Pizza cenneti...

İlforno`da İtalyan işi benekli pizza ile kalite konuşuyor

Okunma Sayısı: 582
Tarih: 14.07.2017 16:53


“Ankara’nın Lezzet Durakları” nda Ramazan sonrasında ilkyazımıza özlemini çektiğimiz lezzetli, gerçek “İtalyan işi” pizzayla başlayalım istedik.


227 yıl önce ortaya çıkan pizza isminin “İyice kızarmış ince pide” anlamına gelen Latince`deki "Picea"dan geldiği tahmin ediliyor. İtalyan kökenli bir hamur işi yemek olan pizzayı savaş zamanında İtalyan kadınlar yokluk yüzünden bir hamur üzerine buldukları malzemeleri koyarak yaratmışlar.


İsmi de tadı da İtalya’dan


Bilkent Station’da bulunan Pizza İl Forno’yu ve harika pizzalarını anlatmaya çalışacağım. Mekan güzel ve modern düzenlenmiş, geniş ve rahat masa sandalyelerin hakim olduğu İl Forno, bu alanda tanınan Utku Özer’in tecrübe, bilgi ve yeteneğiyle yeni tatların arayışıyla işletiliyor. Bu arada mekan adını İtalya’da bir yerleşim yerinden alan Pizza İl Forno’dan almış.


İl Forno Ankara’da ilk önce 2013’de evlere servis amacıyla Yıldız semtinde açılmış. Mekanın sahibi Utku Özer o dönemde her şeyi kendisinin yaptığını, paket servisine de kendisinin çıktığını, işinde samimi ve azimli olduğunu vurgularken “eserim” dediği pizzasını Ankaralı’ya kabul ettirmiş. Daha sonra 2015’de Bilkent Station’a gelmiş.Taş fırında ve alevde çıkarılan gerçek İtalyan işi benekli pizzalar (Gerçek usulde taş fırında pişirilen pizzaların kenar hamurunda yanıklara benekli deniyor.) içinde özellikle 4 peynirli ve füme etli pizzayı öne çıkarabilirim. Kokoreçli, kaburgalı pizzaları da peşinden gelir. Günde yaklaşık 30 kilo tavuk tüketiliyor ve en çok da füme kaburga etli pizza tercih ediliyor.


Füme etli de güzel bir is kokusu var ki bir tık önde.  Bu özel pizzalar 15-36 lira arasında sunuluyor. Klasik bilinen diğer tüm pizzalar 13-24 lira arasında değişiyor.


Bu arada mekanda kullanılan ürünler de marka ve bilinen kaliteli, güvenle tüketebilirsiniz. İl Forno’da ketçap ve mayonez kullanılmıyor bilginize.
Gençliğe hitap


Mekanda her masada biber ve sarımsaklı zeytinyağ ve karabiber de yer alırken, yine her masa da Atatürk’ün gençliğe hitabı da konulmuş. İl Forno bir övgüyü de buradan alıyor.“Gizli kahraman, Ricotta”


Mekanın bir de gizli kahramanı var. İl Forno araştırmış. Bayanlar Ricotta peynirli, erkekler ise etli, kaburgalı veya kokoreçli pizzayı tercih ediyorlar.


Öğrencilerin mekanı


Bilkent Üniversitesi Turizm Bölümü mezunu olan Utku Özer, alanında daha da iyi olabilmek adına Pizza’nın ana vatanı olarak bilinen İtalya’da da eğitim almış.


Utku bey mesleğini ve işini seviyor. “Aşık” düzeyi abartı olmaz. Yeniliklere ve önerilere açık. Öyle ki Ankara’nın çeşitli üniversitelerinde gastronomi bölümü öğrencileri, topluluk üyeleri İl Forno’da mutfağa girerek istedikleri pizzaları yapıyor ve hep birlikte bir güzel yiyorlar.
İl Forno, vejeteryanları da düşünerek onlara göre uygun pizzalar, yemekler de çıkarıyor. Sebzeli Lazanya, vejeteryan güveç, patlıcan, domates ve parmesan peynirli pizza bunların arasında sayılabilir.


İl Forno deniz ürünleri içeren pizzalar da yapıyor. İtalyan işi pizzalar, somon, karides ve ançüez ile zenginleşiyor.


Mekanda yenilikler bitmiyor. Tatlı canınız istediğinizde çikolatalı, ballı cevizli pizza emrinizde.


Otopark sorununun da olmadığı İl Forno’da paket servisi de var ve her türlü kredi kartı da geçerli.
(Utku Özer)


İl Forno Beysukent


Bu arada İl Forno Çayyolu Beysupark içinde kısa bir süre sonra yeni şubesini açacak. Burada da aynı konseptte hizmet verilecek. Ayrıca kullandıkları peynirleri de kendileri üretecekler. İl Forno Beysukent, arka alanda kalan bahçesi ile serin Ankara akşamlarının vazgeçilmez mekanları arasına girmeyi hedefliyor.


Güzel, kaliteli ve lezzetli bir pizza yemek istediğiniz de yolunuzu İl Forno’ya çevirin, pişman olmayacaksınız. Afiyet olsun.

 

İl Forno

Bilkent Station

Tel: 0312-266 03 02

 

 

 

 


Etiketler: ilforno -pizza -İtalyan -peynir -fırın -füme et - pastırma -kavurma -kokoreç

Diğer LEZZET DURAKLARI haberleri

  • PAYLAŞ
Yorum Bırak