Odun ateşinde Boşnak böreği...

Zeliha, Ankara`da Boşnak Böreği`nin adresi oldu

Okunma Sayısı: 1564
Tarih: 05.11.2018 14:55

Ankara’da “Boşnak böreği nerede yenir?” diye arayışa girince sağ olsun dostlarımız birkaç mekan önerdiler. Diğerlerini şimdilik saymayayım ama aklımda kalan lezzet ve mekandan bahsedeceğim.

 

Zeliha Boşnak Mutfağı, Çayyolu Park Caddesi üzerinde 7 ay kadar önce Ramazan ve Raşit Yağdıran kardeşlerin ortaklığıyla açıldı. Mekanın adını da annelerinin ismini koymuşlar. Aslında asıl işleri bu değil ama annelerinin çok güzel Boşnak böreği yapması üzerine bu işe soyunmuşlar, bana göre iyi de yapmışlar.


 

“İş zahmetli, ama sonuç mükemmel”

 

Börekler çeşit çeşit, kıymalı, patatesli, peynirli, ıspanaklı. Boşnak mantısı da var. Börekler odun ateşinde közde pişiriliyor. Öyle bir düzenek yapmışlar ki lezzetler pişerken ateşi görmüyor ve kapalı bir alanda odun közünün sıcaklığında kendi yağı ve suyuyla yavaş yavaş pişiyor. İş aslında zahmetli, ama sonuç mükemmel diyebilirim. Boşnak mutfağının özelliği sac altında pişirilen yemeğe meşe odunun aroması da siniyor, yediğiniz de hissedeceksiniz. 

 

Mekanın işletmecisi Ramazan bey, börekler de 1.sınıf un ve köy tereyağı kullandıklarını ve hamurun çok ince açıldığını söylüyor, test ettim, gerçekten çıtır çıtır ve incecik bir şekilde yapılmış, malzemesi de maşallah bol tutulmuş. Böreğin kilosu 60, porsiyonu ise 18 liradan veriliyor.

 

Cevapi köfte

 

Yine Boşnak usulü köfteleri de var. Adına da Cevapi köfte diyorlar. Balkan usulü köfte, Türkçedeki “kebap” kelimesinden gelen cevapi ya da cevapcici diye biliniyor. Dana döşünden çekilen kıyma, tuz ve karabiber takviyesiyle hazırlanıyor ve odun ateşinde pişiyor, 150 gramlık köftenin porsiyonu ise 20 lira.

 

Tavuk ve kuru fasulyesi de başka lezzet…

 

Zeliha Boşnak mutfağının bana göre başyapıtlarından diğer ikisi tavuk tandır ve kuru fasulye. Tavuklar özel sos ile terbiyeleniyor ve bir gün bekletiliyor, ertesi gün özel tandırda ateş görmeden ağır ağır kendi yağı ve suyuyla pişiyor, ara sıra suyunu üzerinde gezdiriyorlar ki yanmasın ve lezzeti katlansın. 

 

Kuru fasulye ise her zaman etli ve lezzetli. Eti de fasulyesi de özenle seçilmiş. İspir fasulyesi kullanılıyor ve çömlekte odun ateşinde yine 4-5 saatte pişiriliyor. 

 

Mekan sahibi Ramazan bey bu konuda da hayli iddialı ve “böreği, tavuğu ve kuru fasulyeyi başka yerde yiyemezsiniz” diyor.

 

“Baklavayı atlamamak gerek”

 

Zeliha Boşnak Mutfağı’nın lezzetleri arasında yer alan elde açma ev yapımı baklavayı da atlamamak gerek. Cevizli, tereyağlı. Gerçekten nefis. Öyle ince açılmış ki çok hafif ve ağzınızda ilk ısırık sonrası resmen eriyip gidiyor. Baklavanın kilosu 60, porsiyonu ise 12,50 liradan veriliyor. 

 

Mekan da zaman zaman çıkan sulu yemekler de değişiyor, örneğin karnıyarık, biber dolma gibi. Boşnak mantısı da var.

 


Otopark sorununun olmadığı mekanda kredi kartları da geçerli. İki kardeşin omuz omuza vererek işlettikleri Zeliha Boşnak Mutfağı’na yolunuzu düşürmenizi tavsiye ederim. Haydi afiyetle…

 

Zeliha Boşnak Mutfağı

Ahmet Taner Kışlalı Mah. Park Caddesi No: 42/G

Çayyolu-ANKARA

Tel: 0312-3303337

 

 Etiketler: Ankara -boşnak -börek -cevapiköfte - çayyolu - tavuk -köz - odun ateşi - karmıyarık

Diğer LEZZET DURAKLARI haberleri

  • PAYLAŞ
Yorum Bırak