Özel bir lezzet: Muska…

Müslüm usta, Ankara da kebabı sanata dönüştürüyor

Okunma Sayısı: 2554
Tarih: 26.08.2015 00:00

Ankara’da her gün yeni yeni lezzetler sunan mekanlar açılıyor. Kimi tutuluyor isim yapıyor, kimi kısa süre sonra kaybolup gidiyor. Bu alanda kalıcı olmak için bana göre aslında çok da uğraşmak gerekmiyor. İşin içine yüreğini koymak yeterli. Bunun için de özgüven, beceri, öngörü, saygı ve sevgi gerek.

 

“Ankara’nın Lezzet Durakları” nda Çukurambar’da 3 ay kadar önce açılan Müslüm Kebap’ı anlatmaya çalışacağım. Burası, Mesut Özdoğan, Müslüm Kılıçalp ve Necati Başboğa ortaklığında işletiliyor. Adını da ortaklardan Urfalı Müslüm Usta’dan almış. Aslında Müslüm Kebap’ın merkezi Uğur Mumcu Caddesi’nde. Özel bir nedeni yok ama ben Çukurambar’daki şubeyi tercih ettim. 

Mekanın mutfağı Urfa ve Antep ağırlıklı. Konuklarına 6 çeşit kebap sunuluyor. Başka da bir şey yok. Bana göre iyi ki de yok. Çünkü tüm özen ve ilgi bu 6 çeşit kebabın üzerine yoğunlaşmış. Bu lezzetler ise, Adana, Urfa, Haşhaşlı, kuzu şiş, Sırt ve küşneme şeklinde sıralanıyor.

 

Muska’nın lezzeti

 

Hepsinin tadı, lezzeti bir başka güzel. Ama mekanın özel bir lezzeti var ki o bir başka. Müslüm usta adını “Muska” koymuş. Bir kuzudan iki parça çıkıyor. Duymadığım, tatmadığım bir lezzetti. Müslüm usta Muska’yı uzun denemeler sonrası keşfetmiş. Et, kuzu koldan çıkıyor, tuzlanıyor ve 3 ay kadar derin dondurucuda bekletiliyor. Sonra başka bir şey yapmadan kendi yağı ve tuzuyla ızgarada pişiriliyor ve ortaya olağanüstü bir lezzet çıkıyor. Mutlaka denemelisiniz. Çok beğeneceksiniz ama maalesef ikincisi yok.


 

Mutfağın her ürünü özelikle doğal ve yöresel lezzetlerden seçili. Örneğin patlıcan kebabının sürekliliği Birecik patlıcanına bağlı. Patlıcan mevsimi Birecik’te bitince mekanda patlıcan kebabı da bitiyor. Müslüm Usta’nın babası da mekanın lezzetlerini Urfa ve Antep’ten topluyor, Ankara’ya yolluyor. Örneğin 2 günde bir 250 kilo patlıcan ve 200 kilo isot biberi geliyor. Bunlar tüketildikten sonra yeni parti mal yola çıkıyor.

 


İsot, dediğimiz gibi Urfa’dan geliyor. Et ürünlerinde Diyarbakır kuzusu kullanılıyor. Turşu yine Urfa’da özel bir şekilde Müslüm Usta’nın annesi tarafından yapılıyor. Öğrendim şu anda kışlık turşu hazırlığı başlamış, 2 ton kadar yapılıyor.

 

Mekanda konuklara sunulan manda yoğurdu Konya’dan, şalgam ise Osmaniye’den geliyor. Yemekler ise masalara bakır Lenger’de ayran ise bakır kaplarda sunuluyor. Otantik bir hava veriliyor.


 

“Her şey sipariş üzerine yapılıyor”

 

Bu arada önemli bir ayrıntıyı atlamayalım. Mekanda her şey sipariş üzerine yapılıyor. Yani önceden hazırlanarak bekletilen bir şey yok.  Bu da lezzeti katlıyor. Müslüm Kebap’ta mutfak açık, her şey ortada. Kim ne yapıyor gözlenebiliyor. Mutfağın içinde özel bir de tandır yapılmış. İnce lavaş da orada pişiriliyor ve sıcak sıcak sunuluyor.

