Pasajdan çıkan lezzetler…

Doğa`l Ev Yemekleri`nde "Hasan Paşa`yı sorun, isteyin

Okunma Sayısı: 1154
Tarih: 09.02.2017 08:49

Eski dönemde şimdilerdeki gibi büyük AVM’ler kurulmadan önce Ankara’da özellikle Kızılay ve Ulus semtlerindeki irili ufaklı işyerleri pasajlarda toplanırdı. O dönemin alışveriş merkezleri de buralardı. Kocabeyoğlu, Zafer, Ülkealan, Armağan, Amerikan pasajları bunların bir kısmı. Günümüzde bazıları halen açık ve çalışıyor, belki eski güzellik, özellik yok ama yine de işliyor. Bu pasajlarda da mutlaka esnafın, ziyaretçilerin uğrayacağı, bir şeyler yiyebileceği, içebileceği küçük büfeler, lokantalar da var. İnanın bazı pasajlarda çok özel lezzetli köfte, sulu yemek sunan mekanlar da yıllara meydan okuyarak halen çalışmaktalar.


“Ankara’nın Lezzet Durakları” olarak bu hafta Kızılay’da, Karanfil Sokakta bulunan bir pasaj içinde yer alan “Doğa’l mutfak ev yemekleri”ne konuk olduk. Pasaj içi dükkanlarda takı ve giysi ağırlıkla satılıyor.

 

İki kat aşağıya iniyor ve “Doğa’l mutfak ev yemekleri” mekanına ulaşabiliyorsun. Basık tavanlı geniş bir salonun bir köşesinde bulunan mekan 3 ay önce Esin ve eşi Mahmut Gül tarafından işletmeye başlanmış. Esin hanım girişimini, “El lezzetime güvendim, inandım ve başardım” şeklinde açıklıyor ki doğrudur.


 

Mekanın o gün çıkan yemeklerinden mantı ve Hasan Paşa köftesini beğendim. Köfte üzeri patates püresiyle kapatılmış ama içinde sürprizi var. Köfte ve püre arasında haşlanmış bezelye konulmuş, yakışmış da. Köfte etinin lezzeti de yerinde. Özenilerek hazırlandığı belli.


 

Mantıyı da kendileri yapıyorlar. Esin hanım, annesi ve kayınvalidesi bir akşam oturuyor haftalık mantıyı çıkarıyorlar. İçin de hakiki et var soya değil.

 

Bu arada mekanda fiyatlar da hayli uygun. Mantı 10, köfte 10, çorba 5, güveçte ciğer 12 liradan veriliyor.


 

“Kaliteden ödün vermem”

 

Gittim gördüm, Esin hanım ve ailesi bir bütünlük içinde çalışıyorlar. Oğulları Doğa, Trabzon’da Gastronomi eğitimi alıyor ve şimdiden ailenin baş yardımcısı olmuş. Mekanın adı da sanırım buradan geliyor.(Esin Gül ve ailesi)

 

Esin hanım işyerinde de evindeki özeni gösterdiğini vurguluyor. “Evimde kullandığım salçayı, tereyağını burada da kullanıyorum. Kısaca malzemeden çalmazsanız, temizlik ve kaliteden ödün vermezseniz ürün de lezzetli oluyor” diyor. Bu arada mekanda kullanılan tereyağ da Trabzon’dan özel olarak getirtiliyor bilginiz olsun.

 

Doğa’l Mutfak Ev yemekleri’nde yeri dışında takıldığım başka şeyler de oldu. Anlatmadan geçmek doğru olmaz. Örneğin mercimek çorbasında iri taneler olmamalı, patatesin kendisi değil sadece tadı gelmeli. Sordum, öğütücünün arızalandığını söylediler. Çömlekte gelen jülyen doğranmış ciğerinde lezzeti iyi ama gereğinden fazla pişmiş ve kurumuş.


 

Mekan daha yeni ve zamanla oturacaktır, buna inanıyorum. Ancak bunun için kalitenin bozulmaması şart. Yolunuz Kızılay’dan mutlaka geçer. Bu gibi aile işletmelerinin korunması ve desteklenmesi, özel lezzetlerinden tatmak için uğranılmasını öneririm. Afiyet olsun.

 

Doğa’l Mutfak ev Yemekleri

Karanfil sokak 7/2 Kızılay-ANKARA

Tel: 0312-418 25 25

 


Etiketler: Doğal -ev -yemek -Hasanpaşa -köfte -tatlı -kadayıf -Kızılay -

Diğer LEZZET DURAKLARI haberleri

  • PAYLAŞ
Yorum Bırak