlenen, 28 ülkenin katıldığı Avrupa Yemek Yarışması’nda ise soğuk ve sıcak yemek ve tatlı dallarında birincilik ödüllerini aldı. Oktay usta, daha sonra ABD’de Beyaz Saray’da VIP şef olarak 3,5 yıl görev aldı. Daha sonra iş adamı Yüksel Kahriman’ın sahibi olduğu Number’s geçti.

 

Şimdi bunları neden anlattım? Böyle donanımlı ve halen de yemek konusunda çeşitli arayışlarla, yeniliklerle kendini geliştirmeye çalışan başarılı ve şampiyon bir aşçının yaptığı lezzetler nasıl olur tahmin edersiniz.

 

Lezzetler numaralı

 

Number’s de konuklara sunulan toplam 162 çeşit ürün, menü listesinde numaralanmış. Zaten cafenin adı da Number’s (Numaralar). 17 çeşit de light ürünü var. Mekanın açıldığından bu yana en favori yemekleri et ürünlerinden bonfile, kuzu ve dana pirzola ve Somon olmuş.


 


Hiçbir şekilde dondurulmuş ürünler kullanılmadığını anlatan Oktay şef, “ Yemekte ne varsa biz onu gereği gibi yapıyor, sunuyoruz. Yani gelen konuklar İtalya’da yediği Tramisu’yu burada da bulacak. Amerika’da yediği Tibon’u burada da bulacak. Hedefimiz bu” diye konuşuyor. 

 

Her gün bir çorba çıkan mekanda sunulan başyapıtlardan dana pirzola ise hardal tohumuyla terbiye ediliyor. Neredeyse yarım kilo geliyor. Fiyatı da 69 lira. Tibon da 450 gram ve 69 liradan sunuluyor. Zeytinyağı ve kaya tuzuyla dinlendirilen kuzu pirzola ise yarım kafes, 4 kişilik ve 180 liradan veriliyor. Et yemeğiyle beraber verilen kavrulmuş sebzeler ve Keşkek de ana yemeği destekliyor. Keşkeş’e brokoli ve indirmeye yakın Parmesan peyniri koymuşlar, iyi de olmuş. Mekanın hamburgeri de başarılı. İçinde 140 gram bonfile et var ve 16 lira. 

Etlerin dışında patlıcanlı mantı da var. Bildiğin mantı ama sarımsaklı yoğurduna közlenmiş patlıcan ekleniyor ve bu lezzete patlıcan da destek veriyor. Bu da 18 liradan sunuluyor. Number’s somonlu, patlıcanlı, peynirli, karışık pizzalarıyla da ilgi görüyor.

 

El yapımı profiterol şahane

 

Ama tatlılar için ayrı bir sayfa açmak gerek. İncir dolması, Fransız usulü sufle, tahinli kabak ve sıcak profiterol. Özellikle profiterolü denedim, çok beğendim, üzerine konulan çikolatayı da kendileri yapıyormuş. Mekanda tatlıların porsiyonu ise 13-18 lira arasında değişiyor.

 

Salata çeşitleri de var, sizlere Cunda Ada’sından getirilen otlarla yapılan organik “Ada salata”yı tavsiye edebilirim. 

Pazar günleri ise ayrı bir şenlik var mekanda. Zengin kahvaltı menüsü var ki içinde yok yok. 2 kişilik kahvaltı 120 liradan veriliyor. 4 kişi doyabilir ama fiyatı yüksekliğiyle size de düşündürücü gelebilir.

 

Masaya gelen her lezzet, hacmiyle de “Maşallah” dedirten mekanda bir kişi ortalama 15 liraya da 75 liraya da tercihine göre karnını doyurabiliyor.

 

“Konuklarımızın hizmetindeyiz”

 

650 metrekarelik çok geniş bir alana sahip olan mekanda aynı anda 160 kişiye yemek verilebiliyor. 24 kişinin çalıştığı Number’s her türlü kredi kartı ve yemek çeklerini de kabul ediyor. Otopark sorununun da olmadığı mekan 08.00-24.00 saatleri arası açık. Ancak şef Oktay Yeşiloğlu, “ Biz de misafir önemlidir. Konuklarımızın çay kahve eşliğinde sohbetleri sürdüğü sürece biz onların hizmetindeyiz” diyor.


 


Bu arada Number’s kısa zamanda gördüğü yoğun ilgiyi de ödüllü usta Oktay Yeşiloğlu’nun yanı sıra İşletme Müdürleri Orkun Yeşiloğlu ve Cevat Başok’un tecrübe ve katkılarıyla kazandığını da görmek mümkün.

 

Avrupa şampiyonunun elinden lezzetleri tatmak için Number’s Cafe Restaurant’a uğramanızı öneririm. Afiyet olsun.

 

Number’s Cafe Restaurant

Kızılırmak Mah. Ankara Ticaret Merkezi, 1450.sk

B Blok-1 Çukurambar-ANKARA

Tel: 0312- 287 83 33

 

 


Etiketler: Number`s -cafe -restaurant -profiterol -bonfile -pirzola -Çukurambar -keşkek

Diğer LEZZET DURAKLARI haberleri

  • PAYLAŞ
Yorum Bırak