 

Mekanda önce salata, turşu, ezme, sumaklı soğan bulunan 5 çeşit “Öncü kuvvet” geliyor. Tam mezelerle samimiyeti koyulaştırmışken, kebabınız bakır lenger de altı yeşilliklerle dolu, üzerinde közlenmiş biber ve domateslerle süslenmiş şekilde sofranızı şenlendiriyor.
 

(Müslüm usta)

(Mesut Özdoğan - Müslüm Kılıçalp)

Kış aylarında ise kuzu ciğeri ve kalem kaburga yapılması planlanan mekanda, bir kişi ortalama 25-30 liraya çıkabiliyor. 320 gram gelen porsiyonlar da çok doyurucu. Bu nedenle fiyatları diğerlerine göre az da olsa yüksek. Ama karşılığını alacağınızdan eminim. Örneğin mekanda Adana, Urfa ve haşhaşlı kebap 25 lira, sırt 30, küşneme ise 35 liradan veriliyor.

 

Billuriye

 

Müslüm usta, tatlı konusunda da hayli iddialı. Bilinen bir lezzeti, değişik uygulamalarıyla bir başka kimliğe kavuşturmuş. Adı Billuriye. Kadayıf, tepsiye bastırılarak döşeniyor, üzerine Antakya’dan getirilen keçi peyniri konuluyor. Bir katına fıstık döşeniyor ve pişirilerek şerbeti veriliyor. Üretimde de Urfa’dan getirtilen kıymetli ve pahalı sade yağ kullanılıyor. Gerçekten güzel bir lezzet, kebaplardan yer kaldıysa denemenizi öneririm. 

Müslüm usta da tırnağıyla kazıyarak bu günlere gelmiş. Bu nedenle aile hayatı da yok gibi. 35 yaşında ki Müslüm usta henüz evliliğe de zaman bulamamış. Yakınmıyor ama kebapla evlilik de bir yere kadar. Kısmet işi…


 

Urfa sıra gecesi türkülerinin çalındığı 250 kişi kapasiteli mekanda 14 kişilik VIP odası da bulunuyor. Burası, özel hatırı sayılı misafirler için ayrılmış. Küçük bir mescidin de bulunduğu Müslüm Kebap’ta 35 personel çalışıyor. Mutfakta çalışan personel Müslüm ustanın, diğer çalışanlar da Mesut Özdoğan’ın tedrisatından geçmek zorunda. Onların oluru olmadan iş başı yapılamıyor.

 

Bu arada Müslüm kebabın sosyal sorumluluk çerçevesinde bir uygulamasına da tanık oldum. Mekandan artan yiyecekler, Belediyelerin köpek barınaklarına gönderiliyor. Bazı yerlerin artıkları çöpe döktüklerini görünce Müslüm usta övgüyü hak ediyor.

 

Her gün saat 12.00- 23.00 arası hizmet verilen mekanda her türlü kredi kartı da geçerli. Bölgede yoğun bir şekilde pastane, hastane, cafe, kebapçı, banka gibi yerler açıldığından otopark sorunu da var. Ancak bu sorun da vale ile çözümleniyor.


 
Müslüm Kebap’a bir şekilde yolunuzu düşürmenizi tavsiye ederim. Pişman olmayacaksınız, afiyet olsun.

 

Müslüm Kebap

M.Yazıcıoğlu Cd. 1436.sok. No:3/A Çukurambar-ANKARA

Tel: 0312/ 3114344- 2876505

 

 


Etiketler: Müslüm -kebap -billuriye -Urfa -Antep -Adana -haşhaşlı -kuzu -küşneme -

Diğer LEZZET DURAKLARI haberleri

  • PAYLAŞ
Yorum Bırak