LEZZETLİ, KALİTELİ VE DOĞAL…

Maraşlı çorbacı, kalite ve damak tadında öne çıkıyor

Okunma Sayısı: 1043
Tarih: 24.12.2018 00:00

Çorba, vazgeçemediğimiz sevdiklerimizdendir. Hemen hemen her evde, yemekte mutlaka çorba bulunur. Çorba kültürümüzü seviyorum. Her türlü “Dış baskılara” karşı gücünü korumuş ve bugünlere daha da büyüyerek geldi. İşkembe, kelle paça, Büryan, hastalanana bol limonlu şehriye, yaşlıya, çoluğa çocuğa kemik suyuna, tavuk suyuna çorbalar…saymakla bitmez.

 

Sizlere Ankara Maltepe’de çorbalarıyla içimizi ısıtan, gönlümüzü kazanan Maraşlı Çorbacı’nın yeni mekanını, lezzetlerini anlatmaya çalışacağım.


 

Elbistanlı usta Kadir Akdaş, 4 ay önce Büklüm Sokak’ta yeni mekanını hizmete açtı. Kadir bey nerdeyse 50 yıllık baba mesleğini yürütüyor. Öyle ki neredeyse her gün sabaha kadar tezgahın başında duruyor. Maşallah demek lazım. “İşime sahip çıkarım. Önlüğümü giyer tezgahın başına geçerim. Benim bakışımı, hizmetimi kimsenin veremeyeceğini düşünür, kepçeyi de kimseye veremem” diyen Kadir usta, müşterileriyle de tek tek ilgileniyor, masaları dolaşıp ihtiyaçlarını soruyor.

 

“En doğal ve güzeli biz de”

 

Kadir usta, 4 yaşında babasının yanında işe başlamış, aldığı terbiye ve eğitimle işinde aynı özeni sürdürdüğünü vurgularken, “ Türkiye’de paça ve çorbalarda en iyisiyim ve iddialıyım. En doğal ve güzelini biz yapıyoruz” diyor.


(Kadir Akdaş)

 

Gösterişli bir mekan

 

Geniş ve güzel bir mekan…içeri girdiğinizde güzel ve temiz bir işletmeyle karşılaşıyorsunuz. Geniş ve konforlu masalar var. İlk bakışta deri koltuklar, gösterişli büyük avizeleri çorbacıya yakıştıramayanlar olabilir ama neden olmasın? Karşınızda açık bir mutfak ve camekanlı buzdolabında özenle temizlenmiş ve hazırlanmış, paça, kelle, beyin, işkembe çeşitlerini görüyor, istediğinizi seçiyor ve ısmarlıyorsunuz.

 

Kısa bir süre önce açılmasına karşın mekan hayli ilgi görüyor. Daha çok kelle paça ve Beyran çorbası tercih ediliyor. Ama bazıları da aklı kalmasın diye hepsinden karışık istiyor, buna da “Doping” diyorlar. Bu lezzet 27, Beyran ise 29 liradan veriliyor.


 

Kemik suyundan paça, her derde deva

 

Önce masanıza cin biber, turşu, ezme, domates, soğan gibi ikramlar geliyor. Ekmeğe de dikkatini çekerim, esmer tam buğday unundan özel yapılıyor.  Çorba, masanıza bakır sahan içinde kaynar halde geliyor. Aldığınız ilk kaşık çorbayla tereyağıyla birlikte katlanan lezzeti yakalıyorsunuz. Hele o ayıklanmış kelle paçanın ağızda eriyerek kaybolması, anlatılmaz yaşanır. Paça, tamamen kemik suyunda Kahramanmaraş usulü sumak ekşili sarımsak ile kaynatılarak tereyağlı kına biberi ile süslenmesi sonrası servis ediliyor. Çorbalarda kullanılan malzemeler, et 100-200 gram arası değişiyor.

 

Bu arada kuzu kelle eti lif lif didiklenmiş olacak, buna dikkat edin, çorbada etler küp gibi ise o danadır, kuzu diye yemeyin, aklınızda olsun.

 

Kuzu haşlama 5-6 saat pişiyor

 

Mekanın kuzu haşlaması da tavsiye ediliyor. Yaklaşık 350-400 gram sunuluyor. Haşlama, kuzunun kemiği az olan bölgesi bel etinden hazırlanıyor ve kısık ateşte 5-6 saat pişiriliyor. Haşlamanın porsiyonu ise 40 lira. Mekanda Elbistan Tava da yapılıyor aklınızda bulunsun, özel bir yemektir, ortaya servis edildiğinden kalabalık masalar için idealdir.


 

Suyu altın renginde olacak

 

Kelle paça ve haşlama kokusuz olacak, dikkat ediniz suyu da altın sarısı olacak. Bunun için pişirilmeden önce etin kanı alınacak ve kesinlikle ocakta pişecek, fırında değil. Kaynamaya yakın etin köpüğü de üzerinden sıyrılarak atılacak. Zahmetli bir iş ve bunu yaparsan lezzetli ve gerçek bir çorbayı içersin sonrasında da mide de herhangi bir rahatsızlık yaşamazsın.

 

Mekanda işkembe çorbası da daha lezzetli ve yararlı diye et suyuyla veriliyor. Çoğu yerde işkembe beraber kaynayan suyuyla servis ediliyor. Burada işkembe çorbası 23 liradan veriliyor.

 


Maraşlı Çorbacı’da tatlı olarak ise her zaman Maraş’tan gelen dondurma ve özel yaptırılan baklava ve kadayıf da bulunuyor. Serviste su ise plastik yerine cam şişelerde veriliyor, bu da güzel bir uygulama. Bu arada mekanda kullanılan su da özel yapılan bir sistemle arıtılıyor. Bence bu ayrıntı da hizmete ve müşteriye verilen değeri gösteriyor.


 


Bütün çalışanların da çok ilgili olduğu ve 7/24 açık olan Maraşlı Çorbacı’da 24 kişi hizmet veriyor. Her türlü kredi kartının da geçerli olduğu mekanın otopark sorunu vale yardımıyla çözümlenmiş. Mekanın düz ayak olması da güzel bir başka özellik. Kış günün de sıcak bir çorba iyi gelir diyenlere yolunuzu düşürmenizi öneririm, afiyet olsun.

 

Maraşlı Çorbacı

Büklüm sok. No: 2/6

Küçükesat-ANKARA

Tel: 0312-2290646


Etiketler: kelle paça -çorba -mercimek -işkembe -büryan -Maraşlı -incik -

Diğer LEZZET DURAKLARI haberleri

  • PAYLAŞ
Yorum Bırak