Rumeli’den gelen lezzet…

Selanik Şehir Lokantası’nda yeni dünya mutfağına karşı eski geleneği yaşayın.

Okunma Sayısı: 2762
Tarih: 19.04.2015 00:00

“Ankara’nın Lezzet Durakları” na eğer Selanik Şehir Lokantası’nı katmazsak büyük haksızlık etmiş oluruz.

 

Selanik Şehir Lokantası’nın hikayesi adından da anlaşılacağı üzere çoook eskiye dayanıyor. Rumeli’nin lezzetleri, 1861’de Yunanistan ile mübadele döneminde Anadolu’ya Fazıl Efendi ile taşınıyor ve bugünlere geliyor.

 

Selanik Aşhanesi, bugünlerde “Yeni dünya mutfağına eski gelenek” sloganıyla Selanik Şehir Lokantası olarak Strazburg Caddesi’nde konuklarını ağırlamaya başladı.


 
"Aklınızı okumuşlar gibi"


Lokantaya girişte müşteriyi saygıyla karşılayan çalışanlar, camekan tezgahta sıra sıra dizili yemekleri, kebapları anlatıyor, bir taraftan da sizi uygun bir masaya doğru yönlendiriyor. O andan itibaren artık kendinizi teslim ediyorsunuz sanki. O ne derse kabul ediyorsunuz neredeyse. Sanki aklınızı okumuşlar.

 

Temiz ve nezih bir ortamda güzel ve sade düzenlenmiş masalara yerleştikten sonra ilk önce damağınızı yemeklere, kebaplara hazırlayacak küçük bir bardak tarçınla kaynatılmış soğuk Osmanlı şerbeti sunuluyor. Bununla ağız tadınızı değiştiriyorsunuz. Ardından verdiğiniz siparişler de sıra sıra geliyor.


 "Lezzetin mekaniğe dönüşüne karşıyız"


Selanik Şehir Lokantası’nda yok yok. Döner, güveçte kavurma, Selanik kebabı, soğan kebabı, kuzu tandır, Elbasan tava, Ankara tava, dolmalar, zeytinyağlılar, çorbalar ve el yapımı baklava, kalburabastı.


 
Mekanın sahiplerinden Batı Zeytinoğlu, şehir lokantası kültürünü yaşatmak ve lezzetin mekaniğe dönüşüne karşı mücadele verdiklerini söylüyor. Alışılmışın dışında bir şeyler sunmaya gayret ettiklerini de anlatan Batı bey, Rumeli yöresinden Türk yemeklerini sunduklarını vurguluyor.

 

Etin lezzetini bozmamak için hiçbir yemekte baharat kullanmadıklarını da anlatan Batı bey, Kuzu incik ve Selanik kebabının favorileri arasında olduğunu belirtiliyor.


 


Kuzu incik için özellikle arka but kullanılıyor ve ortalama 400 gram geliyor. Yemekler kendi tenceresinde uzun uzun, yavaş yavaş bütün lezzetleri buluşturana kadar pişiyor. Bunun için de mekanın özellikle et yemeklerinde uzmanlaşmış ustası Karslı Ahmet Ağbaba işe gece 24.00’de başlıyor. Sabaha kadar ertesi gün için et yemeklerini hazırlıyor. Ustamızın işini severek yaptığı belli, özeniyor. Yaptığı yemekler beğenildiğinde ise, “ Yemeklere aşkımı katıyorum. Bütün sırrı bu” diyor.

 

Selanik kebabı da kuzu ve dana döş karışımından çekilen kıyma ile yapılıyor. Özellikle ekşi mayalı pidenin üzerine mangalda şişlerde pişirilen köfteler bakır tabaklarda sunuluyor. Köftelerin lezzeti, bol sumak ve tereyağıyla da ikiye katlanıyor. Gerçekten olağanüstü bir lezzet.

 

Pazar günleri hariç 24 saat açık olan lokantada sabahları 17 cm. kalınlığında muhacir böreği çıkıyor. Tabii çorbalar da çeşit çeşit, işkembesinden Ezo Gelin’e kadar.

 

Selanik Şehir Lokantası’nda günde 3 tüm kuzu ve 3 tane çatal but tüketiliyor. Her gün 28 çeşit et yemeği, 12 çeşit çorba, zeytinyağlılar, ara sıcaklar…Ve en güzel yanı bu yemekler ertesi güne kalmıyor. Artarsa, çevrede bulunan öğrenci yurtlarına güzelce paketlenerek servis ediliyor. Sevabı da duayı da hak ederek alıyorlar.

 Bu arada müşteri memnuniyeti için pazarlama uzmanları müşterileri de zaman zaman işyerlerinde ziyaret ederek görüş ve önerilerini, şikayetlerini alıyorlar ve ona göre hazırlanıyorlar, varsa eksiklik yanlışlık derhal düzeltiyorlar. Değişik ama güzel bir uygulamayı da anlatayım; Müşterilerinin e-mail adreslerine bir gün önceden ertesi gün çıkacak yemeklerin listesini duyuruyorlar. Fena fikir değil. 

Türk mutfağını yaşatmak, gelecek nesillere bu lezzetleri miras bırakmak adına Selanik Şehir Lokantası’nda verilen bu çabayı kutlamak gerek. Gittim gördüm, lezzetleri tattım, siz de yolunuzu mutlaka düşürün, kesinlikle pişman olmayacaksınız. Afiyet olsun.

 

Selanik Şehir Lokantası

Strazburg Cad.No: 27

Sıhhıye-ANKARA

Tel: 0312-231 15 17-18

 

 


Etiketler: Selanik -şehir -lokanta -kebap -baklava -kuzu -tandır -soğan -şerbet -Osmanlı

Diğer LEZZET DURAKLARI haberleri

  • PAYLAŞ
Yorum Bırak