Şen ve lezzetli…

Şatafatı, hocası, profesörü, balon şöhreti yok ama Şen Kokoreç`in tadı var.

Okunma Sayısı: 1226
Tarih: 10.10.2016 00:00

Uzun zamandır aklımdaydı gerçekten işini gereği gibi yapan ve gerçekten temiz, hilesiz hurdasız hizmet sunan bir kokoreççiyi arıyordum. Sonunda buldum diyebilirim.

 

“Ankara’nın Lezzet Durakları’na” bu hafta Şen Kokoreç’i anlatmaya çalışacağım. Yenimahalle’de kendi halinde mütevazi, güzel, şirin tam aradığım özelliklere sahip bir mekan. Burayı Yenimahalle’nin tanınmış simalarından Adlı Çetinel sayesinde buldum. Cadde üzerinde etrafı camekanlarla çevrilmiş, yeşillikler içinde bahçede 10 masası bulunan Şen kokoreçin öyle şatafatlı lüksü yok. Yanında lastik tamircisi var. Akşamları yer olmayınca oraya da masa atılıyormuş.

 

Ankara’nın sokak aralarında o kadar çok lezzet noktaları var ki saymakla bitmez. Şen kokoreç de 2004’den bu yana Yenimahalle’nin Kordonboyu caddesinde hizmet veriyor. 

Şen kokoreç, Ahmet Babaarslan ve bacanağı Hüseyin Kurt tarafından işletiliyor. Ahmet ve Hüseyin ustaların tek yardımcıları da eşleri, unutmadan yazmak lazım. Tekmile ve Kezban hanımlar mekanın yükünü eşlerine yardım ederek hafifletiyorlar.

 

Mekan öğlen saat 13.00 gibi açılıyor ama hazırlık için. Temizlik, mangalın yakılması, kokoreçlerin hazırlanması vb. Servis ise akşam üzeri saat 18.00’de başlıyor. Kokoreç de ancak bu zamana kadar kıvamına ulaşıyor. Dışardan basit gibi gelse de bayağı zor bir iş ama en çok da para bundan kazanılıyormuş. Şen kokorecin ürünü Adana’dan geliyor, SBA markası taşıyor. Yani Salim, Bülent ve Abdülrezzak. Baba ve oğulları.

 


“Kokoreç yemenin de kuralı var”

 

Şen kokoreç de günde yaklaşık her biri 5 kilo gelen 7 şiş bitiriliyor. Veriliyor. Kokorecin yanında ise genellikle ayran tüketiliyor. Günde 80-100 adet ekmek kullanılıyor.

 

Hüseyin ustaya göre kokoreç yemenin de bir kuralı var. Örneği acılı kokoreç ile acısız şalgam, acılı şalgam ile de acısız kokoreç yenmeli.


(Ahmet Babaarslan)

 

Püf noktası

 

Kokoreç, ilk geldiğinde olduğundan çok daha kalın oluyor. Bu nedenle şişi mangalın üzerine zamanında takmalısınız ki, yavaş yavaş suyunu bırakmalı. Şiş, yaklaşık 3-4 saat ağır ağır pişerek suyunu bırakacak. Yoksa içi sulu kalan kokoreç genellikle mideyi bozuyor haberiniz olsun.

 

Bu arada kokoreç için 9 farklı hayvanın bağırsağı kullanılıyormuş. Çünkü kokoreç için bağırsağın belirli bölümleri işe yarıyor.

 

Kokoreci her insan sevmez, ama seven de bağımlılık derecesinde bırakmaz. İyisini, güzelini, temizini arar, bulunca da müdavimi olur.

 

Çeyrek ekmek 7, yarım ekmek 13, tüm ekmek ise 26 liradan veriliyor.

 

Mekan, 02.00’de kapanıyor, ancak kokoreç daha önce biterse mekan da haliyle daha önce kapanıyor.

 

Kokoreç tezgahlarının son dönemde vazgeçilmezi ise “Tak tuk” sesleri. Mangalda pişen kokoreç, kalın ve ortası zamanla aşınmadan dolayı çukurlaşmış tahta üzerinde satırlarla bateri çalar gibi ahenkle sesler çıkartılarak küçültülür. Bu işlem çoğu yer de neredeyse maalesef gürültülü bir gösteriye dönüşmüş.

 

Mekanın sahibi Ahmet usta kokoreç işine 1989’da yine Yenimahalle’de seyyarda yapmış. Sonra bir minibüs içinde devam etmiş. 2004’te de şimdiki mekanı almış, işletmeye devam ediyor.

 

Hüseyin usta ise Antalya’da dönercilik yaparken eşiyle tanışıp evlenince Ankara’ya yerleşiyor ve bacanağı Ahmet ustayla birlikte lezzetleri hazırlıyorlar.


(Hüseyin Kurt)


 

Otopark sorunu olmayan mekanda her türlü kredi kartı da geçerli. Bu güzel mekanda temiz ve lezzetli kokoreç yemenizi tavsiye ederim. Afiyet olsun.

 

Şen Kokoreç

Kordonboyu Cad. Tülin sk. 2/C

Yenimahalle-Ankara

Tel: 0312- 315 02 09

 

 


Etiketler: Şen -ikokoreç -Yenimahalle -

Diğer LEZZET DURAKLARI haberleri

  • PAYLAŞ
Yorum Bırak